Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Glasbena skrinjica

282 epizod

282 epizod


Preplet glasbe, plesa, mitologije in drugih umetnosti.


Philip Sawyers: Poklon Kandinskemu

Britanski skladatelj Philip Sawyers je umetnost Kandinskega uporabil kot vir navdiha za simfonično pesnitev Poklon Kandinskemu. Skladatelja je leta 2006 ob ogledu razstave Kandinski: Pot v abstrakcijo v londonski galeriji Tate Modern presenetila »muzikalnost« njegovih slik. Posebej ga je pritegnila slika Kompozicija IV iz leta 1911, ki jo zaznamujejo barve, kontrasti in prekrivanja; modra, rdeča, rumena, zelena, in črne prepletene črte levo zgoraj, ki predstavljajo konje, desno spodaj pa ležeče figure.

31 min 20. 04. 2025


Ruska velika noč - Fabergejeva jajca

Cenjeno velikonočno darilo v carski Rusiji so bila majhna Fabergejeva jajca, ki so jih najpogosteje nosili na okrasnih verižicah. Teh dragocenih obeskov so draguljarji podjetja Faberge iz Santk Peterburga med letoma 1885 in 1917 izdelali na tisoče. Jajca so bila izdelana večinoma iz poldragih kamnov ali dragocenih kovin, v različnih velikostih in okrašena z dragulji ali kovinskimi vzorci. Najbolj znamenita pa so velika jajca na podstavkih ali v umetelnih skrinjicah, ki sta jih naročala ruska carja Aleksander III. in Nikolaj II., in se zato imenujejo carska jajca.

19 min 19. 04. 2025


Robert Saxton: Vstajenje vojakov

Poslikava slikarja Stanleyja Spencerja na mavzoleju mrtvemu vojaku je navdihnila angleškega skladatelja Roberta Saxtona, ki je izkoristil naročilo dirigenta in umetniškega vodje festivala Presteigne Georga Vassa, naj napiše novo delo za festivalsko sezono 2016. Tako je nastalo delo za godalni orkester Vstajenje vojakov. V glasbi so predstavljene vse prvine na sliki: vstajenje, vnovično rojstvo, nadaljevanje življenja, kakršno je bilo, in navsezadnje upanje na boljši jutri. Spencerjeve slike nas spominjajo na resničnost vojakovega vsakdana, v katerem se izmenjujejo ure dolgočasja in trenutki groze.

28 min 13. 04. 2025


Umetnine, ki so navdihnile glasbo LXXVI – Jessica Krash: Se vidimo

V današnji oddaji bomo spoznali delo ameriške skladateljice in pianistke Jessice Krash, ki temelji na 14-ih umetniških delih, ki za svojo snov jemlje ženske. Gre za naročilo dveh umetniških ustanov ameriške zvezne države Washington: Narodne galerije umetnosti in Narodnega muzeja ženske umetnosti. Krash je izbrala 14 podob zelo različnih žensk, ki se časovno raztezajo prek sedem stoletij, so si starostno desetletja narazen in izražajo mešanico čustev.

33 min 06. 04. 2025


Glasbena skrinjica

NULL

14 min 05. 04. 2025


Umetnine, ki so navdihnile glasbo LXXV: Dela Fride Kahlo in njihov odzven v glasbi

Italijanski kitarist in skladatelj Simone Iannarelli je svojo suito Sedem slik Fride Kahlo napisal za kitarski duo na podlagi sedmih del Fride Kahlo. Svoje delo, podobno kot Modest Musorgski, vidi kot promenado po likovni razstavi. »To delo za dve kitari v obliki suite je promenada sedmih ikoničnih slik slavne mehiške slikarke Fride Kahlo. Vsak kos poskuša poustvariti slike, razpoloženje, notranje občutke ali ozadje teh Fridinih del. Včasih so ti bolj opisni: stavka Nekaj malih ugrizov in Moje rojstvo, z uporabo posebnih kitarskih učinkov, ki skušajo ujeti notranje trpljenje umetnice, ali, kot v stavku Dve Fridi, uporabljajo imitativni (kanonski) slog. Včasih pa so bolj nadrealistične, kot v »Kaj sem videla v vodi« ali »Sanje«, z uporabo harmonij, izposojenih iz impresionizma.«

25 min 30. 03. 2025


Glasba za miren sen (1)

Iščete popolno nočno klasično mojstrovino? Nocoj smo iz arhiva klasične glasbe za vas izbrali dve skladbi, ki sta kot nalašč za ustvarjanje oaze miru, ki jo potrebujete po dolgem dnevu. Pomagali vam bosta, da se umirite, vam morda delali družbo v nočnih uricah ali pa vas zazibali v sladek sen.

18 min 29. 03. 2025


Umetnine, ki so navdihnile glasbo LXXIV: Lorrain, Poussin in Brueghel st. v klavirskem triu Sándorja Veressa

V današnji oddaji bomo spoznali klavirski trio z naslovom Tri slike madžarsko-švicarskega skladatelja Sándorja Veressa iz leta 1963. Zanj je navdih črpal iz likovnih del treh slikarjev: Clauda Lorraina, Nicolasa Poussina in Pietra Bruegela starejšega.

20 min 23. 03. 2025


Pianistka Dika (Benedikta Marija) Rančigaj

O Diki Rančigaj je znanega zelo malo. Vemo le, da se je rodila v glasbeno družino, leta 1931. Diplomirala je na ljubljanski Akademiji za glasbo leta 1955 in se kmalu zatem preselila v London, kjer je ostala in ustvarjala vse življenje. V obdobju tridesetih let je trikrat arhivno snemala za Radio Ljubljana in pustila trajno sled.

45 min 22. 03. 2025


Glasbena skrinjica

NULL

26 min 15. 03. 2025


Umetnine, ki so navdihnile glasbo LXXII: Kusama in Byström: Neskončne sobe

So pike in so buče. In je japonska umetnica Yayoi Kusama, ki je zamisel o pikah in bučah popeljala do neskončne skrajnosti. Pravi, da z ustvarjanjem umetnin ohranja zdrav razum, 'sledila sem niti umetnosti in nekako odkrila pot, ki mi je omogočila živeti'. Kusama sodi med najpomembnejše še živeče umetnike na Japonskem. Je tudi najbolje prodajana umetnica na svetu in najuspešnejša živeča umetnica. S svojo umetnostjo je Kusama vplivala na švedsko skladateljico Britto Byström. Njena skladba Neskončne sobe iz leta 2016 je koncert za violino/violo, kontrabas in orkester, ki temelji na umetničinem istoimenskem delu.

33 min 09. 03. 2025


Maria Judina: Pianistka, ki si je upala kritizirati Stalina - in preživela

Če si izrekel le besedo proti sovjetskemu vodji, je obstajala zelo majhna možnost, da si sploh kdaj še kaj izrekel. A Stalinovi najljubši pianistki je bila usoda tisočih prihranjena.

39 min 08. 03. 2025


Umetnine, ki so navdihnile glasbo LXXI: Wolfgang-Andreas Schultz: Maria Aegyptica

Umetniško delo »Sveta Marija iz Egipta« je ustvaril beneški renesančni umetnik Jacopo Robusto, bolj znan kot Tintoretto. Olje na platnu, ki meri 425 krat 211 centimetrov je nastalo med letoma 1582 in 1587 in sodi v manierizem, umetniško gibanje pozne renesanse. Na religiozni sliki je upodobljena sveta Marija iz Egipta v duhovnem, meditativnem prizoru. Omenjena umetnina pa je služila kot navdih nemškemu skladatelju Wolfgangu-Andreasu Schultzu in njegovemu komornemu delu Maria Aegyptica. Napisal ga je za godalni trio viola da gamba, viola in violončelo, delo, opisano kot Fantazija, pa se osredotoča na zatemnjeno Tintorettovo pokrajino in nam podaja mračno sliko.

26 min 02. 03. 2025


Pet dirigentov, ki so umrli na odru

Najboljši dirigenti so pogosto deloholiki, intenzivno predani svoji obrti in karieri. Zato ne preseneča, da jih je v glasbeni zgodovini kar nekaj umrlo ali utrpelo smrtne poškodbe za dirigentskim pultom. V nocojšnji oddaji bomo predstavili pet dirigentov, ki so do konca svojega življenja počeli tisto, kar so imeli radi.

33 min 23. 02. 2025


Umetnine, ki so navdihnile glasbo LXX: Bela cesta Edmunda de Waala in Martina Sucklinga

V današnji oddaji bomo spoznavali keramično umetnost angleškega sodobnega umetnika, pisca in lončarja Edmunda de Waala. Znan je po svojih obsežnih umetniških postavitvah porcelanastih posod, ki so pogosto ustvarjene kot odziv na zbirke, arhive ali zgodovino določenega kraja. Pri ustvarjanju se osredotoča na porcelanaste kose, po navadi enobarvne na enobarvnem ozadju. De Waalove umetniške postavitve porcelana imajo svoj ritem in ko je škotski skladatelj in violinist Martin Suckling pogledal na dela iz glasbene perspektive, se je zdelo, da v njih vidi vzorce dihanja, vdihovanja in izdihovanja. In ker je pisal koncert za flavto, se je ta navdih zdel še posebno primeren. Organizacijska zamisel za koncert za flavto iz leta 2016, imenovan Bela cesta, je bila prepletanje flavte in orkestra.

30 min 16. 02. 2025


Žalostne usode Mozartovih otrok

S smrtjo prvorojenca se je začel tragični vzorec para, ki je imel med letoma 1783 in 1791 šest otrok, a sta zaradi zahtevnih življenjskih razmer tiste dobe (smrtnost dojenčkov je presegala 50 odstotkov) le dva preživela otroštvo.

43 min 15. 02. 2025


Umetnine, ki so navdihnile glasbo LXIX: Virko Baley in Kipi ptic

V današnji oddaji bomo spoznali glasbeno delo z naslovom Kipi ptic ukrajinsko-ameriškega skladatelja Virka Baleyja, ki je navdih zanj črpal iz štirih kiparskih del štirih zelo različnih umetnikov. Delo Kipi ptic je nastajalo med letoma 1979 in 1990 in obravnava dela: Davida Smitha, Aleksandra Archipenka, Constantina Brâncușija in Maxa Ernsta. Edinstvene skulpture, ki so jih ustvarili edinstveni kiparji je tisto, kar skladatelj prenese v svoje edinstveno delo, v katerem pravzaprav odstranjuje glasbo in tako ustvari minimalističen duo za klarinet in klavir.

30 min 09. 02. 2025


Umetnine, ki so navdihnile glasbo LXVIII: LamenTate

Galerija Tate Modern v Londonu ima razstavno dvorano, poimenovano Turbine Hall, ki je tako velika, da rada postane problem za umetnike, ki v njej razstavljajo. Prostor ima razstavno površino 2.200 kvadratnih metrov, in ko umetniki ustvarjajo dela za to dvorano, pogosto povedo, da je to največji prostor, za katerega so kdaj kaj ustvarili. V letih 2002/2003 je britanski umetnik Anish Kapoor prav za to Turbinsko dvorano ustvaril skulpturo Màrsij, ki je navdihnila nastanek dela LamenTate skladatelja Arva Pärta.

45 min 08. 02. 2025


Umetnine, ki so navdihnile glasbo LXVII: Feldman in Rothko

V Houstonu, zvezni državi Texas, stoji majhna stavba, ki nosi ime po enemu največjih ameriških slikarjev sredine 20. stoletja Marku Rothku. Kapela Rothko je duhovni prostor, ki sta ga postavila John in Dominique de Ménil, francosko-ameriška zbiralca umetnin, filantropista in velika zagovornika človekovih pravic. Notranjost stavbe je zaznamovana s 14-imi Rothkovimi slikarskimi deli. Umetnik odprtja stavbe leta 1971 žal ni doživel, zakonca de Ménils pa sta skladatelju Mortonu Feldmanu naročila, naj napiše delo, ki bo hkrati poklon njegovemu prijatelju Rothku in bo ustrezalo stavbi. Feldmanovo delo Rothkova kapela je bilo premierno predstavljeno v Rothkovi kapeli leto pozneje. Feldman in Rothko sta bila sodobnika in sta se okoli leta 1950 oba posvetila obliki abstrakcije.

29 min 02. 02. 2025


James MacMillan: Kakor nas vidijo drugi, 2. del

V sklopu dveh oddaj spoznavamo glasbeno delo škotskega skladatelja Jamesa MacMillana ... as others see us ... (Kakor nas vidijo drugi) iz leta 1990. Navdih zanj je skladatelj našel v sedmih portretih, ki jih hrani Nacionalna galerija portretov v Londonu.

19 min 26. 01. 2025


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt