Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Ponedeljek, 30.9.2024

Sproščujoče nočno glasbeno doživetje z najnovejšimi posnetki Evroradia.

Avtor: Andrej Bedjanič

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Avtor: Ars

Na sporedu so Fugalni koncert za flavto, oboo in godala op. 40/2 Gustava Holsta, arija Noči iz drugega dejanja semiopere Vilinska kraljica Henryja Purclla, Dvorni plesi iz opere Gloriana, op. 53 Benjamina Brittna v priredbi Juliana Beama, arija Farfalletta festosetta Mauricea Greena, Sonata v G-duru za godala in basso continuo Christopha Graupnerja in Mozartov Kvartet v C-duru za flavto, violino, violo in violončelo, K. Anh. 171.

Avtor: Mihael Kozjek

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Avtor: Ars

Na sporedu sta Suita za koncertno dvorano, za kvintet trobil Josepha Horovitza in Dvojni koncert za flavto, klarinet in orkester Jeana Francaixa.

Avtor: Mihael Kozjek

5. oktobra bo na Obirskem tradicionalno pisateljsko srečanje Društva slovenskih pisateljev v Avstriji. Srečanje bo letos še nekoliko slovesnejše kot po navadi, saj bodo z njim zaznamovali 50. obletnico ustanovitve tega društva. Ob tem se bodo spomnili tudi ustanovnega predsednika društva, Valentina Polanška. Prav zato bodo Lirični utrinki ta teden posvečeni slovenskim avtoricam in avtorjem, ki ustvarjajo v Avstriji. Prvega smo izbrali Florjana Lipuša in njegovo lirično črtico Ples z ljubico. Interpretira Rok Matek.

Avtor: Ars

Na sporedu so Sanje češnjevega cveta Keiko Abe, preludij k 3. dejanju opere Madama Butterfly Giacoma Puccinija, Sonatina na Carmen – Komorna fantazija po temah Bizetove opere Carmen Ferruccia Busonija, simfonična pesnitev Rimski vodnjaki Ottorina Respighija, Beethovnov Septet za godala in pihala v E-duru, op. 20 in Nočne prikazni Mauricea Ravela.

Avtor: Mihael Kozjek

10:00
Poročila

Posvečamo se obdobju po drugi svetovni vojni, torej času, ki simfoniji ni bil nenaklonjen le v Franciji, ampak kar po vsem svetu. Čeprav že davno ni več modna ali trendovska oblika zvočne izpovedi, simfonija še vedno privlači vrhunske glasbene ustvarjalce vsega sveta ter jim vzbuja najgloblje spoštovanje in občudovanje. Venomer se pojavljajo presenetljiva, lahko rečemo kar genialna dela te veličastne glasbene oblike.

Avtor: Igor Krivokapič

11:00
Poročila

V tokratni oddaji o slovenskem džezu Samo muzika bomo poslušali skladbe v interpretaciji odlične slovenke pevke džeza Nine Strnad. Zaradi čiste in jasne artikulacije ter čutnih interpretacij jo imajo radi tako poslušalci kot tudi kritiki.

Avtor: Marko Kumer

12:00
Poročila
13:00
Poročila

Pred 4 leti so v Tehniškem muzeju v Bistri odprli razstavo »Robot.si: začetki slovenske industrijske robotike«, pri pripravi katere je med drugimi sodeloval tudi naš tokratni gost, prof.dr. Uroš Stanič, nekdanji dolgoletni vodja odseka za avtomatizacijo, biokibernetiko in robotiko na Inštitutu Jožefa Stefana. Po razstavi se je odločil napisati spomine na začetke in razvoj industrijske robotike pri nas in jih objavil v pred kratkim izšli knjigi »Humanizacija dela«. V besedilu je rekonstruiral tudi delovanje uspešne trojne spirale med raziskovalci, industrijo in političnimi oblastniki, ki so vsaj v okviru Slovenije v desetletju pred razpadom zvezne države dosegli na mednarodni ravni razvoja industrijske robotike zavidljive rezultate. To se je spremenilo na začetku prvega desetletja samostojne države. V pogovoru bo opisal razsežnosti takratnega uspešnega sodelovanja, ki bi ga morda potrebovali tudi danes.

Avtor: Goran Tenze

Specialistka za baročno glasbo Lucy van Dael je na Festivalu Radovljica predstavil spored virtuozne glasbe 17. stoletja in sodobno skladbo za baročno violino Calliope Tsoupaki.

Nizozemska violinistka Lucy van Dael je v Sloveniji izvedla dva zelo uspešna koncerta: na 18. Festivalu Radovljica leta 2001 z Amsterdamskim baročnim triom, in na 24. Festivalu Radovljica 2006, ko je nastopila s svojo komorno skupino La Follia. Kar 18 let je bila koncertna mojstrica Orkestra 18. stoletja, ki ga je ustanovila s Fransom Brüggnom, sodelovala je tudi z dirigentom in čembalistom Tonom Koopmanom in z brati Kuijken. Lucy van Dael je priznana solistka in zelo cenjena tudi kot pedagoginja – dolgoletna profesorica na amsterdamskem glasbenem konservatoriju Sweelinck, po svetu pa vodi tudi mojstrske tečaje za baročno violino. Glasba povezana s tematiko Glasbene podobe in fantazija v glasbi se je na 24. festivalu Radovljica 2006 navdihovala v neizčrpni umetniški domišljiji, svobodi idej in intuiciji. Izbrane skladbe italijanskih mojstrov virtuoznega sloga je violinistka Lucy van Dael predstavila z ansamblom La Follia iz Nizozemske, v katerem sta z njo igrala dva izmed vodilnih in najbolj izkušenih izvajalcev stare glasbe: gambist Wieland Kuijken in čembalist Bob van Asperen. V oddaji bomo predstavili skladbe italijanskega skladatelja Marca Uccellinija, violinistko Lucy van Dael pa bomo poslušali na prvem posnetku skladbe Rondo sodobne grške skladateljice Calliope Tsoupaki, ki jo je prvič izvedla na Festivalu Radovljica 2001. V oddaji, ki jo je pripravila in uredila Tjaša Krajnc, poslušajte tudi del pogovora z violinistko.

Avtor: Tjaša Krajnc

14:00
Poročila

Na pragu 20. stoletja se je na Kitajskem razvila avtohtona anarhistična misel, ki je prepletala kitajsko filozofsko tradicijo z evropskimi anarhističnimi idejami. A vendar so si kitajski anarhisti prizadevali najti model, ki bi ustrezal kitajski realnosti, zato so se naslanjali na obe tradiciji. Moderno kitajsko anarhistično gibanje, ki se je začelo v dveh medsebojno neodvisnih celicah zunaj Kitajske, je imelo pomembno vlogo v družbi, a po letu 1920 njihove dejavnosti niso več vplivale na razvoj revolucionarnega gibanja. Še več, kot je zapisala prof. dr. Jana Rošker v delu Anarhizem na Kitajskem na pragu 20. stoletja, so bili "kitajski anarhisti takrat razdrobljeni, slabo koordinirani, predvsem pa zaradi manjkajočih povezovalnih struktur niso bili sposobni omembe vrednega sodelovanja. Poleg omenjenih organizacijskih težav so obstajali še drugi zunanji razlogi za zaton množičnega anarhističnega gibanja.'. V pogovoru bomo pretresali, kako se je na Kitajskem sploh razvil anarhizem, kakšen je bil takrat zgodovinski okvir, kakšni so bili stiki med kitajskimi in evropskimi idejami ter ali so anarhistične ideje na Kitajskem žive še danes – o teh in drugih vprašanjih z omenjeno gostjo.

Avtor: Gregor Podlogar

Predstavljamo izvrstno poklicno Mestno godbo iz A Coruñe, največjega mesta zgodovinske pokrajine Galicije na skrajnem severozahodu Pirenejskega polotoka. Zadnjič smo resda na kratko omenili globoko ukoreninjeno keltsko dušo tega konca sveta, a smo se tudi zaradi Hačaturjanove glasbe za gledališko predstavo Valencijska vdova bolj osredotočili na zgodovinski pojav dveh Iberij – na zahodu in vzhodu. A tokratni prvi izbor glasbe bo jasno nakazoval na keltske povezave, saj vam bomo predvajali Štiri škotske plese Malcolma Arnolda, plese s še enega konca sveta, na katerem živo zvenijo gajde (ali dude), po galicijsko kar gaita.

Avtor: Igor Krivokapić

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Avtor: Ars

Edina dnevna informativna oddaja o kulturi. V dobrih petnajstih minutah povzame kulturno in ustvarjalno dogajanje pri nas. Predstavljamo novosti, festivale in kulturno problematiko.

Avtor: Ars

"Ozaveščanje javnosti o strpnosti in miru, kot temeljni človekovi vrednoti, odgovornosti, možnosti, pravici, dobrini" je moto projekta Mir - Peace katedre za trobila akademije za glasbo.
V okviru projekta so študenti, alumni in profesorji akademije ustvarili nova dela s tematiko miru, njihove skladbe pa je izvedel Trobilni ansambel Akademije za glasbo Brass AG pod umetniškim vodstvom Dušana Kranjca. Zvenele so na koncertu in so sestavni del filma, ki so ga posneli v sodelovanju z AGRFT (https://www.youtube.com/watch?v=vtyH1RavMYI), zdaj pa so luč sveta ugledale tudi na CD-ju, z izdajo katerega se je projekt končal.
Idejno zasnovo projekta ter izvedbo predstavlja Dušan Kranjc, ki je povedal tudi nekaj o skladbah, ki jih bomo poslušali:

Richard Strauss: Also sprach Zarathustra
David Veber: Perpetuum mobile
Tilen Slakan: Peaceful Reverie
Simon Kravos: War and Peace
Andrej Misson: Poker za mir

Avtor: Vesna Volk

Tom Veber: Pordelih lic,
Marjan Tomšič: Zgodbe iz labirinta,
Tomaž Mastnak: Nova sveta vojna.

Recenzije so napisali Jože Štucin, Ana Geršak in Muanis Sinanović.

Avtor: Ars

Izbor glasbe predstavlja tri sonate slovenskih skladateljev, nastale v časovnem razponu 150 let, ki pa se na različne načine sklicujejo na klasicistično sonatno zvrst, dela Francesca Pollinija, Matije Babnika in Marijana Lipovška.

Avtor: Primož Trdan

Ne sprašujte za pot: Blodnik po Istri je zbirka žanrsko zelo raznovrstnih besedil, od parodije na ocenjevanje restavracij do nežnih proustovskih utrinkov o izgubljenem času, mehke pornografije, biografskih študij zanimivih osebnosti in pravljice o tem, kako je biti prikolica, ki v depoju čaka na svoje lastnike.

Berejo:
Lučka Počkaj (bere Tejo)
Sabina Kogovšek (bere Tamaro, uvodni nagovor in navodila za blodenje)
Vesna Jevnikar (bere Agato)

Režiserka: Saška Rakef
Fonetična oprema: Suzana Köstner
Zvočna mojstrica: Sonja Strenar
Korekturno poslušanje: Rina Stanič
Glasbena oprema: Darja Hlavka Godina
Urednik uredništva igranega programa in oddaje Odprta knjiga: Alen Jelen

Posneto v juniju 2024, studio 01
Produkcija Radio Slovenija – program Ars in ZKP RTV Slovenija

Avtor: Alen Jelen

Aleš Berger, večkrat nagrajeni pisatelj, prevajalec, literarni in gledališki kritik, je tudi mojster esejev. Že leta 1998 je postal Rožančev nagrajenec s Krokiji in beležkami, v tokratni oddaji pa se njegovi esejistiki posvečamo s kratkima esejema Kolodvor in Telefon. Berger ju je marca in maja 2014 objavil v reviji Pogledi.

Bralca: Alenka Resman Langus, Aleksander Golja.
Glasbena oprema: Mihael Kozjek.
Tonska mojstrica: Mirta Berlan.
Urednika: Andrej Rot, Maja Žvokelj (ponovitve).
Leto produkcije: 2017.

Avtor: Ars

19:55
Poigra

Sir Simon Rattle je 3. septembra debitiral kot novi šef dirigent Simfoničnega orkestra Bavarskega radia in naslednik Marissa Jansonsa na Berlinskem glasbenem festivalu s programom, ki džezovsko obravnava Bacha s Paulom Hindemithom, izvaja temnopolte pesnike »harlemske renesanse« skupaj z Alexandrom Zemlinskim in se konča v virtuoznem pohodu proti tragediji z Gustavom Mahlerjem.

Avtor: Polona Kovačič

22:00
Poročila

Avtor humorno in igrivo obdeluje pojave prihajajoče grozovite podobe sveta. V ospredju dogajanja sta mlad pisatelj in njegov poskus, da bi našel svoje mesto v svetu, da bi bil tako soudeležen pri usodni možnosti – uravnavanju njegove poti. Protagonist se znajde v rokah sistema, ki ob pomoči znanosti popravlja in preusmerja deviantne primere, kakršen je zapisovalec svetlobe, fotograf.

Režiserka: Rosanda Sajko
Dramaturg: Pavel Lužan
Tonska mojstrica: Metka Rojc
Avtor izvirne glasbe: Jani Golob

Zapisovalec svetlobe - Boris Ostan
Radada - Majda Potokar
Študentka - Jožica Avbelj
Mary - Milena Zupančič
Zlatarjeva hči - Polona Vetrih
Tiger - Dare Valič
Stari - Janez Albreht
Prvi doktor - Dare Ulaga
Drugi doktor - Marjan Hlastec

Uredništvo igranega programa.
Posneto v studiih Radia Ljubljana februarja 1984.

Avtor: Vilma Štritof

22:50
Divertimento

Glasbena medigra.

Avtor: Tina Ogrin

Orfične himne so zbirka sedeminosemdesetih slavilnih pesmi, v katerih se literarni subjekt kot priprošnjik obrača na starogrške bogove, pa tudi na poosebljene naravne pojave in naravo samo, da bi njemu in drugim posvečenim v orfizem, religiozno in literarno tradicijo, začetnik katere naj bi bil mitski pesnik Orfej, prinesli srečo in blaginjo. Poskuša se jim prikupiti z dolgimi seznami epitetov in opisom njihovih božanskih moči, zato so himne za sodobnega bralca zanimiva ilustracija orfične teogonije, v kateri se je prvobitno, hermafroditsko božanstvo Prvorojeni ali Fanes rodilo iz kozmičnega jajca. V dervenijskem papirusu, najstarejšem evropskem ohranjenem rokopisu in hkrati viru informacij o orfični teogoniji, je zapisano, da je to jajce znesla boginja Noč. Vpliva obeh prepričanj sta ohranjena v prevedenih himnah.
Za orfično verovanje je bil osrednji pojem “katabasis”, spust v podzemlje, zato so orfiki še posebno častili Perzefono, ki s spuščanjem v Had prinaša zimo, in Dioniza, osrednje božanstvo orfičnega misterija, ki je bil v ritualu dvakrat rojen in je sledilcem orfizma pomenil simbol večnega življenja, ki ga bodo dosegli, ko se bodo z iniciacijo otresli vezi telesa. Danes velja, da je zbirka himn nastala v Mali Aziji v prvih štirih stoletjih našega štetja, čeprav nekateri raziskovalci verjamejo, da so starejše. Himne še danes ritualno uporabljajo in berejo poganski izpovedovalci t. i. helenizma, vere v bogove grškega panteona.
Izbor himn je prevedla Lara Unuk.


Interpretira Aleš Valič,
glasbena oprema Darja Hlavka Godina,
zvok in montaža Sonja Strenar in Matjaž Miklič,
režija Saška Rakef,
redakcija Tesa Drev Juh,
produkcija leta 2024.

Avtor: Ars

Poslušali bomo skladbe v interpretaciji džezovske pevke Cyrille Aimée. Prehodila je trnovo pot od prepevanja na uličnih vogalih v različnih evropskih prestolnicah do nastopov na prestižnih odrih svetovno prepoznanih džezovskih festivalov, od pevke, ki so jo poznali in poslušali le njeni prijatelji, do nominiranke za nagrado grammy. Vedno jo je vodila sla po improvizaciji, tako v glasbi kot v življenju. Odlikuje se z iskrivo kreativnostjo in nenavadno prijetnim glasom.

Avtor: Marko Kumer

Zadnja sprememba: 30.09.2024 14:55:09

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt