Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Musica noster amor

610 epizod

610 epizod


Najboljši koncerti iz EBU-jevske ponudbe, svetovno znani orkestri, solisti in dirigenti. Magistralne izvedbe klasičnih mojstrovin.


Simfonični orkester Praškega radia in Renaud Capuçon v Pragi

Simfonični orkester Praškega radia je 9. decembra lani nastopil v Dvořákovi dvorani Rudolfinuma v Pragi. Umetniško vodstvo na koncertu je prevzel violinist Renaud Capuçon, ki se je predstavil tudi kot solist v redkeje izvajanem Violinskem koncertu Gabriela Fauréja. Spored sta dopolnili Fauréjeva suita Pelléas in Melisanda, op. 80 in Simfonija št. 3 v a-molu, op. 56, 'Škotska', Felixa Mendelssohna.

76 min 15. 06. 2025


Strauss, Bruch in Wagner v Kölnu

Simfonični orkester Zahodnonemškega radia iz Kölna je 8. junija lani v dvorani kölnske filharmonije nastopil pod vodstvom v mednarodnem glasbenem prostoru vse bolj uveljavljenega romunskega dirigenta Cristiana Măcelaruja. Kot solistka se je v Violinskem koncertu št. 1 v g-molu Maxa Brucha predstavila južnokorejska violinistka Bomsori Kim. Nemško obarvani spored je sicer uvedla simfonična pesnitev Don Juan Richarda Straussa, v drugem delu koncerta pa sta zveneli še Straussova simfonična pesnitev Smrt in poveličanje ter uvertura k operi Tannhäuser Richarda Wagnerja.

107 min 08. 06. 2025


Schubert, Wagner in Ravel v Stockholmu

Predvajamo posnetke s koncerta Simfoničnega orkestra Švedskega radia, ki je 23. oktobra lani nastopil v Berwaldovi dvorani v Stockholmu. Vodil ga je glavni gostujoči dirigent Maksim Jemeljaničev, kot solist pa se je v koncertni rapsodiji za violino in orkester z naslovom Cigan Mauricea Ravela predstavil švedsko-ameriški violinist Henrik Naimark Meyers. To je bila sicer sklepna skladba sporeda, pred njo pa sta zveneli še Siegfriedova idila Richarda Wagnerja in Schubertova Simfonija št. 8 v h-molu, 'Nedokončana', ki je odprla koncertni spored.

115 min 01. 06. 2025


Solisti Festivalskega orkestra Paua Casalsa in glasba Schuberta, Schumanna in Mendelssohna

Predvajali bomo posnetke s koncerta, ki je potekal 18. julija lani v avditoriju Paua Casalsa v mestu El Vendrell v katalonski provinci Tarragona. Koncert je bil del tamkajšnjega mednarodnega poletnega glasbenega festivala Paua Casalsa, na njem pa so nastopili solisti Festivalskega orkestra. Na sporedu so bili Schubertov Klavirski trio v Es-duru, D. 897 ‘Nokturno’, Godalni kvartet št. 1 v a-molu, op. 41/1 Roberta Schumanna, pri izvedbi katerega je sodelovala tudi slovenska violončelistka Ema Krečič, in Oktet v Es-duru, op. 20 Felixa Mendelssohna.

79 min 25. 05. 2025


Mendelssohnov Hvalospev v izvedbi čeških glasbenikov

Simfonija št. 2 v B-duru, imenovana 'Hvalospev' (Lobgesang), Felixa Mendelssohna, ki bo zapolnila celotno današnjo oddajo Musica noster amor, je izjemno obsežna. Skladatelj sam jo je označil celo za »simfonično kantato«. 4. septembra lani so jo v Katedrali božjega odrešenika v Ostravi izvedli trije vokalni solisti – sopranistka Simona Houda-Šaturová, mezzosopranistka Štĕpánka Pučálková in tenorist Sung-Min Song – , Češki filharmonični zbor iz Brna (pripravil ga je Joel Hána) ter Simfonični orkester Praškega radia, dirigiral je Guntis Kuzma. Koncert je bil del ostravskega Glasbenega festivala sv. Venčeslava, ki ga tradicionalno vsakoletno spremlja izvedba vsaj enega monumentalnega vokalno-instrumentalnega dela, kar Mendelssohnov Hvalospev prav gotovo je. Enajstdelna simfonija oziroma simfonična kantata ima v skladateljevem opusu posebno mesto. Čeprav je bila po njegovi smrti izdana kot Simfonija št. 2 v B-duru, gre vendarle za neobičajno strukturirano vokalno-instrumentalno delo s sakralno vsebino. Kantato uvede obsežna sinfonia, ki je pravzaprav prava simfonija, oziroma večina nje; obsega tri stavke, ki jim je Mendelssohn namesto 4. stavka dodal pravo kantato, ki v dolžini še presega vse tri simfonične stavke skupaj.

120 min 18. 05. 2025


Čeha, ki sta osupnila Ameriko - Moravski filharmonični orkester v Olomoucu

Moravski filharmonični orkester iz Olomouca je to koncertno sezono začel 26. septembra lani v Snemalnem studiu Reduta Moravske filharmonije v Olomoucu s koncertnim programom, poimenovanim z zvenečim in povednim naslovom Čeha, ki sta osupnila Ameriko. Program se je navezoval tudi na slavja ob lanskem Letu češke glasbe 2024. Kot solist je v redko slišanem Klavirskem koncertu v g-molu, op. 33 Antonína Dvořáka nastopil eden najbolj znanih čeških pianistov mlajše generacije Marek Kozák. Spored se je sicer začel s Koncertno uverturo v E-duru, op. 12 Karola Szymanowskega, v drugem delu pa ga je zaokrožila med 2. svetovno vojno nastala Simfonija št. 1 Bohuslava Martinůja. Dirigiral je Zsolt Hamar.

106 min 11. 05. 2025


Simfonični orkester Švedskega radia, Magnus Holmander in Martin Fröst v Stockholmu

Predvajamo posnetka s koncerta Simfoničnega orkestra Švedskega radia, ki je 10. aprila lani nastopil v Berwaldovi dvorani v Stockholmu. V prvem delu koncerta je bila na sporedu prva izvedba koncerta za klarinet z naslovom SEMA Jacoba Mühlrada. Švedski skladatelj mlajše generacije je navdih za svoje novo delo, ki sta ga družno naročila Simfonični orkester Švedskega radia in institucija Berwaldhallen, našel v sufijskem vrtenju – plesu vrtečih se dervišev. Solist je bil klarinetist Magnus Holmander. Drugi del sporeda je zapolnila Simfonija št. 3 v a-molu, op. 56, 'Škotska', Felixa Mendelssohna.

77 min 04. 05. 2025


Simfonični orkester Praškega radia, Olga Bezsmertna in Robert Jindra v Pragi

Predvajamo posnetke s koncerta, ki je bil 10. februarja letos v Smetanovi dvorani praške Mestne hiše. Simfonični orkester Praškega radia je tam za uvod izvedel Preludij k favnovemu popoldnevu Clauda Debussyja, sledile so Štiri poslednje pesmi Richarda Wagnerja, v katerih je kot solistka nastopila sopranistka Olga Bezsmertna, drugi del koncerta pa je zapolnila Slovaška suita, op. 32 Vítězslava Nováka. Dirigiral je Robert Jindra, sicer aktualni glasbeni direktor Narodnega opernega gledališča v Pragi.

114 min 27. 04. 2025


Nacionalni simfonični orkester RAI z glasbo Dvořáka in Straussa v Torinu

Nacionalni simfonični orkester Italijanske radiotelevizije RAI je 5. decembra lani nastopil v Avditoriju Artura Toscaninija Italijanske radiotelevizije v Torinu. Koncertni spored je otvoril Koncert za violončelo in orkester v h-molu, op. 104 Antonina Dvořáka, v katerem je kot solist nastopil danes 34-letni španski violončelist Pablo Ferrández. V drugem delu koncerta sta zveneli še simfonični pesnitvi Richarda Straussa – Smrt in poveličanje in Vesele potegavščine Tilla Eulenspiegla. Dirigiral je Andrés Orozco-Estrada.

96 min 20. 04. 2025


Skrjabin, Berg in Beethoven v Koebenhavnu

Danski nacionalni simfonični orkester je pred skoraj natanko letom dni, 11. aprila lani, nastopil v Koncertni hiši Danskega radia v Koebenhavnu. Pod vodstvom svojega šefa dirigenta, priznanega italijanskega dirigenta Fabia Luisija, je izvedel dve deli, nastali na prehodz z 19. v 20. stoletje, ter nekoliko starejšo simfonijo s prehoda iz klasicizma v romantično obdobje v glasbi. Najprej je zvenela manj znana orkestrska miniatura Aleksandra Skrjabina z naslovom Reverie, op. 24 (Sanjarija), potem Sedem zgodnjih pesmi Albana Berga s sopranistko Christiane Karg v solistični vlogi, v drugem delu koncerta pa še Simfonija št. 6 v F-duru, ‘Pastoralna’, Ludwiga van Beethovna.

71 min 06. 04. 2025


Simfonični orkester Frankfurtskega radia, Samuel Hasserhorn in Andris Poga v Frankfurtu

Predvajamo posnetke s koncerta Simfoničnega orkestra Frankfurtskega radia, ki je 21. februarja letos nastopil v Veliki dvorani Stare opere v Frankfurtu. Spored je odprla Uvertura na hebrejske teme, op. 34 Sergeja Prokofjeva, solist v šestih samospevih cikla Dečkov čudežni rog Gustava Mahlerja je bil baritonist Samuel Hasserhorn, v drugem delu koncerta pa je zvenela še Simfonija št. 6 v h-molu, op. 74, ‘Patetična’ Petra Iljiča Čajkovskega. Kot gostujoči dirigent je glasbenike vodil Latvijec Andris Poga.

98 min 30. 03. 2025


Francesco Piemontesi in glasbeni prijatelji v Asconi

Priznani švicarski pianist Francesco Piemontesi je 31. avgusta lani s svojimi glasbenimi prijatelji nastopil v dvorani kolegija Papio v Asconi, kraju ob Velikem jezeru v kantonu Ticino v italijanski Švici. Koncert je bil del festivala Asconski glasbeni tedni, na sporedu pa sta bili dve žlahtni komorni mojstrovini, ki predpisujeta pet glasbenih izvajalcev. Najprej je zvenel Godalni kvintet v C-duru, D. 956 Franza Schuberta, nato pa še Klavirski kvintet v f-molu, op. 34 Johannesa Brahmsa. Na »družinskem koncertu«, kot so dogodek naslovili organizatorji, so poleg Piemontesija nastopili še violinistka Melina Mandozzi in njen brat Orfeo Mandozzi z violončelom, violončelist Mattia Zappa skupaj s sestro Dario Zappa na violini ter violist Ivan Vukčević.

92 min 23. 03. 2025


Simfonični koncert Prokofjeva in Simfonični plesi Rahmaninova v Frankfurtu

Predvajamo posnetke s koncerta, ki je bil izveden 22. novembra lani v Veliki dvorani Stare opere v Frankfurtu. Nastopili so Simfonični orkester Frankfurtskega radia, violončelist Kian Soltani in dirigent Petr Popelka. Glasbeniki so tam najprej izvedli Simfonični koncert v e-molu, op. 125 Sergeja Prokofjeva, nato pa še Simfonične plese Sergeja Rahmaninova.

88 min 16. 03. 2025


Víkingur Ólafsson, orkester Tonhalle iz Züricha in Paavo Järvi z glasbo Johna Adamsa in Gustava Mahlerja

Eden najbolj vročih pianistov ta hip, Islandec Víkingur Ólafsson, je 24. januarja letos v züriški dvorani Tonhalle združil moči s slovitim istoimenskim orkestrom Tonhalle. Izvedla sta novo delo ameriškega skladatelja Johna Adamsa – Klavirski koncert, imenovan After the Fall, ki je svojo krstno izvedbo doživel lani v Združenih državah Amerike. Spored je dopolnila Simfonija št. 1, ‘Titan’, Gustava Mahlerja. Za dirigentskim pultom je bil Paavo Järvi.

100 min 09. 03. 2025


Luzernski simfonični orkester, Francesco Piemontesi in Michael Sanderling na Luzernskem festivalu

Predvajamo posnetke s koncerta, ki je bil 22. avgusta lani izveden v Koncertni dvorani Kulturnega in kongresnega centra v Luzernu v sklopu tamkajšnjega poletnega glasbenega festivala. V Beethovnovem Klavirskem koncertu št. 5 v Es-duru, op. 73 z vzdevkom ‘Imperator’ se je kot solist predstavil Francesco Piemontesi. Simfonični orkester iz Luzerna, ki ga je vodil šef dirigent Michael Sanderling, je v drugem delu koncerta izvedel še Simfonijo št. 9 v C-duru, D. 944, ‘Veliko’, Franza Schuberta. S 5. klavirskim koncertom se je končalo Beethovnovo izjemno plodno, t. i. "heroično" srednje ustvarjalno obdobje. Njegov sluh je vse bolj pešal in prisiljen se je bil odpovedati svoji pianistični karieri. Še zlasti na angleškem govornem območju se je koncerta oprijel vzdevek 'Imperator', ki se ga drži še danes. Nastal je po skladateljevi smrti in kaže na junaško in plemenito naravo dela, še zlasti obeh krajnih stavkov, ki oklepata brezčasni Adagio un poco mosso, ne izraža pa skladateljeve politične drže. Beethoven je bil namreč nad Napoleonovim nasiljem močno razočaran. Nekemu francoskemu oficirju naj bi nekoč pripomnil: "Če bi bil general in bi o vojaških strategijah vedel toliko, kot vem o kontrapunktu, bi vas z lahkoto premagal!"

115 min 02. 03. 2025


Leonidas Kavakos, Yo-Yo Ma in Emanuel Ax na festivalu BBC Proms

Na 54. koncertnem dogodku lanskega poletnega festivala BBC Proms, ki je bil 31. avgusta v Kraljevi Albertovi dvorani v Londonu, so združili moči trije imenitni glasbeniki našega časa - violinist Leonidas Kavakos, violončelist Yo-Yo Ma in pianist Emanuel Ax. Izvedli so Klavirski trio št. 2 v C-duru, op. 87 Johannesa Brahmsa in Klavirski trio št. 7 v B-duru, op. 97, z vzdevkom ‘Nadvojvoda’ Ludwiga van Beethovna.

95 min 23. 02. 2025


Lorin Maazel, Simfonični orkester Bavarskega radia in Brucknerjeva 8. simfonija

Sklepamo niz štirih oddaj, v katerih predvajamo izbrane koncertne posnetke, ki jih je lani – ob 10. obletnici smrti dirigenta Lorina Maazela – v ponudbo Evropske zveze radijskih postaj posredoval Bavarski radio. Veliki ameriški dirigent je bil namreč umetniški vodja oziroma šef dirigent tega orkestra v letih od 1993 do 2002. Prejšnja oddaja je bila v znamenju zadnjih treh Mozartovih simfonij, tokrat pa bomo predvajali eno samo delo – Brucknerjevo kolosalno, uro in pol trajajočo 8. simfonijo, ki sta jo Simfonični orkester Bavarskega radia in dirigent Lorin Maazel izvedla 5. marca leta 1993 v dvorani münchenske Filharmonije Gasteig. Simfonija št. 8 je Brucknerjevo zadnje dokončano simfonično delo. Skladatelj sam je sklepni Finale označil za »najpomembnejši stavek mojega življenja« in zagotovo predstavlja vrhunec bogate kariere, morda celo dobe: glasba »tleče umirjenosti« in »neslutene veličine«, v kateri pretresljiva groza uvodnega stavka simfonije vendarle najde ne le razrešitev, temveč tudi transcendenco.

102 min 16. 02. 2025


Lorin Maazel, Simfonični orkester Bavarskega radia in Mozart

Pred nami je tretja iz niza štirih oddaj, v katerih predvajamo izbrane koncertne posnetke, ki jih je lani – ob 10. obletnici smrti dirigenta Lorina Maazela – v ponudbo Evropske zveze radijskih postaj posredoval Bavarski radio. Veliki ameriški dirigent je namreč v letih od 1993 do 2002 kot šef dirigent Simfoničnega orkestra Bavarskega radia pustil neizbrisljivo sled v tem odličnem münchenskem orkestru. Tokrat bomo v njegovi interpretaciji in izvedbi Simfonikov BR slišali Mozartove zadnje tri simfonije, ki pomenijo ne le krono skladateljevega simfoničnega opusa, temveč celotne orkestrske glasbe visokega klasicizma. Posnetki so nastali na koncertu, ki je bil 10. junija 1999 v dvorani münchenske filharmonije Gasteig.

106 min 09. 02. 2025


Lorin Maazel, Simfonični orkester Bavarskega radia in Beethoven

Nadaljujemo prejšnjo nedeljo začeti niz oddaj, v katerem predvajamo izbrane koncertne posnetke, ki jih je lani – ob 10. obletnici smrti velikega dirigenta Lorina Maazela – v izmenjavo Evropske zveze radijskih postaj posredoval Bavarski radio. Maazel je bil namreč v letih od 1993 do 2002 med drugim tudi šef dirigent Simfoničnega orkestra Bavarskega radia. Tokrat bomo predvajali posnetek koncerta, ki je bil 19. februarja leta 1995 v Herkulovi dvorani Rezidence v Münchnu. Spored je bil v celoti v znamenju Beethovnove glasbe. Simfoniki Bavarskega radia so pod vodstvom Lorina Maazela najprej izvedli Beethovnovo 5. simfonijo, nato Simfonijo št. 6 v F-duru, 'Pastoralno', ob koncu pa še uverturo Leonora št. 2, op. 72a.

108 min 02. 02. 2025


Lorin Maazel in Simfonični orkester Bavarskega radia, prvič

Lani je minilo 10 let od smrti velikega dirigenta Lorina Maazela. Maazel je bil v letih od 1993 do 2002 med drugim tudi šef dirigent Simfoničnega orkestra Bavarskega radia in ob lanski okrogli obletnici smrti je Bavarski radio v izmenjavo Evropske zveze radijskih postaj posredoval štiri izbrane koncertne posnetke Simfonikov Bavarskega radia in Lorina Maazela, nastale v obdobju njegovega vodenja tega slovitega nemškega orkestra. V prvi iz niza štirih oddaj bomo predvajali posnetek koncerta, ki je bil 2. februarja 2000 v dvorani münchenske Filharmonije. Tedaj je v Münchnu kot solist gostoval imenitni ruski pianist Jevgenij Kissin in izvedel Klavirski koncert št. 2 v c-molu, op. 18 Sergeja Rahmaninova. Spored sta dopolnila še Simfonija v d-molu Césarja Francka in Preludij k favnovemu popoldnevu Clauda Debussyja.

104 min 26. 01. 2025


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt