Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Petek, 20.9.2024

Sproščujoče nočno glasbeno doživetje z najnovejšimi posnetki Evroradia.

Avtor: Andrej Bedjanič

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Avtor: Ars

Današnji dan začenjamo z obletnicami, spomnili se bomo štirih glasbenikov, prvega po obletnici smrti, ostalih pa po obletnicah rojstva.

IVAN LUKAČIĆ / IGOR KULJERIĆ: TRIJE MOTETI ZA GODALA
Ansambel: ANSAMBEL ZAGREBŠKIH SOLISTOV

ILDEBRANDO PIZZETTI: TRE COMPOSIZIONI CORALI
1. CADE LA SERA: LARGO
2. ULULATE: LARGO
3. RECORDARE, DOMINE: ANDANTE LARGO, NON LENTO
KOMORNI ZBOR DANSKEGA NACIONALNEGA RADIA, Dirigent: STEFAN PARKMAN

UUNO KLAMI: MORSKE SLIKE
1. MEGLENO JUTRO
2. KAPITAN SCRAPUCHINAT
3. ZAPUŠČEN TRIJAMBORNIK
4. PESEM NOČNE STRAŽE (NOCTURNE)
5. BALETNA SCENA
6. 3 BF - MOČ VETRA PO BEAUROTOVI LESTVICI
SIMFONIČNI ORKESTER FINSKEGA RADIA, Dirigent: LEIF SEGERSTAM

FRANZ LISZT / : MEFISTOV VALČEK ŠT. 1, PLES V VAŠKI KRČMI, S. 514 (PRIR. ZA KLAVIR SOLO)
Klavir: WILLIAM KAPELL

Avtor: Vesna Volk

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najbolj aktualnega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Avtor: Ars

Pregled aktualnih glasbenih dogodkov.

Avtor: Polona Gantar

URBAN KODER:
DAN JE ZALJUBLJEN V NOČ, ZA VIOLONČELO SOLO IN GODALA
ČRNI DIAMANT
HIPNOZA
ČRNA ORHIDEJA
Violončelo: MARUŠA BOGATAJ, SIMFONIČNI ORKESTER RTV SLOVENIJA, Dirigent: ALJOŠA ŠKORJA

JEAN SIBELIUS: KASACIJA, OP.6
GÖTEBORŠKI SIMFONIČNI ORKESTER, Dirigent: NEEME JÄRVI

Avtor: Vesna Volk

Poletje se je poslovilo. Poslovilo se je tudi v pesmi Beseda o poletju grškega pesnika Giorgiosa Seferisa, ki se je rodil leta 1900, umrl pa na današnji dan leta 1971. Bil je eden najpomembnejših grških pesnikov 20. stoletja, za njegovo ustvarjanje so mu leta 1963 podelili Nobelovo nagrado.
Pesem Beseda o poletju je prevedel Marijan Tavčar. Interpretacija Zvone Hribar.

Avtor: Ars

Posvečamo se drevesom. Mogočnim naravnim velikanom, ki s svojo prisotnostjo pomirjajo, hkrati pa tudi navdušujejo, naša srca polnijo s čudenjem.

WILLIAM BYRD / ARTHUR FRACKENPOHL: THE FITZWILLIAM SUITE
1. THE WOODS SO WILDE
2. ALMAN
3. PAVANA
4. GALIARDA
5. LA VOLTA
6. THE EARLE OF OXFORD'S MARCHE
Ansambel CANADIAN BRASS: Trobenta - FREDERIC MILLS in RONALD ROMM, Rog - DAVID OHANIAN, Pozavna - EUGENE WATTS, Tuba - CHARLES DAELLENBACH

FRANZ SCHUBERT / WILHELM MÜLLER, PAVEL OBLAK: ZIMSKO POPOTOVANJE, OP.89, D. 911
5. LIPA
6. POTOK
Basbariton: MARCOS FINK, Klavir: NATAŠA VALANT

TOMAŽ HABE: LISTI IZ SPOMINSKE KNJIGE ZA SOLO OBOO IN KOMORNI ORKESTER
1. SPOMINČICE
2. ZVONČKI
3. DREVO V VETRU
4. VRTNICE
Oboa: MATEJ ŠARC, ORKESTER SLOVENSKE FILHARMONIJE, Dirigent: SIMON KREČIČ

FRANZ LISZT: KONCERTNA ETUDA V AS-DURU, GOZDNO ŠUMENJE, S. 145
Klavir: SARA KÖVEŠ

RICHARD WAGNER: SIEGFRIED, 2. DEJANJE - PRIZOR V GOZDU
Tenor (Sigfried): WOLFGANG WINDGASSEN, MÜNCHENSKI FILHARMONIKI, Dirigent: FERDINAND LEITNER

ALAN HOVHANESS: KOMACHI, OP.240
1. DUH VRBE
2. MODREC NEBEŠKE GORE
3. DEŽNA HARFA
4. VZOPON MODRECA NA GORO
5. LET PTIC OB ZORI
6. DEŽ NA MODRI GORI
7. MESEČEVA HARFA
Klavir: ALAN HOVHANESS

JOHN WILLIAMS: PESEM DREVESA
1. DOKTORICA HU IN METASEKVOJA
2. DEBLO, VEJE IN IGLICE
3. DREVO POJE
BOSTONSKI SIMFONIČNI ORKESTER, Dirigent: JOHN WILLIAMS

ALOJZ SREBOTNJAK / SREČKO KOSOVEL: BORI
CIRIL PREGELJ / SREČKO KOSOVEL: BORI ŠUMIJO
Glavni izvajalec: OKTET ŠKOFIJE

OTTORINO RESPIGHI: RIMSKE PINIJE, SIMFONIČNA PESNITEV, P. 141
1. PINIJE PRI VILI BORGHESE
2. PINIJE PRI KATAKOMBAH
3. PINIJE NA GRIČU GIANICOLO
4. PINIJE PRI VII APPIA
SIMFONIČNI ORKESTER RTV LJUBLJANA, Dirigent: UROŠ LAJOVIC

Avtor: Vesna Volk

10:00
Poročila

Po koncu sodelovanja med Straussom in Zweigom zaradi političnih okoliščin je skladatelj našel novega libretista v razgledanem dunajskem teatrologu in pisatelju Josefu Gregorju, ki je napisal besedila za naslednje tri Straussove opere: Dan miru, Dafne in Danajina ljubezen.

Avtor: Dejan Juravić

11:00
Poročila

Evropska unija bo v novem mandatu pred še večjimi izzivi, kot je bila doslej, obenem pa se sooča z notranjimi neravnovesji. Novo Evropsko komisijo čaka vprašanje širitve, konkurenčnosti, obrambe ter tehnološke prevlade Združenih držav Amerike in Kitajske. Zato so na Blejskem strateškem forumu veliko pozornosti namenili predvsem širitvi Unije kot investiciji v evropsko kolektivno moč in varnost. IN kako kaže z integracijo zahodnega Balkana v Unijo?

Avtor: Sandra Krišelj

Zgodbo o bratcu in sestrici, ki se izgubita v gozdu in srečata zlobno čarovnico, sta leta 1812 v svoji zbirki pravljic objavila brata Grimm. Pravljica je pozneje pritegnila tudi veliko umetnikov, ki so ji nadeli novo podobo na gledaliških in koncertnih odrih, v literaturi in filmu. Med najbolj znanimi uglasbitvami je opera Janko in Metka nemškega skladatelja Engelberta Humperdincka. Otroško opero z enakim naslovom je napisal tudi slovenski skladatelj Janez Osredkar. Njeno izvedbo je pred dobrimi dvajsetimi leti pripravil skladatelj in dirigent Tomaž Habe.

Avtor: Anamarija Štukelj Cusma

12:00
Poročila

Predvajamo skladbe različnih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Avtor: Ars

13:00
Poročila

Tokratni gost je velikan slovenske glasbe, skladatelj in pianist Janez Gregorc. S svojim inovativnim ustvarjanjem je pomembno zaznamoval zadnjih šest desetletij slovenske glasbene ustvarjalnosti. Njegova glasba je nedvomno izvirno zasnovana, prepoznamo jo ne glede na zasedbo ali namen, saj je vanjo vnesel svojo osebnost, razmišljanje in filozofijo.

Avtor: Hugo Šekoranja

14:00
Poročila

Pogovarjali se bomo z Goranom Stolevskim, avstralskim režiserjem, ki se je rodil v Makedoniji. V svojem novem filmu Gospodinjstvo za začetnike z nežnostjo in humorjem pove zgodbo o nenavadni družini, obenem pa opozori na vrsto problematik, značilnih za Makedonijo. Poročali bomo tudi o 15. Festivalu migrantskega filma, pa o grozljivki Ne govori zla in otroškem filmu Otroci Divjega zahoda.

Avtor: Tesa Drev Juh

Poslušali bomo glasbo k filmu Jutri je še en dan, komični drami, navdihnjeni z italijanskim neorealizmom, pod katero se podpisuje Lele Marchitelli.

Avtor: Tina Ogrin

Mojster črno-belih tipk, diplomant graške jazzovske akademije Gregor Ftičar je razpet med rodno Slovenijo in Švico, kjer zdaj živi. Je eden naših najpomembnejših jazzovskih pianistov. Vodi mednarodni trio, s katerim je zdaj izda tudi ploščo z naslovom North-East. Bobne je na njej zaigral Paolo Orlandi, bas pa, žal pokojni, Matyas Szandai. Poleg nekaterih jazzovskih standardov v Ftičarjevi preobleki lahko slišimo tudi dve njegovi originalni kompoziciji. Zanimiv repertoar, izvedbena perfekcija in inovativni pristop so poskrbeli, da je pred nami izjemen izdelek.

Avtor: AHugo Šekoranja

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Avtor: Ars

Kaj se skriva za veseljem? Lahko vse kaj drugega kot razlogi za veselje. Kaj pravzaprav današnji sodobni človek dojema kot radost? Takšna vprašanja se postavljajo ob predstavi Čas za veselje, ki jo bodo zvečer uprizorili v Mestnem gledališču ljubljanskem. Avtor besedila je norveški dramatik Arne Lygre. V Mestni galeriji Ljubljana pa so sinoči odprli razstavo Različnosti. Izbrani avtorji, ki sodijo v vrh slovenske umetnosti, predvsem kiparstva, združujejo dela, izdelana v različnih materialih in skozi različne likovne pristope.

Avtor: Aleksander Čobec

Med nevrodegenerativnimi boleznimi, torej tistimi, ki prizadenejo živčevje, je najpogostejša Alzheimerjeva bolezen. Ta vodi do sindroma demence in pristojni ocenjujejo, registra namreč nimamo, da ima v Sloveniji demenco približno 40 tisoč ljudi. Vemo pa, da lahko vplivamo na približno 45 odstotkov dejavnikov tveganja.
Zdravljenje ostaja težavno, a prav zdaj se vendarle dogajajo pomembni premiki. Do zdaj se je v primeru Alzheimerjeve demence uporabljalo, in v Evropi je še vedno tako, le simptomatska zdravila. V obdobju zadnjih dveh let pa se je v svetu zgodil revolucionarni premik, saj so izumili zdravilo, ki vpliva neposredno na patološke procese, na nakopičeno beljakovino amiloid. Potek bolezni lahko z njim do neke mere upočasnimo, a le v zgodnjem obdobju, ko škoda še ni obsežna in so kognitivne motnje blage, saj že propadlih nevronov in celic ne moremo obnoviti.
O vsem tem tokrat z doc. dr. Milico Gregorič Kramberger, nevrologinjo in vodjo Centra za kognitivne motnje na Nevrološki kliniki v Ljubljani.

Avtor: Žiga Bratoš

Tea Curk Sorta, Tejka Pezdirc, Natalija R. Črnčec, Marko A. Kovačič, Zoran Srdić Janežič, Borut Korošec in Kristina Rutar so imena kipark in kiparjev, ki jih je za skupinsko razstavo Različnosti izbral kustos Sarival Sosič. Njihova kiparska dela, ki so sad različnih likovnih pristopov, kar nakazuje tudi naslov razstave, pa povezuje glasbena instalacija Boštjana Perovška. O izboru umetnic in umetnikov, njihovih delih, pa o sedanjosti in prihodnosti kiparstva ter umetnosti Sarival Sosič pripoveduje Aleksandri Saški Gruden.

Avtor: Aleksandra Saška Gruden

Ne sprašujte za pot: Blodnik po Istri je zbirka žanrsko zelo različnih besedil, od parodije na ocenjevanje restavracij do nežnih proustovskih utrinkov o izgubljenem času, mehke pornografije, biografskih študij zanimivih osebnosti in pravljice o tem, kako je biti prikolica, ki v depoju čaka na svoje lastnike.

Berejo:
Lučka Počkaj (bere Tejo)
Sabina Kogovšek (bere Tamaro, uvodni nagovor in navodila za blodenje)
Vesna Jevnikar (bere Agato)

Režiserka: Saška Rakef
Fonetična oprema: Suzana Köstner
Zvočna mojstrica: Sonja Strenar
Korekturno poslušanje: Rina Stanič
Glasbena oprema: Darja Hlavka Godina
Urednik uredništva igranega programa in oddaje Odprta knjiga: Alen Jelen

Posneto v juniju 2024, studio 01.
Produkcija Radio Slovenija – program Ars in ZKP RTV Slovenija.

Avtor: Alen Jelen

19:20
Poigra

Slovenska filharmonija novo sezono odpira s ciklom koncertov za vokalno-instrumentalni program/VIP 1. Slavnostno. Na programu so namreč krajša, slovesna simfonična skladba Sursum corda Edwarda Elgarja, novo delo – Koncert za orgle Damijana Močnika in mogočna hvalnica Te Deum Antona Brucknerja. Koncert ima še eno rdečo nit – orgle, saj zvenijo v vseh naštetih skladbah.
Pred izvajalce bo stopil novi šef dirigent Orkestra Slovenske filharmonije Kahi Solomnišvili. Solisti bodo organist Tomaž Sevšek, sopranistka Marta Močnik Pirc, altistka Sabina Gruden, tenorist David Jagodic in basist Matija Bizjan.

Avtor: Brigita Rovšek

22:00
Poročila

Vabimo vas k spremljanju Maše za dvojni zbor Franka Martina.
Posnetek je nastal aprila letos v Gledališču princa regenta v Münchnu,
nanj pa se je ujelo petje Bavarskega radijskega zbora pod vodstvom Petra Dijkstre.

Avtor: Brigita Rovšek

Britanski humoristični pisatelj Pelham Grenville Wodehouse je v svojih knjigah po večini pisal o angleški visoki družbi pred prvo svetovno vojno. Najbolj znan je po pripovedih o prebrisanem služabniku Jeevesu, odlično pa se je znal vživeti tudi v ženske like. V Literarnem nokturnu predstavljamo njegovo kratko kratko zgodbo z naslovom Nepopolna zbirka.

Prevajalec: Matej Juh,
interpret: Matej Puc,
režiser: Jože Valentič,
glasbena opremljevalka: Darja Hlavka Godina,
tonski mojster: Matjaž Miklič,
urednik oddaje: Matej Juh, Ana Rozman,
leto nastanka: 2015.

Avtor: Ars

Poslušali bomo glasbo bobnarja Louia Bellsona. Letos je minilo 100 let od njegovega rojstva.

Avtor: Marko Kumer

Zadnja sprememba: 20.09.2024 13:30:11

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt