Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Torek, 26.9.2023

04:00
Svitanja

Ponovitev. Predvajamo skladbe raznolikih zvrsti iz različnih obdobij. Skladbe iz arhiva Radia Slovenija izvajajo slovenski izvajalci: solisti, komorni glasbeniki in ansambli ter simfonični orkestri.

Avtor: Ars

Na programu Ars vas v novi dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Avtor: Ars

Osrednja jutranja informativna oddaja Druga jutranja kronika prinaša analizo najaktualnejšega nočnega dogajanja, predvsem pa napoveduje teme, ki bodo zaznamovale dan.

Avtor: Ars

Pregled aktualnih glasbenih dogodkov

Avtor: Ars

Na programu Ars vas v novi dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Avtor: Ars

Thomas Stearns Eliot, rodil se je leta 1888, umrl pa leta 1965, je eden najpomembnejših pesnikov 20. stoletja. S svojimi pesmimi, ustvarjalnimi metodami in tudi z razmišljanji o pesniškem ustvarjanju je odločilno oblikoval poezijo zadnjih sto let. Njegovo pesniško ustvarjanje velja za modernistično, filozofsko obarvano pesnjenje. Izbrali smo njegovo naslovno pesem pesniške zbirke Votli ljudje iz leta 1925; prevedel jo je Veno Taufer; interpretira dramski igralec Pavle Ravnohrib.

Avtor: Ars

Na programu Ars vas v novi dan vedno povabimo z glasbo. Izbor glasbene literature od zgodnje renesanse do zmernih glasbenih tokov 20. stoletja pripravljajo uredniki in sodelavci uredništva za resno glasbo.

Avtor: Ars

10:00
Poročila

Claude Debussy je začel navezovati stike z intelektualno elito Pariza že kot mladenič, in to v salonu tašče Paula Verlaina. Kljub pomanjkanju osnovne izobrazbe se je v najstniških letih začel izobraževati v literaturi in likovni umetnosti. Še posebno goreče je poslušal zgodbe iz čudovitih eksotičnih krajev, ki sta mu jih pripovedovala oče, ki je kot vojak potoval v oddaljene kraje, in Paul Gaugin, ki je med bivanjem na Tahitiju s slikarsko občutljivostjo posrkal vso barvitost tega življenjskega okolja in njegovih prebivalcev.

Avtor: Barbara Švrljuga Hergovich

11:00
Poročila

Violončelistka Ema Krečič po končani ljubljanski Akademiji za glasbo nadaljuje študij na Univerzi Mozarteum v Salzburgu. Igra v različnih komornih zasedbah, kot solistka pa je že nastopila s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in Orkestrom Slovenske filharmonije. Je nagrajenka več tekmovanj, za svoje študijske uspehe je prejela tudi Prešernovo nagrado Akademije za glasbo Univerze v Ljubljani.

Avtor: Anamarija Štukelj Cusma

12:00
Poročila
13:00
Poročila

Na Gori je zima dolga osem mesecev, druge štiri mesece pa zebe, pravijo domačini na tej kraški planoti nad Ajdovščino. In v dolgih zimskih dneh so si v preteklosti pripovedovali »pravce« o tem in onem in jih prenašali iz roda v rod (ponovitev).

Avtor: Ivan Merljak

13:55
Poigra
14:00
Poročila

Oder, oddaja o sočasnem gledališču, na našem programu nastaja od začetka leta 2008. Njena rubrika: Iz arhiva nam danes ponuja pogovor z igralcem Željkom Hrsom, ki smo ga posneli poleti 2008.
Željko Hrs je svojo profesionalno umetniško pot začel, in letos poleti, z upokojitvijo, tudi sklenil v Slovenskem mladinskem gledališču. Že od začetka osemdesetih let je bil eden od stebrov ansambla, ki je v tem času dosegel veliko mednarodno prepoznavnost. Sodeloval je tudi s Koreodramo Ljubljana, z Radiem in Televizijo Slovenija ter zaigral v več v filmih. Ukvarjal se je tudi z dramaturgijo, zgodovino in teorijo gledališča. Dramaturško je utvarjal v domačih in mednarodnih zasedbah. Bil je mentor podiplomskim študentom na Goldsmiths Collegeu v Londonu in je docent za Zgodovino gledališča na Akademiji za vizualne umetnosti AVA v Ljubljani. Leta 2017 je prejel Župančičevo nagrado, leta 1981 pa študentsko Severjevo nagrado za odrski gib. V pogovoru Željka Hrsa spoznavamo kot razmišljujočega ustvarjalca, katerega stvaritve so vselej rezultati poglobljenega in temeljitega raziskovanja določene snovi. Vabimo vas k poslušanju!

Avtor: Petra Tanko

Glasbenik, trobentač, komponist, aranžer, glasbeni, televizijski in filmski producent, organizator, pedagog. Deluje več kot sedem desetletij. V tem času je bil kar 80 krat predlagan za nagrado Grammy, od tega jih je 28 tudi dobil.

Avtor: Hugo Šekoranja

Vas zanima aktualno dogajanje? V Dogodkih in odmevih, osrednji popoldanski informativni oddaji, vam ponujamo poročila, analize in komentarje ključnih aktualnih dogodkov tekočega dne – tako s področja politike kot gospodarstva, zdravstva, šolstva, kulture in športa. Vsak dan ob 15.30 na Radiu Slovenija.

Avtor: Ars

V Mestnem gledališču Ptuj sezono odpira premiera predstave Pohorski bataljon režiserja Jerneja Lorencija, ki se sprašuje kakšna je resnična izkušnja vojne in je nastala v koprodukciji z Mestnim gledališčem ljubljanskim. V sklopu praznovanja 30 let Maske na več lokacijah po Ljubljani in v kraju Mohorje poteka serija umetniških in diskurzivnih dogodkov pod naslovom Zdaj je tukaj! Poročamo tudi o radijski komediji Ujeti trenutek, ki jo je napisala Nika Švab, režiral pa jo je Klemen Markovčič in je nastala v produkciji Uredništva igranega programa 3. programa Radia Slovenija - programa Ars.

Avtor: Petra Meterc

Orkester Tonhalle iz Züricha je s šefom dirigentom Paavom Järvijem 30. avgusta na festivalu Proms nastopil s programom, ki združuje dve veliki romantični mojstrovini skladateljev, ki sta iz nasprotnih razlogov odpotovala iz svojih vzhodnih domovin na zahod. Koncert je odprla Beethovnova uvertura Blagoslov hiše, sledil pa ji je lirični in virtuozni violinski koncert Petra Iljiča Čajkovskega, ki je nastal, ko je skladatelj pobegnil iz Rusije v Italijo in nato v Švico po katastrofalnem zakonu. V vlogi solista se je predstavil violinist Augustin Hadelich. Če koncert Čajkovskega govori o romantični srčni bolečini, potem Dvořákova 9. simfonija Iz novega sveta kanalizira boleče domotožje, njen nostalgični češki značaj komajda prikrijejo zvoki ameriške glasbe, s katero se je skladatelj srečal v času, ko je bil direktor Nacionalnega konservatorija v New Yorku.

Avtor: Polona Kovačič

Ob evropskem dnevu jezikov, ki ga praznujemo 26. septembra, bomo preverili, kako razvoj umetne inteligence vpliva na delo Generalnega direktorata za prevajanje pri Evropski komisiji. Direktorat sodeluje pri razvoju različnih jezikovnih orodij, ki omogočajo strojno prepisovanje, povzemanje in prepisovanje besedil. Pozanimali se bomo, kako zanesljiva so ta orodja in kako se je zaradi njih spremenilo delo prevajalcev na Generalnem direktoratu za prevajanje pri Evropski komisiji.

Avtor: Aleksander Čobec

Posnetki zborovske glasbe iz našega arhiva, bodisi koncertni ali arhivski, vedno pa – kakovostni.

Avtor: Ars

Deklevo sta navdihnila življenje in osebnost svetovne popotnice in pisateljice Alme Karlin. Čeprav ne gre za biografijo, je pisatelj neponovljivo življenje pogumne in svobodomiselne ženske prelil v svojevrstno biografsko formo, pri čemer se je osredotočil na štiri obdobja njenega življenja: prvo je formativno in poteka v Londonu in na Norveškem med letoma 1910 in 1914. Potem drugo, šest let pozneje, ko se je prek Trsta in Genove odpravila v Peru, kjer so njeni zapisi s poti že doživljali ugodne odmeve in se ji je že odpirala pot do založb; tretji del se opira na začetek druge svetovne vojne, na nemški zapor – napisan pa je s perspektive njene prijateljice in sorodne duše Thee, s katero je v Celju preživela svoja zadnja leta; četrti del pa se sklepa ob koncu druge svetovne vojne, ko se je pridružila partizanom, a je med drugim srečala sekretarja, ki ji zaradi njenega nemškega porekla ni bil naklonjen.
Telo iz črk je zgodba o strasti do pisanja, o krhkem telesu in o notranji volji, o odnosu do moških, o neuklonljivosti, o razsežnostih duše. Z romanom o Almi se je Milan Dekleva uvrstil v deseterico kresnikovih finalistov za najboljši roman.

V 17. delih bodo pod režijskim vodstvom Suzi Bandi nastopili Barbara Cerar, Nikla Petruška Panizon in Romeo Grebenšek.

Produkcija: RAI – Radio Trst A.

Avtor: Alen Jelen

19:20
Poigra

Tako kot v prejšnji oddaji se bomo tudi v današnji prepustili glasbeni zgodbi muzikala Smešno dekle Funny Girl iz leta 1963. Glasbo zanj je spisal Jule Styne, besedila pa Bob Merrill. Polbiografska zgodba je zasnovana na zasebnem in poklicnem življenju broadwayske zvezde, filmske igralke in komedijantke Fanny Brice.

Avtor: Aleksander Golja

V oddaji predvajamo posnetke skladb, ki smo jih za naš arhiv posneli s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in drugimi priznanimi slovenskimi orkestri.

Avtor: Tina Ogrin

Etel Adnan je libanonsko-ameriška pesnica, pisateljica, filozofinja, esejistka, slikarka, kiparka, tkalka tapiserij. Je avtorica več kot dvajsetih proznih, pesniških in esejističnih knjig. Njena pesništvo in slikarstvo sta v zadnjih dveh desetletjih njenega življenja dosegla svetovno prepoznavnost in ugled. Umrla je konec leta 2021 pri 96 letih. Izbrali smo poezijo, ki jo je izdala v zadnjih treh letih življenja.

Avtor oddaje in prevajalec Andrej Peric,
bralec Renato Horvat,
interpretka Vesna Jevnikar,
glasbena opremljevalka Darja Hlavka Godina,
tonski mojster Matjaž Miklič,
režiserka Špela Kravogel.
Leto nastanka 2023.
Urednica oddaje Staša Grahek.

Avtor: Ars

21:55
Poigra
22:00
Poročila

Lužiškosrbski književnik Jakub Bart - Ćišinski (1856–1900) je bil po poklicu katoliški duhovnik. Kot književnik je pisal didaktično, religiozno, domoljubno in ljubezensko poezijo ter o naravi. Napisal je tudi prvi lužiškosrbski roman z naslovom Narodnjak in odpadnik ter več dram. Nekaj njegovih pesmi, objavljenih v zbirki Narava in srce leta 1889 v Budyšinu, v Literarnem nokturnu interpretira Boris Ostan.

Avtor literarnega dela Jakub Bart - Ćišinski,
avtor prevoda Janko Moder,
režiserka Ana Krauthaker,
interpret Boris Ostan,
glasbeni opremljevalec Marko Stopar,
mojster zvoka Mirko Marinšek,
urednik oddaje Marko Golja.
Produkcija 2006.

Avtor: Ars

Oddajo Slovenski koncert v celoti namenjamo slovenski glasbi.

Avtor: Tina Ogrin

Zadnja sprememba: 26.09.2023 16:05:03

Domov V živo Podkasti Spored Kontakt