Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Izbor prijetne glasbe za sobotno popoldne, najpogosteje iz bogate EBU-jevske ponudbe.
Predvajamo posnetke s sklepnega koncerta lanske sezone cikla SiBrass, ki je bil 8. decembra v dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji. V ad hoc sestavljenem Ansamblu trobent profesorjev in študentov Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani ter Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana so združili moči opazni slovenski glasbeniki. Kot osrednji glasbeni gost se jim je pridružil solist v ansamblu Klangforum Wien in profesor na graški Univerzi za glasbo in upodabljajoče umetnosti Anders Nyqvist. Renomiranemu švedskemu trobentaču, ki je član ansambla Klangforum Wien že dve desetletji, so družbo v ansamblu delali še trobentači Franc Kosem, Jure Gradišnik, Tobija Hrastnik, Urška Rošer, Leon Pokeržnik, Kristjan Zupan, Jernej Maček, Živa Žohar in Lenart Zih. Preostanek ansambla so sestavljali še timpanistka Špela Cvikl pianistka Sae Lee, ki je igrala tudi orgle, fagotist Paolo Calligaris ter dirigent Miha Rogina. Spored je zajemal tako izvirna dela kot priredbe, glasbo vse od 17. stoletja do današnjih dni. Prvič je zazvenelo tudi novo delo Nane Forte z naslovom En Route – Na poti.
Predvajamo dva izbrana posnetka s koncerta violinistke Esther Hoppe, violončelista Christiana Poltére in pianista Ronalda Brautigama, ki so 8. julija lani nastopili na gradu Hindsgavl, ki stoji pri danskem mestecu Middelfart. Glasbeniki so se tam predstavili v sklopu Festivala Hindsgavl in izvedli Klavirski trio št. 45 v Es-duru Josepha Haydna z oznako Hoboken XV, št. 29 in Klavirski trio št. 1 v d-molu, op. 63 Roberta Schumanna.
Predvajamo posnetek 3. Adventnega koncerta Češkega komornega glasbenega združenja, ki je bil 15. decembra v Sukovi dvorani Rudolfinuma v Pragi. Tam so nastopili člani Češkega filharmoničnega orkestra, koncert pa je bil hkrati tudi del Evroradijskega božičnega dneva. Spored so spletle trio sonate Antona Zimmermanna, Jana Dismasa Zelenke in Antona Reichenauerja. Nastopili so koncertni mojster Čeških filharmonikov Jan Fišer in Milena Kolářova na violinah, violončelist Ivan Vokáč, oboista Barbora Trnčíková in Vladislav Borovka, fagotist Tomáš Františ in čembalistka Olga Dlabačová.
Vokalni sestav Schola Cantorum Riga je 15. decembra v studiu 1 Latvijskega radia priredil koncert z naslovom Božič v srednjeveški Rigi v okviru posebnega Evroradijskega božičnega dne. Program je ponudil staro glasbo iz različnih evropskih mest, pri tem pa se je ansambel osredotočil na verjetno zgodovinsko prakso srednjeveške Rige z dodanimi glasbili, kot so dude, piščali, hurdy-gurdy in kokle. Scholo Cantorum Riga je vodil njen umetniški vodja in ustanovitelj Guntars Prānis, ki je igral tudi hurdy-gurdy, na vsa preostala glasbila pa multiinstrumentalistka in izvedenka za zgodnjo glasbo Ieva Nīmane.
Na koncertu, ki je bil 16. septembra 2020 v farni cerkvi sv. Mavricija v Zermattu, so zveneli Italijanska serenada Huga Wolfa, Nonet v F-duru, op. 31 Louisa Spohra in Sekstet za pihala v Es-duru, op. 71 Ludwiga van Beethovna. Koncert je bil del tamkajšnjega glasbenega festivala, na njem pa so v različnih sestavih nastopili člani ansambla Scharoun iz Berlina, ki ga sestavljajo Berlinski filharmoniki, in študentje akademije glasbenega festivala Zermatt.
Trije mednarodno uveljavljeni glasbeniki – solohornist Simfoničnega orkestra RTV Slovenija Boštjan Lipovšek, prvi oboist Izraelskega filharmoničnega orkestra Dudu Carmel in pretanjen komorni glasbenik, Tržačan Lorenzo Cossi – so 10. novembra nastopili na predzadnjem, 4. koncertu letošnje sezone cikla SiBrass. V dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji so izvedli tri redkeje izvajana komorna dela za oboo, rog in klavir. Najprej skladbo Con Amore e Fuoco (Z ljubeznijo in ognjem) sodobnega srbskega skladatelja Ivana Jevtiča, potem stoletje starejše delo – Trio za oboo, rog in klavir v D-duru, op. 61 Heinricha von Herzogenberga, ob koncu pa še Dresdenski trio nizozemskega skladatelja Jana Koetsierja.
Predvajamo posnetke s klavirskega recitala kazahstanskega pianista Alima Beisembayeva, ki je 23. septembra letos v londonski dvorani Wigmore izvedel Bachov Italijanski koncert, BWV 971, Barkarolo v Fis-duru, op. 60 Frédérica Chopina, prvi niz Podob za klavir Clauda Debussyja in tri izbrane stavke iz baleta Ognjeni ptič Igorja Stravinskega v klavirskih priredbah Guida Agostija.
Predstavljamo izbor posnetkov s 3. koncerta letošnje sezone cikla SiBrass. 13. oktobra je v dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji nastopil Trobilni kvintet Contrast, ki deluje že dobro desetletje in že vrsto let velja za enega najboljših trobilnih sestavov na Slovenskem. Sestavljajo ga diplomanti akademije za glasbo, trobentarja Gregor Turk in Blaž Avbar, hornist Jože Rošer, pozavnist Žan Tkalec in tubist Uroš Vegelj, ki so izvedli slogovno raznovrsten nabor skladb Andersa Hillborga, Jeana - Francoisa - Victorja Bellona, Primoža Ramovša, Uroša Rojka in Kerryja Turnerja.
Ukrajinski violist Maksim Risanov in južnokorejski pianist Dasol Kim sta 14. oktobra nastopila v londonski dvorani Wigmore. Tam sta v sklopu BBC-jevega cikla “The Lunchtime Concerts” izvedla nekaj romantičnih del: Podobe iz pravljic, op. 113 ter Fantazijske skladbe, op. 73 Roberta Schumanna, ki jih je za violo in klavir priredil Risanov, vmes pa še Brahmsovo Sonato za klarinet in klavir v Es-duru, op. 120/2, ki je prav tako zvenela v transkripciji za violo in klavir.
Predvajamo posnetke s koncerta violinistke Bomsori Kim in pianista Dannyja Driverja, ki sta 21. oktobra nastopila v dvorani Wigmore v Londonu in tam v sklopu BBC-jevega cikla komornih koncertov The Lunchtime Concerts izvedla Nokturno in tarantelo, op. 28 Karola Szymanowskega, Violinsko sonato v A-duru Césarja Francka, Briljantno fantazijo na teme iz Gounodove opere Faust Henryka Wieniawskega ter Chopinov Nokturno št. 20 v cis-molu v priredbi za violino in klavir.
Izbor dveh posnetkov s koncerta treh mednarodno uveljavljenih glasbenikov, ki so 10. avgusta letos nastopili v Kraljičini dvorani v Edinburgu. Tam so v sklopu Mednarodnega poletnega festivala umetniške sile združili eden najopaznejših hornistov današnjega časa, solohornist Berlinskih filharmonikov Stefan Dohr, sicer tudi pretanjen komorni muzik, mednarodno visoko cenjena violinistka Carolin Widmann, ki se udejstvuje tako solistično kot komorna glasbenica, in pianist Dénes Várjon. Predvajamo Sonato za rog in klavir v F-duru, op. 17 Ludwiga van Beethovna in Trio za rog, violino in klavir v Es-duru, op. 40 Johannesa Brahmsa.
Predvajamo posnetke s koncerta violinistke Antje Weithaas, violončelistke Marie-Elisabeth Hecker in pianista Dénesa Várjona, ki so 4. septembra letos nastopili v kulturnem centru samostanske cerkve v Traunsteinu na Bavarskem. Uveljavljeni glasbeniki so v sklopu tamkajšnjega cikla Poletni koncerti med drugim izvedli Klavirski trio v G-duru Clauda Debussyja in Klavirski trio št. 1 v d-molu, op. 63 Roberta Schumanna.
Tri leta po zgodovinskem uspehu Aleksandra Gadžijeva, ki je na 18. Mednarodnem klavirskem tekmovanju Frédérica Chopina v Varšavi osvojil izvrstno 2. mesto, obujamo spomine s predvajanjem posnetkov z nastopa goriškega pianista v zadnji, tretji etapi. V njegovi izvedbi bodo zazvenele naslednje skladbe Frédérica Chopina: Poloneza-fantazija v As-duru, op. 61, Tri mazurke, op. 56 in Klavirska sonata št. 2 v b-molu, op. 35, ki je Gadžijevu prinesla tudi nagrado Krystiana Zimermana za najboljšo izvedbo sonate. Posnetki so nastali 15. oktobra 2021 v koncertni dvorani Narodne filharmonije v Varšavi.
Predstavljamo posnetke z recitala hornista Mihajla Bulajića in pianista Klemna Golnerja, ki sta 22. septembra nastopila na 2. koncertu letošnje sezone cikla SiBrass. Člana Simfoničnega orkestra RTV Slovenija sta na koncertu v dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji izvedla deli francoskega glasbenega ustvarjalca Eugena Bozzaja z naslovom Oddaljeni spev in V gozdu ter tri skladbe za rog in klavir Franza Straussa Fantazijo na Schubertrovo temo, Nokturno in Izvirno fantazijo.
Predstavljamo izbor posnetkov s koncerta komorne glasbe, ki je v okviru festivala Festival&friends potekal 19. junija letos v koncertni cerkvi Blågårds Plads, ki se nahaja v koebenhavnskem okrožju Nørrebro. Violinsko sonato v g-molu Clauda Debussyja, Klavirski kvintet v g-molu, op. 49 Enriqueja Granadosa in Klavirski kvartet v Es-duru, op. 47 Roberta Schumanna so tam izvedli violinisti Johan Dalene, Michael Germer, Anna Agafia, violist Michael Grolid, violončelista Kristina Winiarski in Jonathan Swensen ter pianista Sebastian Iivonen in Gustav Piekut.
Predstavljamo še drugi del sporeda uvodnega koncerta letošnje sezone cikla SiBrass, ki je bil 19. maja v dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji. Tam je nastopil trobilni ansambel SiBrass, ki ga je ob tej priložnosti umetniško vodil priznani britanski trobentač Thomas Hugh Poulson, drugi del koncerta pa je zapolnila Črna luknja, eksperimentalno delo Žige Staniča iz leta 2017. Stanič je v skladbo vključil tudi Puciharjevi priredbi Bachovega Koncerta za inštrument s tipkami št. 5 in spevnega 2. stavka Mozartovega Koncerta za klarinet. Kot solist se je predstavil multiinštrumentalist Boštjan Gombač, ki je poprijel za številna glasbila in zvočila, med drugim tudi za svoje matično glasbilo klarinet in tidldibab, rekonstrukcijo piščali iz medvedove kosti, najdene v jami Divje babe.
Predvajamo posnetke iz 1. dela uvodnega koncerta letošnje sezone cikla SiBrass, ki je bil 19. maja v dvorani Marjana Kozine v Slovenski filharmoniji. Sezono je odprl Trobilni ansambel SiBrass, v katerem so glasbene sile ob tej priložnosti združili trobentači Thomas Hugh Poulson, Franc Kosem, Urška Kurbos in Gregor Turk, hornista Mihajlo Bulajić in Jože Rošer, pozavnisti Žan Tkalec, Domen Jeraša in Ana Knez, Wolf Hagen Hoyer na bas pozavni in tubist Jernej Oberžan. Umetniško vodstvo je prevzel stari znanec ansambla in cikla, Britanec Thomas Hugh Poulson. Na sporedu glasba Jamesa MacMillana, Johanna Sebastiana Bacha, Judith Bingham in Einojuhanija Rautavaare.
Predvajamo posnetek s koncerta, ki je 17. januarja letos zvenel v Avditoriju Glasbenega parka v Rimu. Kvartet Ébène, v katerem igrajo violinista Pierre Colombet in Gabriel Le Magadure, violistka Marie Chilemme in violončelist Raphaël Merlin, je na koncertu izvedel Haydnov Godalni kvartet v g-molu, op. 20/3, Godalni kvartet št. 3 Béle Bartóka in Godalni kvartet št. 15 v G-duru, D. 887 Franza Schuberta. Zadnji je izrazito obsežen, traja skoraj eno uro in zapolnjuje celotno oddajo. Gre za Schubertov zadnji godalni kvartet, ne pa tudi skladateljevo zadnje komorno delo. Zdi se, da je z delom, nastalim junija 1826, v le desetih dneh, Schubert prišel do točke, ki je v tem mediju ni več mogel preseči.
Oboist François Leleux in njegov redni komorni glasbeni partner, pianist Emmanuel Strosser, sta 5. februarja letos nastopila v londonski dvorani Wigmore. Francoska glasbenika sta se tam v sklopu BBC-jevega koncertnega cikla »The Lunchtime Concerts« predstavila s programom pretežno francoske glasbe, ki ga je uvedla Sonata za oboo in klavir v D-duru, op. 166 Camilla Saint-Saënsa. Sledili so Aria in Scherzo Henrija Dutilleuxa, prva izvedba Sonate za oboo komaj 15-letnega gruzijskega skladatelja Tsotneja Zedginidzeja, Pastoralna fantazija Eugèna Bozzaja in Debussyjeva Rapsodija za saksofon in orkester v priredbi za angleški rog in klavir, ki jo je ob skladateljevi 100-letnici smrti, leta 2018, spisal Gilles Silvestrini, spored pa je zaokrožila Skladba v g-molu, op. 5 Gabriela Piernéja.
Priznana češka glasbenika, violinist Jiří Vodička in pianist David Mareček, sta 11. junija letos nastopila v Komorni dvorani Mestnega kampusa Ostravske univerze na Češkem. Njun koncert, poimenovan Poklon Antonínu Dvořáku, je bil del Mednarodnega glasbenega festivala Leoša Janáčka, spored pa so sestavljala izbrana Dvořákova dela za violino in klavir: Romantične skladbe, op. 75; Sonata v F-duru, op. 57; Romanca, op. 11 in Mazurka v e-molu, op. 49.