Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Nedelja, 24.11.2024

Sproščujoče nočno glasbeno doživetje z najnovejšimi posnetki Evroradia.

Avtor: Andrej Bedjanič

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Avtor: Ars

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Avtor: Ars

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Avtor: Ars

Pregled aktualnih glasbenih dogodkov.

Avtor: Polona Gantar

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Avtor: Ars

Čeprav je martinovo že minilo, je vendar še november, o katerem pesnik Milan Jesih piše, da "ta čas najlepše se praznuje". Jesihov novembrski sonet interpretira dramski igralec Jure Kopušar.

Avtor: Ars

Na programu Ars vas v nov dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Avtor: Ars

Po koncu zasedanja škofovske sinode v Rimu smo obiskali celjskega škofa dr. Maksimilijana Matjaža. Strnil je nekaj vtisov in vsebinskih poudarkov zaključnega dokumenta. Formacija je zdaj ena poglavitnih nalog Cerkve, poudarja sogovornik. »Dokument okrepi vabilo na sinodalno pot, skupno pot, da bi res lahko zaživeli drug z drugim, drug ob drugem, da bi se zavedali, kdo nas kliče in predvsem, zakaj. Da bi bili Cerkev v poslanstvu,« pove celjski škof.

Avtor: Jasmina Bauman

Miran Bordon je zborovodja Stolnega pevskega zbora Štefana Kovača v stolnici Marijinega vnebovzetja v Kopru, hkrati pa eden najbolj zaslužnih za to, da je koprska stolnica dobila veličastne orgle iz dvorane Tonhalle v Zürichu. Kot regens chori koprske stolnice je nedavno prejel medaljo sv. Hieronima za življenjsko delo.

Avtor: Polona Gantar

Na praznično nedeljo Kristusa Kralja prenašamo sveto mašo iz župnijske cerkve svetega Nikolaja v Ankaranu. Maševal bo župnik mag. Franc Šenk, pri maši bodo sodelovali sodelavke in sodelavci Župnijske karitas iz Ankarana. Na orgle bo igrala dr. Bogdana Borota.

Avtor: Ars

11:00
Poročila

12. oktobra sta v Barbicanovi dvorani v Londonu nastopila BBC-jev simfonični orkester in pianist Bernard Chamayou. Koncert je vodil dirigent Dinis Sousa, na sporedu pa so bili skladba Alaraph (Ritual srčnega utripa) korejske skladateljice Unsuk Čin, Koncert za klavir in orkester št. 3 v E-duru Béle Bartóka, simfonična pesnitev Morje Clauda Debussyja in Boléro Mauricea Ravela.

Avtor: Marko Šetinc

13:00
Poročila

Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Avtor: Anuša Volovšek

14:00
Poročila

Novembra so Humoreske tega tedna v znamenju zdravja oziroma bolezni - veliko o tem ve britanski pisatelj in nekdanji zdravnik Adam Kay. Njegova knjiga Tole bo bolelo je postala mednarodna uspešnica, zelo radi pa jo prebiramo tudi pri nas. Tako zelo, da nas boli do solz, po večini od smeha. Pridružite se nam v teh minutah, ko bomo slišali, s čim vse se je ukvarjal mladi zdravnik ginekolog Adam Kay, preden je medicino obesil na klin.

Prevajalka je Barbara Krevel,
režiserka Špela Kravogel,
interpret Uroš Potočnik,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
ton in montaža Sonja Strenar in Matjaž Miklič,
urednik oddaje Matej Juh.
Produkcija leta 2024.

Avtor: Ars

... v odlomkih del Mozarta, Puccinija, Schuberta, Masseneta, Gounoda, Giordana in Verdija.

Avtor: Dejan Juravić

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Avtor: Ars

Predvajamo posnetke s koncerta komorne glasbe, ki je bil 18. julija letos v avditoriju Paua Casalsa v mestu El Vendrell v katalonski provinci Tarragona. Koncert je bil del tamkajšnjega mednarodnega poletnega glasbenega festivala Paua Casalsa, na njem pa so nastopili solisti Festivalskega orkestra. Na sporedu so bili Schubertov Klavirski trio v Es-duru, D. 897, ‘Nokturno’, Godalni kvartet št. 1 v a-molu, op. 41/1 Roberta Schumanna, pri izvedbi katerega je sodelovala tudi slovenska violončelistka Ema Krečič, in Oktet v Es-duru, op. 20 Felixa Mendelssohna.

Avtor: Mihael Kozjek

Kakšni so vzroki za razrast različnih oblik verske nestrpnosti in zakaj so verniki lahka tarča različnih oblik verbalnega ali celo fizičnega nasilja? Preden je rimski imperij za uradno religijo cesarstva imenoval krščanstvo, so bili kristjani vseskozi preganjani. Kako to, da je kristjanofobija preživela vsa ta stoletja in kako se z naraščanjem islamofobije in antisemitizma soočajo Abrahamovi otroci? Tokratno oddajo Sedmi dan je pripravil novinar, urednik in voditelj Nejc Krevs, ki se bo pogovarjal z zgodovinarjem in poznavalcem religij dr. Renatom Podbersičem.

Avtor: Nejc Krevs

V petek, 15. novembra, sta v okviru letošnjega cikla Obiski kraljice živo v Zavodu sv. Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano koncertirala organista Barbara in Ulrich Theissen Pibernik. Svoj koncert sta poimenovala Dvojna fantazija – Orgle solo in štiriročno; igrala pa sta orgelsko glasbo skladateljev 19. in 20. stoletja, ki sta jo pred začetkom koncerta tudi podrobneje predstavila v pogovoru z glasbeno urednico Polono Gantar.

Avtor: Polona Gantar

Minilo je 150 let od rojstva britanskega državnika Winstona Churchilla. V letih od 1923 do 1931 je napisal obširno delo z naslovom Svetovna kriza, v katerem na 3261 straneh in v petih zvezkih opisuje okoliščine in dogodke prve svetovne vojne od leta 1911 do posledic v dvajsetih letih. Odlomek je iz prvega zvezka, in sicer iz 12. poglavja z naslovom Bitka v Franciji, v katerem se spominja dogodkov avgusta 1914, ki so pomenili začetek zahodne fronte, in hkrati razmišlja o vzrokih za odločitve politikov, ki so kovali zgodovino tistega časa. Pri tem je kot prvi lord admiralskega zbora Velike Britanije sodeloval tudi sam.

Prevajalka je Nina Grahek Križnar,
režiser Klemen Markovčič,
interpret Željko Hrs,
glasbena opremljevalka Tina Ogrin,
mojstra zvoka Nejc Zupančič in Luka Dukarić,
urednik oddaje Matej Juh.
Produkcija leta 2014.

Avtor: Ars

19:50
Poigra

6. novembra je dopolnil 60 let skladatelj, violinist in dirigent Nenad Firšt.
Rojen je bil v Zagrebu in je tam obiskoval srednjo glasbeno šolo Pavla Markovca, nato pa diplomiral iz violine in kompozicije na akademiji za glasbo v Ljubljani. Vrsto let je bil član godalnega kvarteta Sebastian, s katerim je spoznaval repertoar in veliko koncertiral po svetu, dokler se ni leta 1988 preselil v Celje. Tam živi in deluje še danes. Istega leta je postal umetniški vodja in dirigent Celjskega godalnega orkestra, ki bo prihodnje leto zaznamoval 80 let nepretrganega, aktivnega umetniškega delovanja. Nenad Firšt je izjemno plodovit skladatelj z obsežnim opusom, ki ga ves čas izvirno dopolnjuje, in posebnim glasbenim izrazom, ob tem pa opravlja še več funkcij: je dolgoletni umetniški vodja glasbene dejavnosti pri zavodu Celeia Celje, generalni sekretar Zveze Glasbene mladine Slovenije in nekdanji predsednik Društva slovenskih skladateljev.

Avtor: Polona Kovačič

22:00
Poročila

V angleški viktorijanski dobi zavzemajo posebno mesto predrafaeliti, slikarska skupina, ki se je zgledovala po upodabljajoči umetnosti pred Raffaellom Santijem, v njej pa je delovalo tudi nekaj pesnikov. Najpomembnejša sta bila slikar in pesnik Dante Gabriel Rossetti in njegova sestra, pesnica Christina Georgina Rossetti. Njeno poezijo odlikujejo slikanje bujnih občutkov, barvitost podob in občutek za podrobnosti.

Prevajalci so Miljana Cunta, Nada Grošelj in Andrej Arko,
avtorica spremne besede Miljana Cunta,
igralka Vesna Jevnikar,
bralec Igor Velše,
urednik oddaje Vlado Motnikar,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
mojstrica zvoka pa Aleks Pirkmajer.
Režija: Alen Jelen.
Oddaja je bila posneta januarja 2011.

Avtor: Ars

Namišljene, porušene, monumentalne ... katedrale, naslikane v glasbi.

Avtor: Katja Ogrin

Leta 2015 so v ZDA ustanovili nagrado Tomaža Šalamuna v spomin na tega slovenskega pesnika, ki je navdihnil številne generacije pesnikov in pesnic z vsega sveta. Sprva je bila povezana s tamkajšnjo literarno revijo Verse, ko pa je ta leta 2017 prenehala izhajati, je prešla pod pokroviteljstvo založbe Factory Hollow, ki vsak leto objavi nagrajeno pesniško zbirko po izbiri uveljavljenega pesnika oziroma pesnice. Z odprtjem Centra za poezijo Tomaža Šalamuna pa ta nagrada vključuje tudi enomesečno rezidenco v Ljubljani. V zadnjih letih je Center, ki deluje v okviru Javnega sklada za kulturne dejavnosti, izdal tudi prevode pesmi nagrajencev in nagrajenk v knjižici. Letos je tako izšla knjižica z naslovom Razodetja ameriško-filipinske pesnice Lian Sing. Ta je dobitnica nagrade Tomaža Šalamuna za leto 2022 po izbiri pesnice Hoe Nguyen. Njena poezija je osebna, a precej abstraktna in je po načinu upesnjevanja podobna poeziji, ki jo je Tomaž Šalamun pisal proti koncu svojega življenja.

Prevajalec je Jernej Županič,
režiserka Špela Kravogel,
interpretka Sabina Kogovšek,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
ton in montaža Sonja Strenar in Matjaž Miklič,
urednik oddaje Gregor Podlogar.
Produkcija leta 2024.

Avtor: Ars

Oddajo Slovenski koncert v celoti namenjamo slovenski glasbi.

Avtor: Tina Ogrin

Zadnja sprememba: 24.11.2024 03:45:07

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt