Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
O orglah, organistih, skladateljih orgelske glasbe in izdelovalcih orgel.
Nemški skladatelj Max Reger je napisal veliko del za orgle. Za življenja je prijateljeval z nemškim organistom Karlom Straubejem, ki je krstno izvedel več njegovih orgelskih skladb. Številne veljajo za zelo kompleksna in tehnično zahtevna dela. Njegov kompozicijski slog je temeljil na baročni polifoniji, dopolnil ga je s klasicističnimi oblikovnimi vzori in novostmi, ki jih je v razvoju glasbe prinesel čas, v katerem je živel.
Letos bo minilo 150 let od rojstva Franza Schmidta, dunajskega skladatelja, violončelista, pianista in organista. Njegov orgelski opus je po večini izvajalsko zahteven, posamezne skladbe pa zvočno barvite in v vseh pogledih kompozicijsko dovršene. Med organisti je gotovo najbolj priljubljen njegov maestetično zasnovani Preludij v D-duru, znan tudi kot Aleluja; skladatelj ga je pozneje vpletel v oratorij Knjiga s sedmimi pečati.
Tokrat bodo v ospredju orgelska dela Antona Jobsta, skladatelja, od čigar rojstva letos mineva 130 let. Obletnica sovpada tudi z datumom nastanka oz. postavitve orgel, s katerimi se je Jobst družil večji del svojega življenja, na katere je igral, improviziral in ob katerih je dirigiral – to so orgle slovenskega orglarskega mojstra Ivana Milavca, ki stojijo v župnijski cerkvi sv. Martina v Žireh.