Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Filmska glasba

291 epizod

291 epizod


Sedma umetnost skozi prizmo zvočne podobe.


15. 03. 2024

Ludwig Göransson: glasba k filmu Oppenheimer

V kategoriji za izvirno glasbeno podlago je Ameriška akademija umetnosti in znanosti letos podelila Ludwiga Göranssona za glasbo k filmu Oppenheimer, ki je bil tudi sicer nesporen favorit letošnje podelitve.


08. 03. 2024

Nagrada oskar: nominacije v kategoriji izvirna glasbena podlaga

Po zlatih globusih sledi podelitev najprestižnejše filmske nagrade oskar, ki bo že čez nekaj dni, natančneje, v nedeljo, 10. marca, v Los Angelesu. V kategoriji za izvirno glasbeno podlago je Ameriška akademija umetnosti in znanosti letos nominirala Lauro Karpman za glasbo k filmu Ameriška fikcija, Johna Williamsa za glasbo k filmu Indiana Jones in artefakt usode, Robbieja Robertsona za glasbo k filmu Morilci cvetne lune, Ludwiga Göranssona za glasbo k filmu Oppenheimer ter Jerskina Fendrixa za glasbo k filmu Nesrečna bitja.


01. 03. 2024

John William in glasba zadnjega dela franšize Indiana Jones (Artefakt usode)

V štirih desetletjih je bilo v okviru priljubljene franšize Indiana Jones izdanih kar pet filmov o tem dobrosrčnem pustolovskem arheologu, ki je kos vsem ugankam. Glavni igralec, Harrison Ford torej v ciklu vseh petih filmov ostaja isti. Zvestobo franšizi pa je izkazal tudi skladatelj John Williams, ki mu posvečamo oddajo. Skladatelj je ob lansiranju zadnjega dela štel že častitljivih 91 let in je s tem dokazal, da nas starost pri ustvarjalnosti ne sme omejevati in da nas ta pomlajuje. Decembra 2023 je bila, kot je bilo pričakovati, glasba v ožjem izboru za najboljšo izvirno glasbo na 96. podelitvi oskarjev, Helenina tema pa je bila na podelitvi nagrad gremi za leto 2024 nagrajena kot najboljša instrumentalna skladba.


23. 02. 2024

Urban Koder: Čas brez pravljic in Ljubezen nam je vsem v pogubo

Urban Koder je ustvaril neprecenljiv opus, ki sestavlja pomemben del v mozaiku glasbene zakladnice slovenske ustvarjalnosti in prispeva h kulturni identiteti naroda. Ustvarjal je pretežno šansone ter pisal glasbo za številne otroške in igrane radijske igre in gledališke predstave. Rad je ustvarjal za film, saj je napisal glasbo za kar 20 celovečernih filmov, 4 dokumentarne, 10 TV-nadaljevank, 15 kratkih animiranih filmov …


16. 02. 2024

Urban Koder: glasba k filmu Carmen

Carmen je mit. Carmen je legendarna opera. Junakinja naše zgodbe pa je resnična, prava sodobna osebnost. Sama se tega ne zaveda; čustvo, ki ga pozna, sestavljata strastno hrepenenje po nečem, česar ni mogoče opisati, in sovraštvo do enako sovražnega sveta. Na svoji poti ob robu družbe sreča Gorana, ki se prav zares zaljubi vanjo, toda njuna ljubezen ni namenjena srečnemu koncu. Goran stopi na drugo stran, toda v duši nosi sled izkušnje, ki je spremenila njegov odnos do ljudi. Ta občutek ga bo napeljal, da bo napisal roman s preprostim naslovom: Carmen. In zgodba o temi in svetlobi se bo ponovila.


09. 02. 2024

Mitja Vrhovnik Smrekar: suita Prešeren

V opisu nadaljevanke so njeni ustvarjalci med drugim zapisali, da gre za »v filmske slike prelito pripoved o razburkanem življenju največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna, ki je s knjižico svojih Poezij slovenski jezik in kulturo vpisal v zakladnico evropske duhovne dediščine, slovenskemu politično-prerodnemu gibanju pa v pomladi narodov z orfejsko kretnjo razširil obzorje v samozavest suverenega nacionalnega subjekta«.


02. 02. 2024

Filmska glasba

Sedma umetnost skozi prizmo zvočne podobe.


26. 01. 2024

Urban Koder: glasba k filmu Ljubljana je ljubljena

V oddaji o Filmski glasbi bomo predvajali Kodrovo glasbo k filmu Ljubljana je ljubljena, zadnji celovečerni filmski projekt, v katerem sta tandem Koder in Klopčič sodelovala. Ljubljana je ljubljena je slovenski romantična vojna drama iz leta 2005. Prikazuje odraščanje dečka Otona v Ljubljani od leta 1934, ko je bil ubit kralj Aleksander I. Karađorđević, prek italijanske in nemške okupacije mesta, do konca druge svetovne vojne in prihoda komunizma.


19. 01. 2024

Maurice Jarre: Doktor Živago

Ruskega pesnika in pisatelja Borisa Leonidoviča Pasternaka je režim prisilil, da je moral leta 1958 zavrniti Nobelovo nagrado za roman Doktor Živago, ki je leto prej izšel v Italiji, v Sovjetski zvezi pa šele leta 1988. Večjo branost, kot je za ruske romane v zahodnem svetu običajna, je prinesel po romanu posneti film Davida Leana z Omarjem Sharifom in Julie Christie v glavnih vlogah. Glasbo za film Doktor Živago je napisal skladatelj Maurice Jarre in zanjo tudi prejel enega izmed Živagovih petih oskarjev.


12. 01. 2024

John Ottman: Srhljive skrivalnice

Srhljive skrivalnice je en tistih filmov, ki bi se jim človek že zaradi naslova najraje kar izognil. Charlie, namišljeni prijatelj male deklice, (nastal je kot posledica traume, ki jo je deklica doživela ob izgubi matere), začne početi hudobne stvari in se v bizarnih in srhljivih dejanjih izkaže kot popolnoma resnično bitje.


05. 01. 2024

Glasba za film The Hurt Locker skladatelja Marca Beltramija

Ameriško Nacionalno združenje filmskih kritikov je leta 2009 za najboljši film izbralo The Hurt Locker. Film, ki prikazuje elitni vojaški bombni oddelek v Iraku, je prejel tudi nagrado za najboljšo režijo: dobila jo je Kathryn Bigelow. 12 skladb iz filma, ki so bile izdane kot album pri založbi Lakeshore Records, pa je prejelo pohvale številnih kritikov. Zanje sta bila avtorja, Marco Beltrami v ospredju ter Buck Sanders, na 82. podelitvi oskarjev tudi nominirana v kategoriji za najboljšo izvirno glasbo. To je bila že druga Beltramijeva nominacija za oskarja po glasbi za klasični ameriški vestern z naslovom 3 : 10 za Yumo iz leta 2007.


29. 12. 2023

Henry Mancini: Rožnati panter

Znameniti glasbeni lik Henryja Mancinija »Rožnati panter« je znana komedija, ki je leta 1964 dobila le eno nominacijo za oskarja, in to prav za glasbo. Mancini je z glasbeno temo za Rožnatega panterja ustvaril neminljivo, humorno, simpatično in funky glasbeno podobo.


22. 12. 2023

Rob Simonsen: Brezčasna Adaline

Brezčasna Adaline je film o neverjetnem dogodku: Adaline Bowman je že več desetletij čudežno stara 29 let; njeno življenje je polno osame, saj ne dovoli blizu nikomur, ki bi utegnil dognati njeno skrivnost.


15. 12. 2023

Danny Elfman - Velike oči

Film Velike oči pripovedujeo eni najbolj razvpitih prevar v zgodovini umetnosti ...


08. 12. 2023

John Williams: Veliki dobrodušni velikan

Veliki dobrodušni velikan Roalda Dahla velja za eno najbolj priljubljenih zgodb v britanski otroški literaturi že od njene objave leta 1982. Zgodbo je leta 2016 na veliko platno postavil Steven Spielberg, glasbo zanjo pa je spisal John Williams.


01. 12. 2023

Večno občudovana glasba Johna Williamsa iz filma Žrelo

Tokrat se bomo v oddaji potopili v globine morja. Peter Bencley je leta 1974 napisal napeti roman z naslovom Jaws (Žrelo), ki pripoveduje o velikem ljudožerskem belem morskem volku. Krvoločna zgodba je zelo pritegnila režiserja, scenarista in producenta Stievena Spielberga, da je leto dni pozneje že snemal istoimenski triler. Spielberg je k sodelovanju povabil skladatelja Johna Williamsa, in ko mu je ta svojo glasbeno zamisel prvič predstavil, in to samo z igranjem dveh tonov na klavirju, naj bi se Spielberg sprva le smejal. Mislil je, da gre za šalo. Pozneje pa je režiser le priznal, da bi bil brez Williamsove glasbe film le pol toliko uspešen.


24. 11. 2023

John Williams: glasba k filmu J.F.K.

Eden najbolj pretresljivih in prelomnih trenutkov v zgodovini 20. stoletja je tudi atentat na ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, ki se je zgodil 22. novembra leta 1963.


17. 11. 2023

Jesenska pripoved

Glasba k filmu Jesenska pripoved Jamesa Hornerja je leta 1994 presenetila s kakovostno izvedbo ter razkošnimi in pisanimi temami, ki nosijo pomemben razvoj, v vsaki njihovi ponovitvi pa odmeva veličastna pokrajina.


10. 11. 2023

John Barry: Pleše z volkovi

Leta 1990 je John Barry osvojil oskarja za glasbo k filmu Pleše z volkovi. Filmsko pripoved vodi simfonija drame, ki se iz poetičnosti in lepote zna spreobrniti tudi v bobnečo in apokaliptično ...


03. 11. 2023

Glasba Dukea Ellingtona v filmu Anatomija umora

Tokrat se bomo v oddaji filmska glasba poglobili v Anatomijo umora, ameriško sodno drama iz leta 1959 z izvirnim naslovom Anatomy of a Murder, ki jo je produciral in režiral Otto Preminger. Scenarij Wendlla Mayesa temelji na istoimenskem romanu iz leta 1958, ki ga je napisal sodnik michiganskega vrhovnega sodišča John D. Voelker pod psevdonimom Robert Traver. Voelker je roman zasnoval ob primeru umora iz leta 1952, v katerem je bil zagovornik. Glasba, pod katero se je podpisal Duke Ellington, je leta 1959 prejela kar tri nagrade grammy, in sicer za najboljšo izvedbo plesnega orkestra, za najboljšo skladbo ter za najboljši album filmske glasbe v celoti. Džezovsko partituro oziroma sveženj različnih skladb za film Anatomija umora je zložil Duke Ellington s pomočjo Billyja Strayhorna, vse pa je izvedel Ellingtonov orkester. V filmu se ta tudi pojavi, tako da so člani Ellingtonove spremljevalne zasedbe skupaj z Jimmyjem Hamiltonom, Jimmyjem Johnsonom, Rayem Nanceom in Jimmyjem Woodom vidni, sam Ellington pa v filmu celo odigra lik po imenu Pie Eye.


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt