Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Sobotni koncert

420 epizod

420 epizod


Izbor prijetne glasbe za sobotno popoldne, najpogosteje iz bogate EBU-jevske ponudbe.


Križev pot Franza Liszta

Franz Liszt v svoji skladbi Via Crucis – Križev pót v štirinajstih delih obravnava prav toliko postaj križevega pota. Obsežno glasbeno delo v svojem osnovnem bistvu predstavlja alternativen in nadvse izviren pristop k uglasbitvi pasijonske zgodbe, oziroma prav določenega dela, ki opisuje Jezusovo pot s križem na ramenih na Golgoto in njegovo križanje. Liszt je uglasbil razna, večinoma latinska besedila. Črpal je tako iz različnih svetopisemskih odlomkov iz evangelijev po Mateju in Luku, sekvence Stabat mater, pa tudi besedil drugih avtorjev, kot so denimo sv. Venancij Fortunat, škof iz Poitiersa, nemški teolog iz 17. stoletja Paul Gerhardt in njegov rojak, pesnik Johann Rist. Uglasbitve besedil med seboj povezujejo meditativne, spokojne, včasih pa tudi bolj dramatične klavirske medigre, ki so ponekod tonalno precej razširjene. Lisztov Križev pot so 5. aprila letos v Gledališču princa regenta v Münchnu izvedli vokalni solisti, zbor Bavarskega radia in pianist Herbert Schuch. Dirigiral je Peter Dijkstra, posnetek pa je Bavarski radio posredoval v evroradijsko izmenjavo kot del posebne ponudbe z naslovom Evroradijski glasbeni niz za veliki teden. Vokalni solisti so bili sopranistki Magdalena Dijkstra in Julia Price, mezzosopranistki Merit Ostermann in Veronika Sammer, tenorist Gabriel Sin, baritonist Christopher Dollins in basist Michael Mantaj.

47 min 19. 04. 2025


Ilian Garnetz, Sol Gabetta in Benjamin Grosvenor ter glasba Granadosa in Dvořáka

Predvajamo posnetka s koncerta komorne glasbe, ki je bil 25. junija leta 2022 v Mestni cerkvi v kraju Rheinfelden v švicarskem kantonu Aargau. Koncert je bil del 17. edicije Festivala Solsberg, na njem pa so nastopili trije izjemni glasbeniki našega časa – moldavijski violinist Ilian Garnetz, švicarsko-argentinska violončelistka Sol Gabetta in britanski pianist Benjamin Grosvenor. Zadnji je najprej izvedel 1. zvezek iz obsežne klavirske zbirke Iberija Isaaca Albéniza, potem pa so vsi skupaj predstavili še Klavirski trio št. 3 v f-molu, op. 65 Antonina Dvořáka.

59 min 12. 04. 2025


Komorna glasba Debussyja, Granadosa in Schumanna v Koebenhavnu

Predstavljamo izbor posnetkov s koncerta komorne glasbe, ki je v okviru Festival & friends potekal 19. junija lani v koncertni cerkvi Blågårds Plads v koebenhavnskem okrožju Nørrebro. Slišali boste Violinsko sonato v g-molu Clauda Debussyja, Klavirski kvintet v g-molu, op. 49 Enriqueja Granadosa in Klavirski kvartet v Es-duru, op. 47 Roberta Schumanna. Nastopili so violinisti Johan Dalene, Michael Germer in Anna Agafia Egholm, violist Michael Grolid, violončelista Kristina Winiarski in Jonathan Swensen ter pianista Sebastian Iivonen in Gutav Plekut.

63 min 05. 04. 2025


Beatrice Rana v Parizu

Predvajamo izbrane posnetke s klavirskega recitala ugledne italijanske pianistke Beatrice Rana, ki je 15. oktobra lani nastopila v Avditoriju Hiše francoskega radia v Parizu. Tam se je predstavila z obsežnim programom, ki je zajemal klavirske miniature, pretežno iz zvezkov Pesmi brez besed Felixa Mendelssohna, Klavirsko sonato št. 2 v fis-molu, op. 2 Johannesa Brahmsa in Ravelove Nočne prikazni.

61 min 29. 03. 2025


Godalni kvartet Juilliard ter glasba Beethovna in Widmanna

Predvajamo posnetka s koncerta Godalnega kvarteta Juilliard, ki je 20. januarja letos nastopil v londonski dvorani Wigmore v sklopu BBC-jevega koncertnega cikla »The Lunchtime Concerts«. Legendarna zasedba, ustanovljena leta 1946, ki jo je medij The Boston Globe označil za »najpomembnejši ameriški kvartet v zgodovini«, trenutno igra v naslednji zasedbi: Areta Zhulla in Ronald Copes – violina, Molly Carr – viola in Astrid Schween – violončelo. Glasbeniki so najprej izvedli Beethovnov šeststavčni Godalni kvartet št. 13 v B-duru, op. 130, ki s številnimi enigmatičnimi spremembami razpoloženj sodi med največja komorna dela glasbene romantike, nato pa še Kvartet št. 8, imenovan ‘Beethovnova študija III’ sodobnega nemškega skladatelja Jörga Widmanna. Ta je v tristavčno delo vključil tudi temo nemškega plesa z začetka 4. stavka Beethovnovega Kvarteta, op. 130 in jo obdelal po variacijskem principu.

63 min 22. 03. 2025


Jiří Vodička, David Mareček in Dvořákova glasba za violino in klavir v Ostravi

Predvajamo posnetke s koncerta z naslovom Poklon Antonínu Dvořáku, na katerem sta 11. junija lani v Komorni dvorani Mestnega kampusa Ostravske univerze v Ostravi na Češkem nastopila priznana češka glasbenika – violinist Jiří Vodička in pianist David Mareček. Njun koncert je bil na sporedu Mednarodnega glasbenega festivala Leoša Janáčka, izvajala pa sta Dvořákova dela za violino in klavir.

58 min 15. 03. 2025


Združena godala Evrope z glasbo Čajkovskega in Šostakoviča v Londonu

Predvajamo posnetka s koncerta sestava United Strings of Europe (Združena godala Evrope), ki je 17. februarja nastopil v londonski dvorani Wigmore. Tam je nastopil v sklopu BBC-jevega koncertnega cikla “The Lunchtime Concerts” ter izvedel mojstrovini ruskih skladateljev; najprej eno iz obdobja carske Rusije 19. stoletja – Serenado za godala v C-duru, op. 48 Petra Iljiča Čajkovskega, potem pa še eno iz sovjetskega obdobja 20. stoletja – Komorno simfonijo v c-molu, op. 110a Dmitrija Šostakoviča, ki je zvenela v transkripciji za godalni orkester Rudolfa Baršaja. Ansambel Združena godala Evrope ima sedež v Londonu in se opisuje kot sestav, ki »strastno sega po novih in novih občinstvih in v svoje delovanje vključuje različne družbe«. V njem namreč sodelujejo glasbeniki z različnimi etničnimi ozadji, ki pogosto nastopajo skupaj ne samo na območju Velike Britanije, temveč tudi drugod po Evropi in Bližnjem vzhodu. Na koncertu v dvorani Wigmore je Združena godala Evrope vodil njihov umetniški vodja, angleško-libanonski violinist Julian Azkoul.

59 min 08. 03. 2025


Sol Gabetta, Kristian Bezuidenhout ter sonati Brahmsa in Mendelssohna

Violončelistka Sol Gabetta in Kristian Bezuidenhout sta vsestranska glasbenika; Argentinka je ena najbolj iskanih violončelistk po svetu in je razpeta med solističnimi nastopi in komornim delovanjem, Bezuidenhout pa pogosto nastopa kot član komornih zasedb ali korepetitor oz. prireja solistične recitale; trenutno je tudi umetniški vodja Freiburškega baročnega orkestra. Predvajamo Sonati št. 2 Johannesa Brahmsa in Felixa Mendelssohna v njunih izvedbah. Posnetka sta nastala 10. februarja letos v dvorani Wigmore v Londonu.

61 min 01. 03. 2025


Vesela urica s Simfoniki Zahodnonemškega radia

Predvajamo posnetek koncerta z naslovom Vesela urica s Simfoniki Zahodnonemškega radia, ki je bil 1. junija lani v dvorani Filharmonije v Essnu. Simfonični orkester WDR iz Kölna je tam nastopil pod vodstvom Reinharda Goebla in kot osrednje delo sporeda izvedel Serenado v D-duru Michaela Haydna. Goebel jo je razdelil na dva dela, med katera je vrinil Koncert za pozavno v Es-duru Georga Christopha Wagenseila, v katerem je kot solist nastopil pozavnist Kris Garfitt.

54 min 22. 02. 2025


Baročni ansambel Quicksilver in instrumentalna glasba 17. stoletja

Predvajamo posnetke s koncerta baročnega ansambla Quicksilver, ki je 20. maja lani nastopil v dvorani Reichsaal Stare mestne hiše v Regensburgu. Leta 2010 ustanovljeni ansambel, ki sodi med vodilne tovrstne sestave v Severni Ameriki, se je na evropskih tleh predstavil prvič. Nastopil je v sklopu Dnevov starejše glasbe Regensburg in s programom predstavil svoj zadnji, nedavno izdani album z naslovom Early Moderns: The (very) first Viennese School, v prostem prevodu torej Zgodnji modernisti: (čisto) prva dunajska šola. Spored je obsegal glasbo, pretežno sonate, Johanna Heinricha Schmelzerja, Giovannija Legrenzija, Antonia Bertalija, Daria Castella, Johanna Kasparja Kerlla in Johanna Rosenmüllerja. Ansambel sestavljajo violinista Robert Meally in Julie Andrijeski, ki sta prevzela tudi vlogi umetniških vodij, fagotist Dominic Teresi, ki sicer igra tudi dulcijan, gambist David Morris, lutnjist Charles Weaver, pozavnist Maximilien Brisson in Avi Stein pri čembalu oziroma orgelskem pozitivu.

62 min 15. 02. 2025


Klavirski trio v a-molu Petra Iljiča Čajkovskega

Peter Iljič Čajkovski je svoj obsežni Klavirski trio v a-molu, op. 50 podnaslovil V spomin na velikega umetnika. Posvetil ga je svojemu tesnemu prijatelju in mentorju Nikolaju Rubinsteinu, ki je preminil marca 1881. Obsežno komorno skladbo, ki je nastajala v Rimu ob koncu leta 1881 in januarja naslednje leto, so izvedli 6. avgusta lani v cerkvi v Nordbyju, kraju v neposredni bližini mesta Esbjerg na zahodni obali Danske. Tam so na koncertu v sklopu Poletnega festivala Fanø nastopili člani Tria Fortuny: violinist Joel Bardolet, violončelist Pau Codina in pianist Marc Heredia.

55 min 08. 02. 2025


Trio Fortuny na Poletnem festivalu Fanø

Trio Fortuny je 6. avgusta lani nastopil v cerkvi v Nordbyju v neposredni bližini nekoliko večjega pristaniškega mesta Esbjerg na zahodni obali Danske. Koncert je bil del tamkajšnjega Poletnega festivala Fanø, Trio Fortuny, v katerem umetniške sile združujejo violinist Joel Bardolet, violončelist Pau Codina in pianist Marc Heredia, pa je tam izvedel Klavirski trio v a-molu, op. 150 Amy Beach, Klavirski kvartet v a-molu, op. 67 Joaquína Turine, pri izvedbi katerega se je zasedbi pridružil violist Michel Camille, ter obsežnejši Klavirski trio v a-molu, op. 50 Petra Iljiča Čajkovskega.

59 min 01. 02. 2025


Steve Osborne, Paul Lewis in Veliki duo Franza Schuberta

Nadaljujemo s predvajanjem posnetkov s koncerta dveh priznanih britanskih pianistov – Škota Steva Osborna in Angleža Paula Lewisa, ki sta 10. oktobra lani nastopila v dvorani Wigmore v Londonu. Prejšnjič ste lahko v njuni izvedbi slišali Schubertov Allegro v a-molu, D. 947 z vzdevkom Življenjski viharji, potem Šest študij v kanonski obliki Roberta Schumanna in Variacije na Haydnovo temo Johannesa Brahmsa; tokrat pa bo velik del oddaje zapolnilo eno samo delo – obsežna Sonata v C-duru, D. 812 Franza Schuberta, ki jo je založnik Anton Diabelli imenoval Veliki duo.

59 min 25. 01. 2025


Steve Osborne, Paul Lewis in glasba za klavirski duo Schuberta, Schumanna in Brahmsa

Predvajamo izbrane posnetke s prvega dela koncerta dveh renomiranih britanskih pianistov Steva Osborna in Paula Lewisa, ki sta 10. oktobra lani nastopila v dvorani Wigmore v Londonu. Tam sta izvedla glasbo za klavir štiriročno oziroma dva klavirja. V prvi iz niza dveh oddaj, namenjenih predvajanju posnetkov z omenjenega koncerta, bodo zveneli Schubertov Allegro v a-molu, D. 947 z vzdevkom Življenjski viharji, nato Šest študij v kanonski obliki, op. 56 Roberta Schumanna in zatem še Variacije na Haydnovo temo, op. 56b Johannesa Brahmsa.

59 min 18. 01. 2025


Ansambel trobent profesorjev in študentov Akademije za glasbo in KGBL z gosti v ciklu SiBrass

Predvajamo posnetke s sklepnega koncerta lanske sezone cikla SiBrass, ki je bil 8. decembra v dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji. V ad hoc sestavljenem Ansamblu trobent profesorjev in študentov Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani ter Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana so združili moči opazni slovenski glasbeniki. Kot osrednji glasbeni gost se jim je pridružil solist v ansamblu Klangforum Wien in profesor na graški Univerzi za glasbo in upodabljajoče umetnosti Anders Nyqvist. Renomiranemu švedskemu trobentaču, ki je član ansambla Klangforum Wien že dve desetletji, so družbo v ansamblu delali še trobentači Franc Kosem, Jure Gradišnik, Tobija Hrastnik, Urška Rošer, Leon Pokeržnik, Kristjan Zupan, Jernej Maček, Živa Žohar in Lenart Zih. Preostanek ansambla so sestavljali še timpanistka Špela Cvikl pianistka Sae Lee, ki je igrala tudi orgle, fagotist Paolo Calligaris ter dirigent Miha Rogina. Spored je zajemal tako izvirna dela kot priredbe, glasbo vse od 17. stoletja do današnjih dni. Prvič je zazvenelo tudi novo delo Nane Forte z naslovom En Route – Na poti.

59 min 11. 01. 2025


Komorna glasba Haydna in Schumanna na gradu Hindsgavl

Predvajamo dva izbrana posnetka s koncerta violinistke Esther Hoppe, violončelista Christiana Poltére in pianista Ronalda Brautigama, ki so 8. julija lani nastopili na gradu Hindsgavl, ki stoji pri danskem mestecu Middelfart. Glasbeniki so se tam predstavili v sklopu Festivala Hindsgavl in izvedli Klavirski trio št. 45 v Es-duru Josepha Haydna z oznako Hoboken XV, št. 29 in Klavirski trio št. 1 v d-molu, op. 63 Roberta Schumanna.

51 min 04. 01. 2025


Češki filharmoniki in trio sonate Zimmermanna, Zelenke in Reichenauerja

Predvajamo posnetek 3. Adventnega koncerta Češkega komornega glasbenega združenja, ki je bil 15. decembra v Sukovi dvorani Rudolfinuma v Pragi. Tam so nastopili člani Češkega filharmoničnega orkestra, koncert pa je bil hkrati tudi del Evroradijskega božičnega dneva. Spored so spletle trio sonate Antona Zimmermanna, Jana Dismasa Zelenke in Antona Reichenauerja. Nastopili so koncertni mojster Čeških filharmonikov Jan Fišer in Milena Kolářova na violinah, violončelist Ivan Vokáč, oboista Barbora Trnčíková in Vladislav Borovka, fagotist Tomáš Františ in čembalistka Olga Dlabačová.

56 min 28. 12. 2024


Schola Cantorum Riga in Božič v srednjeveški Rigi

Vokalni sestav Schola Cantorum Riga je 15. decembra v studiu 1 Latvijskega radia priredil koncert z naslovom Božič v srednjeveški Rigi v okviru posebnega Evroradijskega božičnega dne. Program je ponudil staro glasbo iz različnih evropskih mest, pri tem pa se je ansambel osredotočil na verjetno zgodovinsko prakso srednjeveške Rige z dodanimi glasbili, kot so dude, piščali, hurdy-gurdy in kokle. Scholo Cantorum Riga je vodil njen umetniški vodja in ustanovitelj Guntars Prānis, ki je igral tudi hurdy-gurdy, na vsa preostala glasbila pa multiinstrumentalistka in izvedenka za zgodnjo glasbo Ieva Nīmane.

57 min 21. 12. 2024


Komorna glasba Wolfa, Spohra in Beethovna v Zermattu

Na koncertu, ki je bil 16. septembra 2020 v farni cerkvi sv. Mavricija v Zermattu, so zveneli Italijanska serenada Huga Wolfa, Nonet v F-duru, op. 31 Louisa Spohra in Sekstet za pihala v Es-duru, op. 71 Ludwiga van Beethovna. Koncert je bil del tamkajšnjega glasbenega festivala, na njem pa so v različnih sestavih nastopili člani ansambla Scharoun iz Berlina, ki ga sestavljajo Berlinski filharmoniki, in študentje akademije glasbenega festivala Zermatt.

58 min 14. 12. 2024


Boštjan Lipovšek, Dudu Carmel in Lorenzo Cossi v ciklu SiBrass

Trije mednarodno uveljavljeni glasbeniki – solohornist Simfoničnega orkestra RTV Slovenija Boštjan Lipovšek, prvi oboist Izraelskega filharmoničnega orkestra Dudu Carmel in pretanjen komorni glasbenik, Tržačan Lorenzo Cossi – so 10. novembra nastopili na predzadnjem, 4. koncertu letošnje sezone cikla SiBrass. V dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji so izvedli tri redkeje izvajana komorna dela za oboo, rog in klavir. Najprej skladbo Con Amore e Fuoco (Z ljubeznijo in ognjem) sodobnega srbskega skladatelja Ivana Jevtiča, potem stoletje starejše delo – Trio za oboo, rog in klavir v D-duru, op. 61 Heinricha von Herzogenberga, ob koncu pa še Dresdenski trio nizozemskega skladatelja Jana Koetsierja.

54 min 07. 12. 2024


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt