Arthur Schnitzler, eden najznamenitejših predstavnikov dunajske moderne na prelomu 19. in 20. stoletja, je s Sanjsko novelo ustvaril eno svojih najboljših del. Pripoved se osredotoča na dva dneva v življenju dunajskega para iz meščanskega razreda, zdravnika Fridolina in Albertine, žene in matere njune šestletne hčerke. Živita na videz srečno življenje, sta dobro stoječa, v resnici pa sta sredi zakonske krize. Schnitzler je v svojih delih pogosto prikazal posameznike v eksistenčni, psihološki krizi, in vendar ima Sanjska novela, ki je prežeta z veliko erotike, srečen konec, saj zakonca najdeta pot iz situacije, v kateri sta se znašla.
Sanjska novela je polna metaforike in simbolizma – pri tem je treba dodati, da je pisatelja pri tem navdihnilo tudi Freudovo delo Interpretacija sanj. Verjetno je novela prav zaradi svoje simbolične moči in možnosti interpretacije tudi Stanleya Kubricka navdihnila k temu, da jo je vzel za izhodišče za svoj zadnji film iz leta 1999 z naslovom Široko zaprte oči, pri čemer je dogajanje postavil v sodobni New York. Dodajmo, da sta po noveli že prej nastala dva filma – prvega je leta 1969 posnel avstrijski režiser Wolfgang Glück, drugega pa leta 1989 italijanski režiser Mario Bianchi.
Za Izbrano prozo smo izbrali peto poglavje novele, v katerem se Fridolin sredi noči vrne domov k ženi po nenavadni dogodivščini – nepovabljen je šel na orgijo, ki jo je priredila skrivna druščina, tam pa so ga razkrinkali.
Novelo je prevedla Martina Soldo.

Igralec Željko Hrs
glasbena opremljevalka Nina Kodrič,
režiser Klemen Markovčič,
urednica oddaje Tesa Drev Juh.

Tesa Drev Juh