Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Sodobno, eksperimentalno, radiofonsko - s temi pojmi predstavljamo najnovejša zvočna iskanja, se pogovarjamo s slovenskimi skladateljicami in skladatelji ter izvajalkami in izvajalci.
Skladbe na zgoščenki Metarma Bora Turela so nastale v zadnjih dveh desetletjih, namenjene so izvedbi eletroakustičnega posnetka in solističnih glasbil. V oddaji Arsov art atelje se bomo podrobneje posvetili predstavitvi petih skladb, ki so izšle na novi zgoščenki elektroakustične glasbe Metarma skladatelja in zvokovnega umetnika Bora Turela, ki je v začetku januarja 2019 izšla v zbirki Ars Slovenica pri Edicijah slovenskih skladateljev. Bor Turel je že štiri desetletja najopaznejši slovenski ustvarjalec elektroakustične in eksperimentalne glasbe, radiofonskih in akustičnih glasbenih del ars acustica, ki presegajo ustaljene meje zvočne umetnosti, odkrivajo pretanjena zvočna razmerja med instrumenti in elektroakustičnim posnetkom, ustvarjajo inovativne povezave med radiofonskimi in naravnimi zvočnimi elementi ter poslušalcem odpirajo nove zvočne svetov. Bor Turel, prejemnik nagrade Prešernovega sklada leta 2008, je na zgoščenko Metarma, ki je v začetku januarja izšla v zbirki Ars Slovenica pri Edicijah Društva slovenskih skladateljev, uvrstil pet skladb za instrumente in elektroakustični posnetek: Glasovi pradavnine za mousteriensko piščal, Izničena čipka za sopran, ki je edina namenjena glasu, Play-Spiel za pihalni kvintet, Perc Play za tolkala in Umišljeno potovanje proti neznani obali za altovski saksofon. Oddajo, v kateri bo skladatelj v pogovoru predstavil svoja dela in sodelovanje s slovenskimi solisti, je pripravila in uredila Tjaša Krajnc.
Poslušali bomo koncert ansambla Klangforum Wien, ki ga je ta virtuozna zasedba, specializirana za sodobno glasbo, izvedla ob koncu maja v Centru za sodobno umetnost DOX v Pragi. Tam je ansambel na letošnjem festivalu Prague Offspring predstavil dela Rebecce Saunders in Ena Poppeja, ki je bil tudi dirigent večera.
Poslušajte tri orkestrska dela in pogovor s skladateljem Igorjem Štuhecem. Avgusta 2013 je v zbirki Ars Slovenica Edicij Društva slovenskih skladateljev izšla zgoščenka Glasbena sporočanja, ki so jo izdali v sodelovanju z Uredništvom za resno glasbo Radia Slovenija in Založbo kakovostnih programov RTV Slovenija.
Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije na svojih koncertih sodeluje s številnimi vrhunskimi solisti in z drugimi mednarodno priznanimi slovenskimi in tujimi glasbeniki.
Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije je v sezoni 2018/2019 praznoval 25-letnico umetniškega dela in uspešnih izvedb novih skladb ter sodelovanja z vrhunskimi glasbenimi solisti.
Nova plošča z naslovom Spominčice je junija 2024 iizšla pri založbi Društva slovenskih skladateljev. Primorski skladatelj, pianist in pedagog Bojan Glavina na njej predstavlja slovenske klavirske miniature, ki so nastale v časovnem razponu 230-tih let, od prve dokumentirane slovenske klavirske skladbe iz leta 1790, ki jo hrani Narodna in univerzitetna knjižnica v Ljubljani, pa vse do danes.
Mesec po podelitvi nagrade EBU Palma Ars acustica 2024 bodo Primož Trdan, Darja Hlavka Godina in Gregor Pirš predstavili in komentirali letošnje finaliste in zmagovalca te nagrade, ki spodbuja produkcijo izjemne radijske umetnosti in elektroakustične produkcije ter to polje tudi promovira po medijskih poteh. Spoznali bomo dela: Rúnar Magnússon - German Tapes part 2, 'Vielleicht lebe ich hier' Niki Matita – Fernempfangsstelle TOPOS KOLEKTIV - Station Zero - Part 4: Žižkov Marco Blaauw - Global Breath, World of Trumpet Sounds Artist - X - Cut Off Manja Ristić in Marko Paunović - Rituals In Transfigured Time
10. aprila je v Kogojevi dvorani Društva slovenskih skladateljev potekal koncert iz cikla Koncertni atelje. Nastopili sta flavtistka Anja Clift in klarinetistka Valentina Štrucelj, ki sta izvedli dela Uroša Rojka, Olge Neuwirth, Brine Jež Brezavšček, Larise Vrhunc in Maurizia Pisatija.
Pri Edicijah slovenskih skladateljev je izšla portretna zgoščenka Maksimiljana Feguša z izbranimi skladbami simfonične, komorne in vokalno-instrumentalne glasbe.
Ob pogovoru z Ireno Z. Tomažin, vokalistko, pevko, premišljevalko glasu, improvizatorko ter plesalko poslušamo ploščo U.F.O., ki jo je ustvarila z Jule Flierl, Nicolo Rattijem in Tomažem Gromom, ter razkrivamo konceptualne plasti plošče, ozadje v performativnem okolju in navdih v delu umetnice Katalin Ladik.
Instrumentalisti v zasedbi: harfa, tolkala in viola so izvedli 4. koncert Koncertnega ateljeja Društva slovenskih skladateljev, v oddaji poslušajte tudi pogovor s Simonom Klavžarjem.
Predstavljamo oddajo, ki je nastala v okviru projekta B Air. Ta je v sodelovanju z mednarodnimi partnerji in strokovnjaki različnih področij vzpodbujal nastanek novih vsebin, ki opozarjajo na pomembnost zvoka v življenju človeka in drugih živih bitij. Med njimi je bil mednarodni projekt Evropski večer zvokov, pri katerem sta poleg treh programov Radia Slovenija sodelovala tudi Finski nacionalni radio YLE in Srbski nacionalni radio RTS. V oddaji, ki je bila premierno na sporedu 29. maja 2023, so bili predstavljeni zvoki in zvočne krajine treh držav, v njej pa sta kot gosta o zvoku, njegovem dojemanju, zvočni umetnosti in pomenu skupnega poslušanja razmišljala psihologinja in psihoterapevtka dr. Katarina Kompan Erzar ter dr. Rajko Muršič, redni profesor na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Oddajo so v nacionalnih jezikih povezovali voditelji treh radijskih postaj, Anamarija Štukelj Cusma (RTV SLO), Jukka Mikkola (YLE) in Nikoleta Dojčinović (RTS).
Med 14. in 17. majem se je v Vilni odvijal jubilejni skladateljski Rostrum, na kateri je 21 radijskih hiš predstavljalo 39 del, med njimi pa so izglasovali dve izbrani deli ter več priporočenih. O dogodku, rezultatih in slovenski udeležbi bo v pogovoru z Lovrencom Rogljem poročal Primož Trdan.
Serijo s poslušanjem in komentiranjem glasbe z lanske Mednarodne skladateljske tribune Rostrum in s tem z refleksijo same tribune sklepamo z zadnjimi petimi skladbami in gostjo, muzikologinjo, glasbeno kritičarko Ivano Maričić. Izbor skladb: Sofia Jernberg: ዐይነ-እርግብ (Stvarjenje) (Švica) Othman Louati: Nuits (Noči) (Francija) Larisa Vrhunc: Tako tiho (Slovenija) Julieta Szewach: Todo era Vuelo en Nuestra Tierra (Na naši zemlji je vse bilo letenje) (Argentina) Marta Gentilucci: Auf die Lider (Na vekah) (Nemčija)
Cikel poslušanja, komentiranja in ocenjevanja glasbe z lanske 69. Mednarodne skladateljske tribune Rostrum bomo nadaljevali v družbi gosta, strokovnega komentatorja Lovrenca Roglja, in izborom petih del iz generalne kategorije. Izbor skladb: Roland Szentpáli: La Follia (Madžarska) Andrzej Kwieciński: [P|PE(s)]64 - jeux pour cinq (Poljska) Lisa Streich: Jubelhemd (Švedska) Albertas Navickas: Out of the Rolling Ocean the Crowd (Litva) Asia Ahmetjanova: Après le chant (Švica)
V drugi oddaji s poslušanjem in komentiranjem skladb z Mednarodne skladateljske tribune Rostrum 2023 začenjamo z izborom iz splošne kategorije. Pet skladb bo ocenjeval glasbeni publicist, kritik in radijec Luka T. Zagoričnik. Izbor skladb: Angélica Castelló: Star Washers (Avstrija) Axel Retif: Taos (Mehika) Teoniki Rożynek: shift (Poljska) Inés Badalo: Arkhé (Portugalska) Sander Saarmets: and the sky turned yellow (Estonija) Mioko Yokoyama: Talking Metals, Talking Drums (Finska)
Začenjamo cikel oddaj Rostrum – ostro uho s poslušanjem, komentiranjem in ocenjevanjem del z mednarodne skladateljske tribune Rostrum 2023. V uvodu je pred nami izbor v kategoriji mladih skladateljev z lanske tribune v Haagu, ki ga bo v studiu komentiral gost, skladatelj Matej Bonin. Izbor skladb: Matic Romih: The Card Players (Slovenija) Predrag Radisavljević: Schizophrenia (Srbija) Rick van Veldhuizen: mais le corps taché d'ombres (Nizozemska) Marta Domingues: Aspen Tree (Portugalska) Andreas Gundersen: Badjel (Norveška) Anna-Margret Noorhani: METRO 8 (Estonija) Matthew Lam: In Extremis (Hong Kong)
Gostja glasbene urednice Tjaše Krajnc v radijskem studiu je ustvarjalka in urednica televizijske oddaje Opus Darja Korez Korenčan.
Ansambel Šalter deluje na meji med improvizacijo in kompozicijo, pri tem pa osrednji del svoje prakse osredotoča na kolektivne procese. Zasedba je v obdobju intenzivnega sodelovanja pri pripravi izvedbe del svojih članov, ta dela pa so prav zaradi narave zasedbe in procesa ustvarjanja in študija izrazito odprta. Pred nami je nov program na posnetkih s festivala Forum nove glasbe in kluba Le Singe v švicarskem Bielu; ob poslušanju bo z nami Tomaž Grom, kontrabasist, skladatelj, član ansambla Šalter in umetniški vodja zavoda Sploh, ki s slovenske strani podpira delovanje ansambla.
Nadaljujemo s poslušanjem štirih koncertov festivala Forum nove glasbe 2023, ki ga je oblikovala poljska skladateljica in vokalistka Agata Zubel. Na pesemskem večeru Pohod k priljubljenim sanjam se je Zubel predstavila kot izvajalka in s pianistko Chae Um Kim izvedla dela Ericha Wolfganga Korngolda, Nine Šenk, Joséja Marie Sáncheza Verdúja, Richarda Wagnerja, Kaije Saariaho, Manuela de Falle.