Posnetki koncertov s svetovnih odrov v izvedbah izvrstnih solistov in orkestrov.
V današnji oddaji bomo predvajali posnetek koncerta, ki je potekal 9. novembra lani v Koncertni hiši v Berlinu. Nastopil je Simfonični orkester Berlinskega radia, ki ga je vodil dirigent Adám Fischer, na sporedu pa sta bili dve simfonični mojstrovini: Simfonija št. 49 v f-molu Josepha Haydna in Simfonija št. 5 v cis-molu Gustava Mahlerja.
99 min • 16. 03. 2025
15. marca lani je bil v filharmoniji v Kölnu koncert Simfoničnega orkestra Zahodnonemškega radia, ki sta se mu pridružila pianista Lucas in Arthur Jussen. Koncert je vodil dirigent Cristian Măcelaru, na sporedu pa so bili odlomki iz cikla skladb Legende, op. 59 Antonína Dvořáka, Koncert za dva klavirja, tolkala in orkester Béle Bartóka in Simfonija št. 2 v D-duru, op. 73 Johannesa Brahmsa.
115 min • 02. 03. 2025
26. aprila lani je v Dvořákovi dvorani kulturnega centra Rudolfinum v Pragi nastopil Orkester Češke filharmonije in pod dirigentskim vodstvom Semjona Bičkova izvedel Simfonijo št. 7 v C-duru, op. 60 – Leningrajsko – Dmitrija Šostakoviča.
80 min • 23. 02. 2025
Berlinska filharmonija je 25. februarja lani na koncertu gostila Simfonični orkester Berlinskega Radia in solista harfista Xavierja de Maistra. Koncert je vodil dirigent Matthias Pintscher, na sporedu pa so bili Siegfriedova Idila Richarda Wagnerja, Koncert za harfo Petra Eötvösa ter skladbi Clauda Debussyja Preludij k favnovemu popoldnevu in suita Iberia iz Treh slik za orkester.
89 min • 16. 02. 2025
28. marca lani je v dvorani Métropole v Lozani v Švici potekal koncert Komornega orkestra iz Lozane in violinista Renauda Capuçona. Koncert je vodil dirigent Tugan Sokijev, na sporedu pa so bili Preprosta simfonija op. 4 Benjamina Brittna, Koncert za violino in orkester št. 2 v g-molu, op. 63 Sergeja Prokofjeva in Simfonija št. 4 v B-duru, op. 60 Ludwiga van Beethovna.
92 min • 09. 02. 2025
31. maja lani je bil v Avditoriju Artura Toscaninija v Torinu koncert Nacionalnega simfoničnega orkestra Italijanske radiotelevizije (RAI) in violinista Franka Petra Zimmermanna. Koncert je vodil dirigent Daniel Harding, na sporedu pa sta bila Concerto gregoriano Ottorina Respighija in Simfonija št. 1 'Titan' Gustava Mahlerja.
97 min • 26. 01. 2025
Devetega marca lani sta v Berlinski filharmoniji nastopila Simfonični orkester Berlinskega radia in pianist Pierre-Laurent Aimard. Koncert je vodil dirigent Petr Popelka, na sporedu koncerta pa sta bila Koncert za klavir in orkester, op. 42 Arnolda Schönberga in Simfonija št. 1 v D-duru 'Titan' Gustava Mahlerja.
115 min • 19. 01. 2025
V oddaji Evroradijski koncert predvajamo posnetke koncertov s svetovnih odrov v izvedbah izvrstnih solistov in orkestrov.
103 min • 05. 01. 2025
14. januarja je bil v dvorani Berlinske filharmonije koncert Simfoničnega orkestra Berlinskega radia in violončelistke Julie Hagen. Vodil ga je dirigent Andrés Orozco-Estrada, na sporedu pa so bili Koncert za violončelo in orkester št. 2 v h-molu, op. 104 Antonína Dvořáka ter simfonična pesnitev Don Juan, op. 20 in Suita iz opere Kavalir z rožo, op. 59 Richarda Straussa.
95 min • 29. 12. 2024
15. novembra je v Filharmoniji v Kölnu nastopil Simfonični orkester Zahodnonemškega radia, ki ga je vodil dirigent Cristian Măcelaru. Na sporedu sta bila Koncert za klavir št. 1 v d-molu, op. 15 Johannesa Brahmsa, v katerem je kot solist nastopil pianist Rudolf Buchbinder, in Koncert za orkester Béle Bartóka.
114 min • 22. 12. 2024
Ob 200. obletnici rojstva Antona Brucknerja, ki se je rodil 4. septembra leta 1824, je Simfonični orkester Bavarskega radia pod dirigentskim vodstvom sira Simona Rattla 15. novembra v Filharmoniji v Münchnu izvedel Brucknerjevo simfonijo št. 9 v d-molu. Na sporedu so bili še Atmosfere Györgya Ligetija, Šest skladb za orkester, op. 6 Antona Weberna ter Preludij k 1. dejanju opere Lohengrin in Preludij k operi Tristan in Izolda Richarda Wagnerja.
135 min • 08. 12. 2024
2. novembra je v Dvorani Bridgewater v Manchestru v Angliji potekal koncert Filharmoničnega orkestra BBC in pianista Garricka Ohlssona. Pod taktirko dirigenta Johna Storgårdsa so zvenele orkestrske mojstrovine 19. stoletja: Uvertura k operi Oberon Carla Marie von Webra, Simfonija št. 3 v Es-duru, op. 97, 'Renska', Roberta Schumanna in Koncert za klavir št. 1 v d-molu, op. 15 Johannesa Brahmsa.
104 min • 01. 12. 2024
12. oktobra sta v Barbicanovi dvorani v Londonu nastopila BBC-jev simfonični orkester in pianist Bernard Chamayou. Koncert je vodil dirigent Dinis Sousa, na sporedu pa so bili skladba Alaraph (Ritual srčnega utripa) korejske skladateljice Unsuk Čin, Koncert za klavir in orkester št. 3 v E-duru Béle Bartóka, simfonična pesnitev Morje Clauda Debussyja in Boléro Mauricea Ravela.
92 min • 24. 11. 2024
9. novembra je v Koncertni hiši v Berlinu nastopil Simfonični orkester Berlinskega radia, ki ga je vodil dirigent Adám Fischer. Na sporedu sta bili dve simfonični mojstrovini: Simfonija št. 49 v f-molu Josepha Haydna in Simfonija št. 5 v cis-molu Gustava Mahlerja. Mahler je bil, poleg Richarda Straussa in Maxa Regerja, eden osrednjih glasnikov izzvenevajoče glasbene romantike. To, kar ga pomembno razlikuje od njiju, pa je njegovo razmišljanje o največjih metafizičnih vprašanjih. Svoje ustvarjalne moči je posvetil predvsem simfonični glasbi, saj je bila po njegovem mnenju samo ta zmožna izraziti vse, kar je hotel povedati. "Mi modernisti," je zapisal v nekem svojem pismu, "potrebujemo velik aparat, da lahko izrazimo svoje velike ali male misli."
115 min • 17. 11. 2024
Orkester Gewandhaus iz Leipziga je na koncertu 25. oktobra v svoji matični hiši izvedel koncert pod taktirko gostujočega avstrijskega dirigenta Franza Welserja Mösta. Na programu sta bila Koncert za violončelo in orkester v a-molu, op. 22 Samuela Barberja in Simfonija št. 8 v C-duru, D. 944, »Velika« Franza Schuberta. V vlogi solistke je nastopila violončelistka Alisa Weilerstein.
117 min • 10. 11. 2024
V Sedmi simfoniji Antona Brucknerja Berlinski filharmoniki raziskujejo celoten spekter ustvarjanja glasbe, od intimnosti v odlomkih komorne glasbe do njenega značilnega močnega tutti zvoka. Tako kot Brucknerjevo delo tudi Mendelssohnov violinski koncert v e-molu izhaja iz obdobja romantike – vendar naseljuje povsem drugačen zvočni svet, poln svetlobe in sijaja. Dirigent Marek Janowski je posebej cenjen zaradi svojega dela v tem repertoarju, violinist Augustin Hadelich, ki ga proslavlja čudovit liričen zvok, pa je nastopil kot solist na koncertu 11. oktobra v Berlinski filharmoniji.
104 min • 03. 11. 2024
Za Brahmsa je bilo skladanje glasbe iskanje ravnovesja glave in srca. Skladateljeva zadnja simfonija je najizvrstnejši primer tega poslanstva, skladba, ki je sijoča kot poezija in popolna kot matematična enačba. Na današnjem posnetku koncerta je Brahmsovo delo apolonske popolnosti uravnoteženo z izlivom veselja, ki ga predstavlja Beethovnov violinski koncert, ter s skladbo warp & weft ameriške skladateljice Sarah Gibson, ki jo je navdihnilo delo Kanadčanke Miriam Schapiro. Violinist Tobias Feldmann je 8. avgusta debitiral na tem koncertu s Filharmoničnim orkestrom BBC v Kraljevi Albertovi dvorani v Londonu pod vodstvom Anje Bihlmaier.
114 min • 27. 10. 2024
Dotakniti se in dovoliti, da se te dotaknejo na čustveni ravni, je osrednjega pomena za švedskega skladatelja Matsa Larssona Gotheja, čigar Simfonijo št. 4 bomo poslušali nocoj. Metoda venezuelske skladateljice in pianistke Gabriele Montero je drugačna. Želi, da bi njen klavirski koncert potrdil naše predstave o latinskoameriški glasbi ob upoštevanju pregovora »Ni vse zlato, kar se sveti« glede na razmere v njeni državi – Venezueli. Beethoven nas vedno gane. Tokrat v njegovi dinamični, ekstravertni, živahni sedmi simfoniji. Vse to v izvedbi Simfoničnega orkestra Švedskega radia, ki ga je na koncertu 31. avgusta v okviru festivala Baltskega morja vodila poljska dirigentka Marta Gardolińska.
116 min • 20. 10. 2024
Minilo je 25 let, odkar sta Daniel Barenboim in palestinski literarni učenjak Edward W. Said ustanovila Orkester Zahodno-vzhodni divan, projekt, ki ga Barenboim vidi kot »stalen dialog, kjer se univerzalni, metafizični jezik glasbe povezuje z nenehnim dialogom, ki ga imamo z mladimi in ki ga imajo mladi med seboj«. Orkester je od takrat reden obiskovalec festivala Proms v Londonu, kjer je debitiral leta 2003 in se 11. avgusta letos vrnil s temeljnima deloma romantičnega repertoarja: Brahmsovim tolažilnim violinskim koncertom, pri katerem se mu je pridružila solistka, violinistka Anne-Sophie Mutter, in Schubertovo zadnjo, 9. simfonijo, katere neustavljivi zagon in melodična plodnost izdatno potrjujeta vzdevek, ki ga je pridobila: »Velika«.
116 min • 13. 10. 2024
Na tretjem izmed štirih nastopov Filharmoničnega orkestra BBC na letošnjem festivalu Proms se je 7. avgusta orkestru pridružil njegov šef dirigent John Storgårds. Zastor se je dvignil z uverturo k Schumannovi redko slišani operi Genovefa, ki temelji na srednjeveški legendi o Genovefi Brabantski – ženski, ki je bila po krivici obtožena nezvestobe, potem ko je zavrnila zahrbtnega snubca. Na Storgårdsovo rojstno Finsko se obrnemo po še eno zgodbo, tokrat iz ljudske zbirke Kalevala, Sibeliusove simfonične pesnitve, ki prikazuje ljubezen čarovnika Väinämöinena in razočarane poskuse, da bi si pridobil naklonjenost hčerke severa, Pohjole. Pripovedovanje se ustavi, ko danski skladatelj Hans Abrahamsen preizkuša meje francoskega roga v svojem koncertu, napisanem za nocojšnjega solista Stefana Dohra; in Četrta simfonija Petra Iljiča Čajkovskega prinaša zadnjo dramatično vizijo, ki prikazuje skladateljev lastni boj z usodo v delu, ki kipi od nemira in turbulence.
105 min • 06. 10. 2024