Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja


Enourni aktualni pogovori s slovenskimi skladatelji in muzikologi – o življenju, delu in ustvarjanju, skupaj z glasbo.


15. 03. 2024

Franc Šturm

Spomnili se bomo skladatelja Franca Šturma, ki je dočakal le 31 let. Živel je v letih od 1912 in 1943, ko je med vojno izgubil življenje v Iškem Vintgarju. Rojen je bil v Pivki in se izobraževal v Ljubljani, kompozicijo je študiral pri Slavku Ostercu in se potem odpravil na izpopolnjevanje na konservatorij v Prago, kjer je študiral pri skladateljih Josefu Suku in Aloisu Habi. Franc Šturm je študiral tudi dirigiranje in operno režijo na glasbeni šoli Cesarja Francka v Parizu in, po nemški okupaciji Pariza, še v Ljubljani pri Danilu Švari. V svojem kratkem ustvarjalnem obdobju je ustvaril največ komornih del.


08. 03. 2024

Urška Orešič Šantavec - novejša dela

Poslušamo skladbe Trumpetshoe, Little Diamonds, Samospevi pomladi, Little gipsy's, The Swing Passacaglia in Demoni.


01. 03. 2024

Emil Adamič - instrumentalni opus

Skladateljev instrumentalni opus je v primeri z zborovskim po številu manjši in obsega dela za simfonični orkester, salonski, mali in šolski orkester, godalni orkester ter komorne, klavirske in violinske skladbe. V prvem ustvarjalnem obdobju je Adamič za glasbena društva napisal vrsto orkestralnih vložkov k spevoigram. Prva obsežnejša dela so iz tržaškega obdobja, tehtnejša so nastala v ruskem obdobju in po prvi svetovni vojni. Adamič je že v epsko zasnovani šeststavčni Otroški suiti I, ki je nastala leta 1913, nakazal usmeritev k programski, realistično naravnani glasbi, značilni za poznejša dela.


23. 02. 2024

Igor Štuhec: Glasbena sporočanja

Zgoščenka Glasbena sporočanja Igorja Štuheca je izšla leta 2013 pri Društvu slovenskih skladateljev. Zajema skladateljeva zgodnejša in pozna dela, ki jih loči več kot pet desetletij razgibane glasbene ustvarjalnosti. V celoti bomo poslušali Concertino za klavir in godalni orkester, ki je nastajal v letih od 1953 do 1958 – v času Štuhečevega študija na ljubljanski Akademiji za glasbo pri Matiji Bravničarju, in Nekropolo za simfonični orkester iz leta 2011, ki jo Gregor Pompe, avtor zloženke Glasbenih sporočanj, opiše kot “simfonični roman”. Na zgoščenki je poleg omenjenih skladb še Simfonieta za orkester – Štuhečevo priljubljeno delo iz študentskega obdobja, za katero je leta 2004 prejel nagrado Prešernovega sklada. Simfonieta je svojo prvo izvedbo žal doživela šele leta 2003. Skladatelj Igor Štuhec, rojen leta 1932, je eden najpomembnejših slovenskih skladateljev starejše generacije. Njegov opus zajema orkestralna, komorna, solistična, vokalno-instrumentalna in ansambelska dela, samospeve ter skladbe za mladino. Njegova kompozicijska govorica se giblje vse od začetnega spogledovanja z neoklasicizmom do atonalnosti in serialnosti, ki ju je spoznaval na študiju in izpopolnjevanjih v tujini, pa do spogledovanja z elektronsko glasbo in uporabo aleatoričnih postopkov ter grajenja bogatih, nasičenih zvočnih plasti.


16. 02. 2024

Dominik Jakšič

Z nami bo skladatelj mlajše generacije Dominik Jakšič. Slišali bomo njegova novejša dela, med njimi Bagatelo št. 1, Sonatino da camero za godalni kvartet, simfonično pesnitev Kralj Matjaž ter Slavnostno uverturo. V poslušanje skladb nas bodo popeljali njegovi komentarji.


09. 02. 2024

Alojz Ajdič: kantata Taborišče Ravensbrück

Poslušamo posnetek prve koncertne izvedbe Ajdičeve kantate Taborišče Ravensbrück, ki je nastal 28. septembra 2022 v Cankarjevem domu. Zbor in orkester Slovenske filharmonije vodi dirigent Simon Krečič.


02. 02. 2024

Matej Bonin: Eppur si muove IV

V poslušanje koncerta za altovski saksofon, solo tolkala in simfonični orkester - četrte skladbe Mateja Bonina, ki nosi naslov Eppur si muove - nas bo popeljal krajši intervju s skladateljem.


26. 01. 2024

Jakob Jež

Poslušamo kantato Do fraig amors, cikel samospevov Prelivi na besedilo Milana Dekleve, Nomos št. 7 za pozavno in tolkala ter skladbo Pogled narave za sopran, mezzosopran, klarinet in rog.


19. 01. 2024

Petra Strahovnik: BallerinaBallerina

Poslušamo daljša odlomka iz opere BallerinaBallerina Petre Strahovnik v izvedbi haaške zasedbe Ensemble Modelo62 ter slovenskih sopranistk Nataše Zupan in Mateje Petelin. Gre za subtilno zvočno pripoved o 15-letni avtistični deklici, ki jo skladateljica gradi s počasnimi ter premišljenimi spremembami glasbenega materiala in intenzitete zvoka.


12. 01. 2024

Glasba Rista Savina

Predvajali bomo nekaj instrumentalnih skladb Rista Savina. Po poklicu je bil topniški oficir, glasbeno pa se je izobraževal na Dunaju pri Robertu Fuchsu in v Pragi pri Karlu Knittlu. Njegovi prvi glasbeni vzori so bili veliki nemški romantiki in pozonoromantiki Brahms, Mahler, Wagner in Richard Strauss, pozneje pa se je zgledoval tudi po novejših, sodobnih glasbenih izrazih, kot je na primer impresionizem. V svojih delih je pogosto uporabljal slovensko ljudsko izročilo, veliko vokalnih skladb pa je napisal tudi na Aškerčeva besedila, ki so mu bila še posebej blizu; predvsem balade, za katere je menil, da: »sodijo med najboljše sodobne pesniške stvaritve«.


05. 01. 2024

Matjaž Jarc

Poglobili se bomo v zadnjo ploščo Matjaža Jarca iz leta 2020, ki ima naslov Muzika za mandolino, kitaro in mandolo.Slišali bomo štiri skladbe: Mitra, Sanja, Halimin spev in Krint, ki jih bodo izvedle Tanja Pirc – mandolina, Valna Ožbolt – kitara in Nina Škrjanc – mandola. Poleg omenjenih skladb bomo predvajali še Tempus fugit za komorni orkester v izvedbi ansambla The Phoenix, oddajo pa bomo sklenili s poemo za sopran, zbor in godalni orkester Foederis sempiterni. To bodo predstavili sopranistka Ljudmila Ostaš, orkester Lemberg Sinfonietta pod taktirko Cesarja Della Sciucce in komorni zbor iz Lvova, ki ga bo vodila Irina Kiselčuk.


29. 12. 2023

Petra Strahovnik

Poslušamo skladbi Attack in SCREAdoM ter drugi del skladateljičine kompozicije z naslovom Senses, ki je bila napisana za dojenčke, malčke in ranljive skupine v okviru projekta B-air.


22. 12. 2023

Brina Zupančič

V oddaji gostimo skladateljico, pianistko in dolgoletno profesorico glasbenoteoretskih predmetov na Srednji glasbeni šoli Celje. Zazvenelo bo pet njenih skladb za raznovrstne zasedbe, v poslušanje pa nas bodo popeljali komentarji o nastanku skladb, o njihovi strukturi, premiernih izvedbah in še čem.


15. 12. 2023

Emil Spruk

Poslušamo prvi stavek iz Ciklusa trinajstih skladb za flavto, tristavčno delo za klavir solo z naslovom Odstiranja, stavek iz Partite op. 8 v interpretaciji Milka Lazarja, skladateljevo najnovejše delo za godalni kvartet z naslovom Pozunanjena notranjost ter skladbo Čutnost za pozavno in klavir.


08. 12. 2023

Urška Orešič Šantavec

Skladateljica je diplomirala iz študijev kompozicije in glasbene teorije ter klavirja na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Leta 2011 je končala še podiplomski magistrski študij iz glasbene teorije pri profesorju Pavlu Mihelčiču. Več let je bila članica svetovno priznanega mladinskega zbora Carmina Slovenica ter se izobraževala tudi iz solo petja. Bila je Zoisova štipendistka, za svoja komorna dela je leta 2005 prejela študentsko Prešernovo nagrado. Njen skladateljski opus obsega solistična, zborovska, komorna, orkestralna dela in opero, pa tudi skladbe za pihalni orkester, big band in druge zasedbe lahkotnejših zvrsti. Urška Orešič Šantavec deluje kot skladateljica, aranžerka, pianistka, korepetitorka in pevka različnih glasbenih žanrov. Zaposlena je kot profesorica glasbeno-teoretskih predmetov in klavirja na Prvi gimnaziji v Celju in Glasbeni šoli Celje. Poslušali bomo šest njenih žanrsko raznovrstnih skladb, napisanih za različne zasedbe.


01. 12. 2023

Josipina Turnograjska, pogovor z muzikologom dr. Francem Križnarjem

Kot skladateljica je bila sodobnica Miroslava Vilharja in drugih glasbenih ustvarjalcev, ki so sredi 19. stoletja skladali z velikim domoljubnim zanosom. 4. julija 1833 se je rodila kot Josipina Urbančič, svoje ime pa je spremenila in se poimenovala po gradu Turn pri Preddvoru na Gorenjskem, kjer je preživela večino svojega kratkega življenja. Po poroki se je preselila v Gradec, kjer je po bolezni umrla pri porodu. To je bilo leta 1854, ko še ni imela enaindvajset let. Bila je zelo zavedna Slovenka in velika buditeljica slovenske narodne zavesti. O skladateljičini glasbeni ustvarjalnosti bo govoril muzikolog, dr. Franc Križnar, ki je s svojim znanstvenim prispevkom sodeloval na mednarodnem simpoziju o ustvarjalnosti Josipine Turnograjske, junija 2018 v Preddvoru na Gorenjskem.


24. 11. 2023

Vladimir Batista

Gost oddaje je skladatelj, inštrumentalist in pedagog, ki se je v zgodnjih letih izobraževal v klasični glasbi, pozneje pa spoznal svet jazzovske harmonije in improvizacije, ki jo izvaja tudi na violini. Domač mu je glasbeni svet, ki prosto prehaja iz enega žanra v drugega. Poslušamo njegove skladbe Beli konji, Jupiter v tehtnici, Hambedaj - duša Indijanca in Druga priložnost.


17. 11. 2023

Komorna dela Davida Beoviča

Poslušamo Salint za klarinet in klavir, Hic et nunc za fagot in klavir, Pisces za evfonij in klavir, Banzai! za pihalni kvartet ter Four season(ing)s za sekstet klarinetov. Skladbe so nastale v letih od 2016 do 2023.


10. 11. 2023

Blaženka Arnič Lemež

Poslušamo Reminiscence za violino solo, Lei ob harfi ribnika, Elegijo in scherzo, Pastoralne skice za harfo solo in Romanco za citre solo.


03. 11. 2023

Gašper Muženič

Slišali bomo stavka iz Muženičeve suite Igrišče, skladbi Breze in V vrtu, glasbo iz filma Naglodane kosti ter simfonično pesnitev Metropola. V poslušanje del nas bodo popeljali skladateljevi komentarji.


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt