Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Filmska glasba

349 epizod

349 epizod


Sedma umetnost skozi prizmo zvočne podobe.


Volker Bertelmann: Konklave

Papež je mrtev. Prestol je prazen. Začenja se... konklave.

39 min 25. 04. 2025


John Debney: Kristusov pasijon

Sedma umetnost skozi prizmo zvočne podobe.

50 min 18. 04. 2025


Miklos Rozsa: Svetopisemska trilogija

Danes bomo poslušali tri filme iz sredine 20. stoletja, sveto trojico epskih verskih filmov, ki so skladatelju Miklosu Rozsi prislužili nesmrtnost: Quo Vadis, Ben Hur in Kralj vseh kraljev.

57 min 11. 04. 2025


Filmska glasba

Sedma umetnost skozi prizmo zvočne podobe.

51 min 04. 04. 2025


John Williams: Veliki dobrodušni velikan

V oddaji Filmska glasba bomo poslušali fantazijski film Veliki dobrodušni velikan, ki ga je režiral Steven Spielberg, glasbo zanj pa je napisal John Williams. Veliki dobrodušni velikan Roalda Dahla velja za eno najbolj priljubljenih zgodb v britanski otroški literaturi že od njene objave leta 1982. Pripoveduje zgodbo o deklici Zofki, ki živi v sirotišnici v Londonu. Neke noči, ko ne more spati, vidi velikana, ki nekaj piha skozi predmet, podoben trobenti v spalnico skozi okno spodaj na ulici, kjer živi. Ker se boji, da bi ga ljudje odkrili, velikan ugrabi Zofko in jo vzame s seboj domov, daleč tja v deželo Velikanijo.

53 min 28. 03. 2025


Neslavno slavna Florence

Film Neslavno slavna Florence je biografija newyorške pokroviteljice umetnosti iz prve polovice prejšnjega stoletja, ki si je domišljala, da je odlična operna pevka. To pa zagotovo ni bila. Toda denar odpira pota še tako hudim zablodam in leta 1944 si je Jenkinsova kupila pot na oder newyorške Carnegiejeve dvorane. 25. oktobra je tam izvedla grozljiv koncert, ki je postal snov za nastanek legende.

49 min 21. 03. 2025


Daniel Blumberg: glasba k filmu Brutalist

Na letošnji podelitvi zlatih kipcev je v kategoriji izvirna filmska glasba slavil Daniel Blumberg za glasbo k filmu Brutalist režiserja Bradyja Corbeta. To je prvi oskar za mladega britanskega skladatelja in drugi glasbeni projekt za celovečerni film. Blumberg je prejel tudi nagrado bafta za omenjeno glasbo, ki je naletela na precej pohval in ima pomembno vlogo v filmu. Brutalist je zgodba o fiktivnem madžarskem arhitektu Laszlu Tothu, ki se po preživetju holokavsta preseli v Združene države.

47 min 14. 03. 2025


Glasba skladateljice Rachel Portman za film Emma iz leta 1996

Tokrat se v oddaji Filmska glasba podajamo skozi britansko-ameriško komedijo Emma iz leta 1996. Ta temelji na istoimenskem romanu priznane pisateljice Jane Austen, ki je delo izdala leta 1815. Pod scenarij in režijo tega filma se je podpisal Douglas McGrath, v glavni vlogi Emme pa je nastopila simpatična Gwyneth Paltrow. Zgodba pisateljice Jane Austen je v kombinaciji z izjemno glasbo skladateljice filmske glasbe Rachel Portman pričarala izjemno razpoloženje. Portmanova je namreč za glasbo k celovečernemu filmu Emma iz leta 1996 prejela oskarja. Njene muhaste, a romantične melodije, 'puhasti' aranžmaji za godala, solistični deli na pihalih – vse se zdi, kot da se premika preprosto, čeprav je glasba stkana premišljeno.

54 min 07. 03. 2025


Oskarji 2025: nominacije v kategoriji Izvirna filmska glasba

Bliža se podelitev najprestižnejše filmske nagrade oskar. V kategoriji za izvirno filmsko glasbo je Ameriška akademija umetnosti in znanosti letos nominirala Daniela Blumberga za glasbo k filmu Brutalist, Johna Powella in Stephena Schwartza za glasbo k fantazijskemu glasbenemu filmu Žlehtnoba, Krisa Bowersa za glasbo k animiranemu filmu Divja robotka, Clementa Ducola in Camille za glasbo k filmu Emilia Perez in Volkerja Bertelmanna za glasbo k filmu Konklave.

54 min 28. 02. 2025


Sergej Prokofjev: glasba k filmu Aleksander Nevski

Ustvarjanje filma Aleksander Nevski je bilo sodelovanje v pravem pomenu besede: nekaj filma je bilo posnetega po glasbi Prokofjeva in nekaj glasbe je bilo napisane po Eisensteinovi dolžini filma. Prokofjev si je ogledal izreze filma in tako pristopal k skladanju edinstvene partiture. Močno in tehnično inovativno sodelovanje med Eisensteinom in Prokofjevom v procesu montaže se kaže v tem, da se glasba popolnoma prilega filmu in še danes ostaja merilo filmskim ustvarjalcem. Nekaj mesecev po premierni uprizoritvi v Bolšoj teatru, ob slovesnem praznovanju Stalinovega 60. rojstnega dne, je Prokofjev partiture priredil v kantato.

41 min 21. 02. 2025


Max Steiner: V vrtincu

Roman V vrtincu ima pomembno mesto v ameriški literaturi in se še danes uvršča med deset najbolj branih knjig vseh časov, že leta 1936, ko je izšel, mu je uspel veliki met. V pičlih šestih mesecih so prodali milijon izvodov, Margaret Mitchell je za svoj prvenec prejela slovito Pulitzerjevo nagrado, knjigo pa so že takrat prevedli v več kot štirideset jezikov. Toda še preden se je to zgodilo, je legendarni filmski producent David Selznick potrkal na vrata Mitchellove in si zagotovil pravice za snemanje filma, pisateljici pa zanje odštel vrtoglavih 50.000 dolarjev. Do takrat takega rekorda za svoj prvi roman ni uspelo postaviti niti enemu piscu. Film je debitiral decembra 1939 v Loew’s Grand Theatru v Atlanti, zgodba ameriške državljanske vojne skozi oči mladenke z juga – v ospredju z ljubezensko zgodbo v vojnem vrtincu, ki se plete med Scarlett O'Hara in Rhettom Butlerjem, ki sta ju zaigrala nepozabna Clark Gable in Vivien Leigh – pa je v trenutku obnorela svet. In ga navdušuje še danes. Zgodovinska romanca, ob filmski premieri katere so v Atlanti organizirali veliko parado in potem še tridnevno zabavo, na kateri so igralci nosili svoje filmske kostume, mnoge trgovine v mestu pa so si nadele videz iz časa državljanske vojne, ostaja mega uspešnica tedanjega in današnjega časa. Glasbo zanjo pa je napisal Max Steiner.

51 min 14. 02. 2025


Filmska glasba

Sedma umetnost skozi prizmo zvočne podobe.

54 min 07. 02. 2025


Maurice Jarre: glasba k filmu Lawrence Arabski

Ko je režiser David Lean izbiral skladatelja za film Lawrence Arabski, je imel v mislih Malcolma Arnolda, ki je leta 1957 napisal glasbo za njegov film Most na reki Kwai. Vendar pa približen osnutek filma Arnoldu menda ni bil všeč in ga je označil za »groznega« in »potopis, ki bi zahteval ure glasbe«. Zato je producent angažiral broadwajskega skladatelja Richarda.

54 min 31. 01. 2025


John Williams: glasba k filmu Schindlerjev seznam

Ko je Spielberg Williamsu pokazal Schindlerjev seznam, se je skladatelju zdelo, da bi bilo pisanje partiture za tak film prezahtevno zanj. Rekel je: »Za ta film potrebuješ boljšega skladatelja od mene.« Spielberg je odgovoril: »Vem. Ampak vsi so mrtvi!«

51 min 24. 01. 2025


Alexandre Desplat: Grand Budapest hotel

Zgodba, postavljena v fiktivno zdraviliško mestece sredi izmišljene gorske dežele Zubrowke, nas popelje skozi tri zgodovinske etape resnične Vzhodne Evrope 20. stoletja: od la belle epoque prek fašistične okupacije do komunizma. Sloviti hotelski receptor Monsieur Gustave je velik poznavalec človeške nravi in najbolj skritih želja svojih nenavadnih gostov. Postrešček Zero M ustafa je njegov nenavadni, a edini zaupanja vredni tovariš. Tu so še uganka pogrešane umetnine, besna bitka za družinsko dediščino in najslajša ljubezenska avantura – vse to pred kuliso dramatično spreminjajoče se Evrope. Brezčasna zgodba o prijateljstvu, časti in izpolnjenih obljubah, posneta po navdihu klasičnih hollywoodskih komedij iz tridesetih let 20. stoletja.

53 min 17. 01. 2025


Maurice Jarre: Dr. Živago

Epsko zasnovan roman o zdravniku in pesniku Juriju Živagu, njegovi razpetosti med družino in Laro, njegovo veliko ljubeznijo, v krutih časih ruske revolucije – in zgodba o prizadevanjih posameznika, da bi sredi kolektivizma obdržal individualnost. Roman Doktor Živago je postavljen na ozadje ruskih kaotičnih dogodkov od leta 1903 do konca druge svetovne vojne, ki naslovnega junaka ločijo od družine in pozneje še od njegove velike ljubezni Lare. V slogu s tradicijo ruskih romanov se v 197 minutah filma preplete množica likov in podzgodb. Živago je poročen s Tonjo, a nadaljuje svoje razmerje z Laro, ki se ji vsili kruti politik Komarovski. Medtem Živagov polbrat Jevgraf in skrivnostni, maščevalni Strelnikoff predstavljata dobro in slabo plat boljševiške revolucije. Filmski skladatelj Maurice Jarre je navdušil z odlično partituro za zdaj že legendarni film. Veličasten uspeh filma Doktor Živago gre seveda pripisati tudi glasbi, ki je postavila tako rekoč piko na i celotni umetnini. Le kdo še dandanes ne pozna znamenite Larine pesmi, ki jo je Jarre skomponiral za ta film? Lahko bi rekli, da je po zgradbi zelo preprosta pesmica, toda celoten aranžma in glas trzajoče balalajke sta opravila svoje. Melodija je postala tako rekoč filmski evergreen in se jo še danes izvaja kot eno najpopularnejših filmskih tem nasploh.

51 min 10. 01. 2025


Filmska glasba

Sedma umetnost skozi zvočno prizmo.

26 min 03. 01. 2025


Victor Young: V 80 dneh okoli sveta

Ameriiški skladatelj Victor Young je za film V osemdesetih dneh okoli sveta pripravil razgledniško popotovanje od celine do celine.

25 min 27. 12. 2024


John Williams: Sam doma 1

V tokratni oddaji o filmski glasbi bomo predvajali odlomke iz sodobne praznične klasike – glasbo k prvemu iz serije filmov Sam doma. John Williams je s to partituro leta 1990 znova dokazal svoj izjemen talent in razumevanje čustvene pripovedi filma, ki zagotavlja množico čudovitih tem in novo božično pesem, ki jo strokovno prepleta s tradicionalnimi božičnimi pesmimi v čudovito tapiserijo. Z uporabo otroškega pevskega zbora je glasbi dodal primerni nedolžnost in toplino, s široko paleto uporabljenih instrumentov in orkestracijo pa je glasbo naredil naravnost čarobno, saj poglablja občutek, ki ga ljudje iščejo v prazničnem obdobju.

26 min 20. 12. 2024


Francis Lai: Ljubezenska zgodba

Ljubiti pomeni, da nikoli ničesar ne obžaluješ.

28 min 13. 12. 2024


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt