Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja


Želite biti seznanjeni z aktualnim filmskim dogajanjem doma in po svetu in kritiško slediti tekočemu filmskemu sporedu? Gremo v kino vam ponuja prav to. Oddaja z najdaljšo zgodovino v zvrsti je v radijskem mediju že od leta 1946.


15. 03. 2024

26. Festival dokumentarnega filma

V Ljubljani se je pričel že 26. Festival dokumentarnega filma, ki ga je odprl film Zajeti v izviru – Slovenski otroci Lebensborna Maje Weiss, prvi slovenski v celoti arhivsko kolorirani celovečerni dokumentarni film – ki tekmuje tudi za nagrado za najboljši film na temo človekovih pravic Amnesty International Slovenije. To pa ni edini slovenski film na letošnjem festivalu: pred mikrofon smo povabili Majo Prettner, ki je posnela z dvema vesnama nagrajeno Duhovnico, film o svobodomiselni evangeličanski duhovnici Jani; ta se sooča z življenjsko dilemo, ali naj zapusti duhovniški poklic. In še - oglašamo se iz grškega Soluna, kjer prav tako poteka festival dokumentarnega filma.


08. 03. 2024

Filmski opus Metoda Pevca na 42. festivalu v Bergamu, favoriti za letošnje oskarje in poudarki 26. festivala dokumentarnega filma

Pogovarjamo se z Metodom Pevcem – njegov filmski opus bo namreč na ogled na 42. filmskem festivalu v Bergamu. Pred nedeljsko podelitvijo oskarjev se sprašujemo o favoritih za letošnje še vedno izjemno zaželene kipce. Predstavljamo program 26. izdaje Festivala dokumentarnega filma, poleg tega ocenjujemo dokumentarec čilske režiserke Maite Alberti Neskončni spomin in filmski portret Ingeborg Bachmann: potovanje v puščavo režiserke Margarethe von Trotta.


01. 03. 2024

Pošast, nadaljevanje uspešnice Dune in politične polemike Berlinala

Tokrat se posvečamo novemu filmu japonskega režiserja Hirokazuja Koreede Pošast in težko pričakovanemu nadaljevanju uspešnice Dune: Peščeni planet. Društvo slovenskih režiserjev in režiserk je v četrtek podelilo Štigličeve nagrade - v oddaji se poglabljamo v opus prejemnika letošnje nagrade za življenjsko delo Antona Tomašiča, poleg tega predstavljamo filmski del 25. feminističnega in kvirovskega festivala Rdeče zore. Oziramo se tudi k pravkar minulemu festivalu Berlinale, ki so ga letos v precejšnji meri zasenčile politične polemike.


23. 02. 2024

Jama, novi film Dejana Baboska, predre opno, ki nas ločuje od demonskega in angelskega sveta

Na 74. Berlinalu so že predvajali glavnino tekmovalnih programov. Iz Berlina se pred sobotno podelitvijo nagrad oglaša poročevalka Ingrid Kovač Brus. Medtem v slovenskih kinodvoranah vlada precejšnje zatišje. In to zatišje so izkoristili ustvarjalci, ki so posneli, kot pravijo sami, najbolj utrgan slovenski film leta z naslovom Jama. Pred mikrofon smo povabili njegovega režiserja Dejana Baboska, sledi ocena filma. Približujemo se marčevskemu vrhuncu sezone podeljevanja najprestižnejših nagrad, oskarjev. Ocenili bomo Maestra, ambiciozen projekt s pretočne platforme Netflix, pod katerega se podpisuje režiser, scenarist, igralec in producent Bradley Cooper. Njegov avtorski biografski film o maestru Leonardu Bernsteinu se v oskarjevsko dirko podaja s sedmimi nominacijami za zlati kipec.


16. 02. 2024

Začel se je 74. Berlinale, v Kinodvor se vrača Noč erotičnega filma

Noč erotičnega filma, s katero se v Kinodvoru že tradicionalno poklanjajo zgodovini nekoč erotičnega kina Sloga, je tokrat posvečena hongkonški in holandski kinematografiji. V kinih se je zavrtel novi film Sofie Coppole Priscilla, pri katerem je režiserka izhajala iz pričevanj Priscille Presley v njeni knjigi Elvis and Me. Posvečamo se še filmski zgodbi o moči ljubezni Andrewa Haigha Vsi mi tujci, ki je prejela kar sedem nagrad britanskega neodvisnega filma, vključno za najboljši film, ter biografskemu filmu Bob Marley: One Love. Poročamo tudi o začetku 74. Berlinala – eden od treh največjih evropskih festivalov letos poteka v politično napetem ozračju.


09. 02. 2024

Zmagovalci filmskega festivala v Rotterdamu in 18. festival gorniškega filma

Poročamo o zmagovalcih mednarodnega filmskega festivala v Rotterdamu, pa tudi iz Clermont-Ferranda, kjer poteka največji mednarodni festival kratkega filma. Napovedujemo še 18. festival gorniškega filma in ocenjujemo film Bartonova akademija Alexandra Payna.


02. 02. 2024

Interesno območje

Velika premiera tega tedna je film Interesno območje, zgodba o življenju družine komandanta Rudolfa Hössa v hiši z velikim vrtom tik ob koncentracijskem taborišču. Oziramo pa se tudi po Dnevih poljskega filma v Slovenski kinoteki, risanem filmu Nina in ježeva skrivnost in lanskem dobitniku vesne za najboljši celovečerni film, Ne misli, da bo kdaj minilo Tomaža Groma.


26. 01. 2024

Ogledali smo si filme Cent'anni, Gepack in Stric ter obiskali Jesensko filmsko šolo

Podajamo se v Trst, kjer je svetovno premiero doživel intimen, a hkrati univerzalen dokumentarni film Cent'anni. Režiserka Maja Doroteja Prelog je pred gledalci razgrnila zahtevno preizkušnjo, ki jo je pred njo in njenega partnerja postavilo življenje, a namesto načrtovanega filmskega prikaza zmagoslavja partnerjevega duha nad smrtonosno boleznijo gledalci nepričakovano vstopimo v svet njunih potlačenih čustev, ki prikipijo na dan med njuno kolesarsko turo po Italiji. Obiskali smo Jesensko filmsko šolo v Kinoteki in si ogledali filma Stric (na spletnem festivalu jadranske mreže filmskih festivalov) in Gepack, ki igra v kinu.


19. 01. 2024

Kino Volta: Kako je James Joyce v Trstu snoval prvi kino v Dublinu

Kako je James Joyce ob začetku 20. stoletja tedaj še kot učitelj v Trstu s svobodomiselnimi podjetniki že gledal naprej in snoval odprtje prvega kina na Irskem? Odgovor bodo prikazali konec na festivalu v Trstu v dokumentarcu Kino Volta režiserja Martina Turka, gosta tokratne oddaje. Pridružite se nam v naslednjih minutah tudi pri razmislekih o enem od najboljših filmov lanskega leta, Nesrečnih bitjih Jorgosa Lanthimosa, Šterkijadi Igorja Šterka ter dokumentarcu Adamant Nicolasa Philiberta.


12. 01. 2024

Bili smo na premieri Šterkijade Igorja Šterka, v Slovenski kinoteki pa se začenja retrospektiva filmov Petra Musevskega

Šterkijada je avtobiografski portret družine Igorja Šterka, v ospredju katerega je odnos med sinom in zaradi jadralnih podvigov pogosto odsotnim očetom. V slovenski art kino mreži se je zavrtel tudi film Zlo ne obstaja Ryusukeja Hamaguchija – dobitnik velike nagrade žirije v Benetkah. Med 12. in 30. januarjem se v Slovenski kinoteki s filmskim ciklom posvečajo spominu na slovenskega igralca Petra Musevskega. Prav tako v Kinoteki 11. januar posvečajo delu Alexandre Halkin – v oddaji Gremo v kino boste lahko slišali pogovor s filmsko kuratorko in ustvarjalko iz Chicaga, ki že od konca 90. let avtohtone skupnosti v Mehiki in na Kubi z vzpostavitvijo medijskih centrov spodbuja k produkciji lastnih videoposnetkov in s tem k prezentaciji samih sebe skozi medij filma.


05. 01. 2024

Pričakovani filmi 2024

Kakšni so Popolni dnevi Wima Wendersa, film, v katerem nastopi Koji Yakusho, ki je prejel nagrado za najboljšega igralca v Cannesu? In kateri so pričakovani filmi novega leta? V oddaji Gremo v kino pa več tudi o filmu za otroke Dnevnik Pauline P.


29. 12. 2023

Najbolj nagrajevani filmi leta '23

Pred nami so zadnji dnevi leta in v naslednjih minutah se bomo sprehodili po minuli filmski sezoni. Po katerih si bomo zapomnili leto '23? Izpostavili bomo nekaj najbolj nagrajevanih domačih in tujih filmov in znova slišali prejemnike nagrad ter odlomke iz recenzij naših kritikov.


22. 12. 2023

Od Kaj pa Ester? prek Prehodov od Ptičarja

V kinih po vsej Sloveniji je svojo pot uspešno začel celovečerni prvenec režiserja Tosje Flakerja Berceta, nekonvencionalna romantična komedija z naslovom Kaj pa Ester?, ki se odvija v srednješolskem okolju. Pred mikrofon smo povabili režiserja in glavno igralko Katjo Predan. Sledi recenzija filma in v nadaljevanju oddaje še kritiška refleksija Prehodov neodvisnega ameriškega režiserja Ire Sachsa in Ptičarja slikarja in režiserja Roberta Černelča. V oddaji Gremo v kino redno poročamo o tematiki digitalne obnove filmov. Filmski trakovi namreč nepovratno propadajo, zato je digitizacija in restavracija naše filmske dediščine vselej bitka s časom.


15. 12. 2023

Okus strasti, Wonka, Najdaljša noč za kratki film, Evropske filmske nagrade

Ob začetku kinematografske poti francoskega filma Okus strasti razmišljamo o podžanru gurmanskega filma - filmih, pri katerih ogled na prazen želodec ni priporočljiv. Ocenjujemo tudi fantazijski muzikal Wonka, ki ga je navdihnila knjiga Čarli in tovarna čokolade Roalda Dahla, v filmu pa nastopata Timothée Chalamet in Hugh Grant, ki je spet poskrbel za razburjenje, ko je rekel, da film sovraži. Bliža se tudi 21. december z najdaljšo nočjo v letu, ki je že tradicionalno posvečena kratkemu filmu – letos v dvoranah Art kino mreže po vsej Sloveniji in v Slovenski kinoteki v Ljubljani v sodelovanju z goriškim Kinoateljejem ter prvič tudi v gledališču Miela v Trstu.


08. 12. 2023

V kine sta prišla nova filma Woodyja Allena in Christiana Petzolda, nastal je dokumentarec o programu Ars, začenja se 39. festival LGBT filma

V kinih si lahko ogledamo novi film Christiana Petzolda Rdeče nebo in Srečno naključje, prvi film, ki ga je sloviti Woody Allen posnel v francoščini. Pogovarjamo se z Amirjem Muratovićem, režiserjem filma Ars, ki je nastal ob 60. obletnici 3. programa Radia Slovenija. Poleg tega poročamo o tem, kaj vas pričakuje na 39. festivalu LGBT filma.


01. 12. 2023

20. Animateka prinaša družbeno angažirane filme in predstavlja zgodovino kolaža v animaciji

V teku je jubilejna, 20. izdaja Animateke. Festival, posvečen produkciji animiranih filmov z vsega sveta, se letos obrača v zgodovino kolažne tehnike, posvetimo pa se tudi glavnemu tekmovalnemu programu, jagodnemu izboru in še čemu. Med drugim lahko slišite tudi recenzijo novega filma Nejca Gazvode Vzornik.


24. 11. 2023

Niti besede in Napoleon

V soboto se je s podelitvijo nagrad končal ljubljanski Liffe: pred mikrofon smo povabili irskega režiserja Andrewa Leggea, ki je po oceni kritikov posnel najboljši film letošnjih Perspektiv: izmišljeni dokumentarec oziroma mokumentarec Lola o časovnem stroju in dveh sestrah, ki drugo svetovno vojno preobrnejo prav v smer, ki so jo želeli preprečiti. Pred vrati je jubilejna 20. Animateka: predstavlja jo programski direktor Igor Prassel. Premieri tedna sta zgodovinska drama Napoleon Ridleyja Scotta in drama o nezmožnosti komunikacije, film Niti besede Hanne Slak.


17. 11. 2023

LIFFE - Hanna Slak, Janez Burger in Perspektive

Kateri so odmevni kralji in kraljice letošnjega Liffa? Kateri so izpostavljeni filmi letošnjih Perspektiv, ki se potegujejo za vodomca? In kako se v festival umeščata Hanna Slak in Janez Burger z novima filmoma Niti besede in Opazovanje? Govorimo pa tudi o sekciji Ekstravaganca.


10. 11. 2023

34. LIFFe: Varuhi formule, Predpremiere, Kralji in kraljice, Ekstravaganca

Začel se je 34. ljubljanski mednarodni filmski festival - LIFFe, ki bo vse do 19. novembra potekal v kinodvoranah po Ljubljani, v Mariboru, Celju in Novem mestu, tistim, ki pa bi si filme raje ogledali kar doma, pa ponovno ponuja tudi izbor filmov na platformi videa na zahtevo. V fokusu je letos sodobni argentinski film, ki ga na sporedu evropskih kinematografov zasledimo redkeje, so pa tem filmom skupne, kot je zapisal direktor festivala, Simon Popek, "ljubezen do poigravanja z žanrskimi pravili" in "formalne digresije". Ta teden bomo pod drobnogled vzeli Predpremiere, Kralje in kraljice, Ekstravaganco, izpustili pa ne bomo niti otvoritvenega filma, Varuhov formule režiserja Dragana Bjelogrlića.


03. 11. 2023

34. Liffe bo prinesel tudi drzne in politično nekorektne filme

Od potovanja duše iz enega v drugo telo do drznih in politično nekorektnih filmov, vse to prinaša 34. Ljubljanski filmski festival, ki ga napovedujemo. Kot poudarjajo, želijo z njim spodbujati ter promovirati mlade in neuveljavljene, pretežno evropske filmske ustvarjalce in jih pripeljati v dialog s slovenskim občinstvom. Posvetili se bomo tudi Jesenski filmski šoli – mednarodnemu simpoziju filmske kritike in teorije, katerega gostja je bila vodja filmskih zbirk pri francoski distribucijski hiši in arhivu eksperimentalnega filma Light Cone Mariya Nikiforova, ki je predavala o prepletu fotokemičnih in digitalnih praks v sodobnem eksperimentalnem filmu. In še dva filma ocenjujemo: črno komedijo Poslednji heroj in dokumentarec s pomenljivim naslovom Ris.


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt