Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Uredništvo za resno glasbo

Anamarija Štukelj Cusma

653 prispevkov



25.4.2024

Zven čembala in klavikorda v Komornem studiu, gledališke premiere in nominacije za Cankarjevo nagrado

Tokrat najprej izpostavljamo koncert v Komornem studiu, ki ga bomo neposredno prenašali drevi ob 20h iz studia 13. Izbor skladb iz 18. stoletja bo na klavikord in čembalo izvajal čembalist in organist Tomaž Sevšek. Predstavljamo še tri gledališke premiere. V SNG Maribor na oder postavljajo komično glasbeno dramo Amadeus, delno izmišljeno pripoved o genialnem skladatelju Wolfgangu Amadeusu Mozartu in njegovem sodobniku Antoniu Salieriju, angleškega pisatelja Petra Shafferja, ki jo je režiral umetniški direktor mariborske Drame Aleksandar Popovski. V ljubljanskem Miniteatru bo nocoj zaživela premiera avtorskega projekta mladega režiserja Bora Ravbarja. Predstava z naslovom Sanjači ali ljubezenska zgodba v revoluciji je nastala po motivih filma Sanjači Bernarda Bertoluccija ter romana Sveti nedolžneži Gilberta Adairja. Na Mali sceni Mestnega gledališča ljubljanskega pa bodo uprizorili dramsko delo Dragice Potočnjak, ki ga je avtorica pisala že pred pandemijo, predstavo z naslovom Teci, Maša, teci, je režirala Nina Šorak. Na Društvu slovenskih pisateljev so danes predstavili dela, nominirana za Cankarjevo nagrado, ki jo podeljujejo za najboljšo izvirno knjigo minulega leta.


23.4.2024

Janja Brlec: "Vedno tekmuješ sam s sabo, ne z drugimi, to se mi zdi najboljša miselnost poti k uspehu."

Citrarka Janja Brlec je po številu nagrad z državnih in mednarodnih tekmovanj ena najuspešnejših citrark pri nas. Iz citer je diplomirala na Visoki šoli za glasbo in gledališče v Münchnu, magistrirala pa na Univerzi Mozarteum v Salzburgu. V želji, da bi citre približala širši javnosti kot koncertni inštrument velikih razsežnosti, igra različne glasbene sloge. Izdala je dve plošči, Med strunami in Moments, na katerih predstavlja glasbo od baroka do sodobnosti.


23.4.2024

Sonati Sergeja Sergejeviča Prokofjeva

Na sporedu Sonata za violino in klavir št. 1 v f-molu, op. 80 in Sonata za klavir št. 7 v B-duru, op. 83, imenovana tudi Stalingrad, Sergeja Sergejeviča Prokofjeva. Izvajalci: Lalita Svete, violina, in Evgeny Sinaiski, klavir, ter Aleksander Gadžijev, klavir.


18.4.2024

Slovenski paviljon na 60. Umetnostnem bienalu v Benetkah

V Benetkah so se včeraj v sklopu predogleda 60. umetnostnega bienala začela vrstiti odprtja nacionalnih paviljonov. Prireditev, ki letos poteka pod krovnim naslovom Tujci povsod, se tudi letos odvija v luči političnega in vojnega dogajanja. Slovensko mladinsko gledališče danes gostuje v Bologni. V gledališču Arena del sole Narodnega gledališča Emilia Romagna bo nocoj premiera koprodukcijske predstave Sveta Ivana Klavniška. Po besedilu Bertolta Brechta jo režira Davide Sacco. To sta poudarka današnje oddaje, v kateri predstavljamo še najmlajšo sekcijo Slovenskega Pena, Mladi Pen, ki je začel delovati letos, na blejskem pisateljskem srečanju Mednarodnega Pena je pripravil okroglo mizo z naslovom Na presečišču družbene angažiranosti in literature.


17.4.2024

Ob začetku Slovenskih glasbenih dnevov pogovor z umetnikoma

Ob začetku Slovenskih glasbenih dnevov sta gosta v studiu skladatelj Uroš Rojko, ki je napisal novo delo Odtekanje časa VII - Koncert za dva klavirja in orkester, ter pianistka Lovorka Nemeš Dular, ena od solistk tega koncerta. Napovedujeta krstno izvedbo novitete na otvoritvenem koncertu festivala SGD ter predlagata skladbi za poslušanje v Glasbeni jutranjici.


17.4.2024

Glasbena jutranjica 2.del

Na sporedu glasba Carla Marie von Webra in Heitorja Ville Lobosa.


17.4.2024

Glasbena jutranjica 1. del

Na sporedu: glasba Gasparja Sanza, Antonia Solera, Silviusa Leopolda Weissa, Franza Danzija in Domenica Scarlattija.


9.4.2024

Boris Šinigoj: "Glasbeni izročili severa in juga družita tematska povezanost in slogovna enotnost."

Po jubilejni zgoščenki, ki je predstavljala dialog med zahodnim in vzhodnim glasbenim izročilom, je zasedba Nova Schola Labacensis izdala ploščo z naslovom Delitiae musicae – Radosti glasbe. Ta odkriva tematsko in slogovno povezanost severa in juga. Skladbe od nizozemske renesanse do italijanskega baroka predstavlja umetniški vodja zasedbe, lutnjar, kitarist in filozof Boris Šinigoj.


16.4.2024

Lalita Svete:"S svojo violino sem zelo zadovoljna, saj se mi zdi, da skupaj z mano živi, se razvija in diha."

17. aprila 2024 se v Ljubljani začenjajo Slovenski glasbeni dnevi, festival, ki v ospredje postavlja novitete slovenskih skladateljev. Na uvodnem koncertu bo med drugim krstno izveden Koncert za violino in orkester Tomaža Sveteta. Izvedla ga bo violinistka Lalita Svete, ki ji je koncert tudi posvečen. Lalita Svete je pri Založbi kaset in plošč RTV Slovenija pred tremi leti izdala tudi ploščo z naslovom Silhouettes, na kateri se predstavlja z izborom del od baroka do sodobnosti. Ob tej priložnosti smo umetnico povabili v oddajo Slovenski solisti, pogovoru se je pridružil tudi skladatelj Tomaž Svete.


16.4.2024

Iz opusa Ludwiga Spohra

Ludwig Spohr, violinski virtuoz in utemeljitelj moderne nemške violinske šole, je napisal okoli 150 del, med njimi več simfonij, oper, violinskih koncertov, godalnih kvartetov, oratorijev in drugih del za komorne sestave. Predstavljamo njegov Koncert za godalni kvartet in orkester, op. 131, Fantazijo in varijacije na temo Franza Danzija, op. 81, tri samospeve iz cikla Nemških pesmi, op. 103 in Fantazijo v c – molu, op. 35.


11.4.2024

Nova postavitev Puccinijeve La Bohème v ljubljanski Operi

Opera La Bohème je danes stalnica vseh opernih gledališč in velja za eno najboljših del Giacoma Puccinija. V Ljubljani je bila prvič izvedena v Nemškem gledališču že dve leti po krstni uprizoritvi, leta 1898, slovenski ustvarjalci pa so jo prvič postavili na oder leta 1903. Nova uprizoritev pod vodstvom dirigenta Kevina Rhodesa bo nocoj zaživela v SNG Opera in balet Ljubljana. Na velikem odru Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica bodo drevi uprizorili klasično komedijo Williama Shakespeara Mnogo hrupa za nič. Režiserka Ivana Djilas ji je nadela glasbeno preobleko. Novo premiero pripravljajo tudi v Plesnem teatru Ljubljana. Avtor, plesalec in koreograf Beno Novak v predstavi Grom raziskuje osebne izkušnje, ki jih izraža skozi močno fizičnost, pomešano z občutljivostjo, krhkostjo, močjo in izčrpanostjo.


10.4.2024

SMS 5, Mladinski pevski festival in Janus festival v Celju

Izpostavljamo koncert orkestra Slovenske filharmonije za abonma Same mogočne skladbe in Mladinski pevski festival v Celju, ki sta zaznamovala glasbeno dogajanje pretekli teden. Napovedujemo Janus festival, ki bo ta konec tedna potekal v Celju in poročamo o koncertu, ki so ga ob obletnici Tartinijevega rojstva pripravili v Piranu. V Gradcu smo si ogledali opereto Venera v svili.


9.4.2024

Španska suita Isaaca Albéniza

Predstavljamo posnetke iz radijskega arhiva


2.4.2024

Miro Kokol: "Publiko in pevce pridobiš z zanimivimi sporedi, ki so drugačni od tega, kar se sliši na ulicah."

Skladatelj in zborovodja Miro Kokol je vrsto let delal z mladimi pevci v Pionirskem domu v Ljubljani. Dvakrat je z mladinskima zboroma zmagal na zborovskem festivalu v Celju, z novomeškim Mešanim zborom Krka in Komornim zborom Pentakord pa je z neobičajnimi zborovskimi sporedi gostoval po Evropi. V spomin mnogih generacij mladih pevcev se je zapisal tudi kot avtor in urednik zbirke pesmi Prek sveta odmeva pesem, ki se je dvajset let uporabljala kot učbenik v osnovnih šolah.


3.4.2024

Glasbena jutranjica 1.del

Resna in jazzovska glasba, primerna za začetek dneva, kratki komentarji, včasih tematska rdeča nit


2.4.2024

Iz opusa Johannesa Brahmsa

Na sporedu Johannes Brahms: Kvintet za klarinet in godala v h-molu, op. 115, Dve rapsodiji, op. 79 in Madžarski ples št. 5.


26.3.2024

In memoriam Igor Ozim: "Če ima kdo resnično lep ton, kot rečemo, tega se ne da naučiti, to pride iz srca."

V 93. letu starosti se je 23. marca 2024 poslovil naš mednarodno priznani violinist Igor Ozim. Bil je častni doktor Univerze v Ljubljani, častni član Slovenske filharmonije, prejemnik Prešernove nagrade leta 1957 in prejemnik častnega znaka svobode Republike Slovenije, ki so mu ga leta 2001 namenili za posebne glasbene zasluge. Eden najboljših violinistov je nastopal z najuglednejšimi svetovnimi orkestri in v različnih komornih zasedbah, več desetletij dolgo bogato umetniško pot pa je dopolnjeval tudi z izredno uspešnim pedagoškim delom. Na njegovem repertoarju je bilo več kot 70 violinskih koncertov, številna komorna dela vseh slogovnih obdobij ter skladbe sodobnih slovenskih skladateljev, ki jih je rad krstno izvajal. V oddaji predstavljamo umetnikova razmišljanja o glasbi, ki jih je posnel za naš radio ob svoji osemdesetletnici in petinosemdesetletnici ter izbor skladb v njegovi izvedbi, dela Čajkovskega, Matičiča, Mozarta, Ljadova, Osterca, Beethovna, Bacha, Paganinija in Honeggerja. Vabljeni k poslušanju.


22.3.2024

V pozdrav pomladi

In spet je prišla pomlad! Tokratne pevske minute namenjamo izborom skladb na temo pomladi in prebujajoče se narave slovenskih skladateljev.


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt