Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.
Uredništvo za kulturo

Petra Meterc

152 prispevkov



Retrospektiva Oriente Vzhod/Occidente Zahod – Meja skozi film in zgodovino

Retrospektiva Oriente Vzhod/Occidente Zahod – Meja skozi film in zgodovino je del uradnega programa Evropske prestolnice kulture 2025 v Novi Gorici in Gorici. Projekt evropskemu občinstvu razkriva bogato kinematografsko dediščino čezmejnega prostora Slovenije in Italije, retrospektiva, ki jo je zasnovala Varja Močnik, pa ponuja filmski vpogled v kompleksno zgodovino obmejne regije Slovenije in Italije.

6 min 18. 04. 2025


Premiera Zdravnice v ljubljanski Drami in film Karel X. - Burboni na Kostanjevici

Zvečer bo na Velikem odru Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana zadnja premiera letošnje sezone, igra Zdravnica britanskega dramatika in režiserja Roberta Icka v režiji Martina Kušeja. V Frančiškanskem samostanu Kostanjevica v Novi Gorici pa so pred dnevi predstavili dokumentarni film Karel X. – Burboni na Kostanjevici.

10 min 17. 04. 2025


Saif ur Rehman Raja, pakistansko-italijanski pisatelj: "Sem preveč italijanski za Pakistance in preveč pakistanski za Italijane."

Saif ur Rehman Raja , pakistansko-italijanski avtor, ki je marca gostoval na festivalu Fabula, v avtobiografskem prvencu, romanu Hidžra, popisuje svoje odraščanje med dvema kulturama. Kako je, kot sam zapiše v knjigi, če si preveč Pakistanec za Italijane in preveč Italijan za Pakistance? O tem, pa tudi o rasizmu in homofobiji, temah, ki se ju avtor brezkompromisno loteva v romanu, v tokratni oddaji Razgledi in razmisleki. Bere Bernard Stramič, ton in montaža Maks Pust.

18 min 16. 04. 2025


Ljubljano je obiskal Norbert Pfaffenbichler, avtor distopične trilogije 2551

Z dvodnevnim dogodkom v Slovenski kinoteki z naslovom Kurja polt: Poslednji hura 2, ki predstavlja izbor žanrskega filma, od mrtvih obujajo nekdanji festival Kurja polt. Ob prisotnosti režiserja Norberta Pfaffenbichlerja je bil predvajan sklepni del distopične eksperimentalne trilogije z naslovom 2551.03. Z avstrijskim avtorjem se je pogovarjala Petra Meterc. Prevode bere Dejan Kaloper.

5 min 11. 04. 2025


Dva nova filma Petre Seliškar sta posvečena tradicionalnemu planšarskemu življenju v makedonskem visokogorju

Režiserka Petra Seliškar je kar pet poletij preživela na gori Solunska glava v Severni Makedoniji in tam snemala eno od zadnjih planšarskih družin, ki še ohranja star način vzreje živali v visokogorskem okolju. Iz posnetega materiala sta nastala dva dokumentarna filma, Gora se ne bo premaknila in Poletne počitnice. Z režiserko se pogovarja Petra Meterc.

9 min 04. 04. 2025


Vila blok Evropa na Velikem odru Mestnega gledališča ljubljanskega in dve razstavi Nicka Brandta v Ljubljani

Na dveh razstavah v Ljubljani, v Galeriji Cankarjevega doma in Galeriji Fotografija, se do 7. septembra s svojimi deli predstavlja sloviti okoljevarstveni fotograf, Nick Brandt. Na Velikem odru Mestnega gledališča ljubljanskega se bo drevi odvila zadnja premiera letošnje sezone, komična drama Vila blok Evropa v režiji Barbare Hieng Samobor, na Tednu slovenske drame pa je včeraj potekal dogodek v okviru projekta Dramatiki manjših evropskih jezikov.

13 min 01. 04. 2025


Profesor Dan Hicks iz Univerze v Oxfordu: "Kolonializem je v metropole prišel prav z muzeji"

Z Danom Hicksom, profesorjem sodobne arheologije na Univerzi v Oxfordu in kustosom za svetovno arheologijo v oxfordskem muzeju Pitt Rivers, se pogovarjamo o njegovi knjigi Brutalni muzeji: beninski broni, kolonialno nasilje in kulturna restitucija, ki je v prevodu Ive Jevtić izšla leta 2024 pri Založbi Univerze v Ljubljani in KUD AAC Zrakogled. Zakaj se morajo muzeji zavedati svoje kolonialne zgodovine in zakaj prav z vračanjem nekdaj oplenjenih predmetov lahko začnejo odpravo njenih posledic? Z avtorjem smo se pogovarjali konec januarja ob njegovem gostovanju na dveh dogodkih cikla predavanj Leta dediščine Filozofske fakultete v Ljubljani. Foto: fotografija naslovnice knjige Brutalni muzeji: beninski muzeji, kolonialno naislje in kulturna restitucija (Založba Univerze v Ljubljani in KUD AAC Zrakogled, 2024)

36 min 31. 03. 2025


Filma Novi sošolci Tonija Cahunka in Čas nasproti naju Simone Jerala na Festivalu neodvisnega filma

Na programu 25. Festivala neodvisnega filma sta tudi dokumentarni film Tonija Cahunka Novi sošolci, ki v ospredje postavi otroke priseljencev s Kosova v Sloveniji in izzive, s katerimi se soočajo pri vključevanju v novo šolsko okolje ter dokumentarni film Čas nasproti naju Simone Jerala, intimen vpogled v prijateljstvo med očetom in njegovo hčerjo, režiserko filma, ki beleži minevanje časa, ki jima je preostal.

10 min 28. 03. 2025


Festival neodvisnega filma in trenja med zavodom AIPA ter kinematografi

Slovenski kinematografi in Aipa še niso našli skupnega jezika na temo zahtevanega plačevanja nadomestil za predvajanje filmov, med drugim kinematografi napovedujejo bojkot slovenskih filmov. Kako situacijo komentirajo na Ministrstvu za kulturo in na Ministrstvu za gospodarstvo? Na Festivalu neodvisnega filma sta med drugim prikazana filma Novi sošolci Tonija Cahunka in Simone Jerala Čas nasproti naju – pogovarjamo se z avtorjema, ocenjujemo pa tudi filma Divjaki Clauda Barrasa in Praslovan Slobodana Maksimovića.

30 min 28. 03. 2025


Nekaj vrhuncev Festivala dokumentarnega filma v Solunu

V Solunu se je pretekli konec tedna sklenil 27. mednarodni festival dokumentarnega filma. Gre za enega največjih festivalov dokumentarnega filma v regiji, ki vsako leto postreže z raznolikim naborom del. Letos se je na njem predstavilo več kot dvesto kratkih in dolgometražnih dokumentarcev. Nekaj vtisov iz Soluna je zbrala Petra Meterc. Prevode bereta Eva Longyka Marušič in Igor Velše.

7 min 21. 03. 2025


Zmagovalec 27. Festivala dokumentarnega filma Edina zemlja

S projekcijo filma Fiume o morte! Igorja Bezinovića in podelitvijo nagrade Amnesty International Slovenije za najboljši film na temo človekovih pravic se je sklenil 27. festival dokumentarnega filma. Žirija, ki so jo sestavljali igralec Primož Bezjak, režiserka Maja Prettner in srbski režiser Nemanja Vojinović, je nagrajenca, film Edina zemlja palestinsko-izraelskega režiserskega kolektiva, izbrala med petimi filmi v tekmovalnem programu.

1 min 20. 03. 2025


Izrael Palestina na švedski TV (1958-1989) na Festivalu dokumentarnega filma

Na Festivalu dokumentarnega filma smo v zadnjih dneh v programski sekciji »Aktualni, družbeno kritični« lahko videli film znanega švedskega dokumentarista Görana Huga Olssona z naslovom Izrael in Palestina na švedski TV (1958-1989), ki je sestavljen izključno iz arhivskega gradiva švedske nacionalne televizije.

4 min 19. 03. 2025


Tekmovalni program Festivala dokumentarnega filma s filmoma Vlaki in Glasba za vojaški udar

V tekmovalnem programu Festivala dokumentarnega filma se je letos znašlo kar nekaj filmov, ki so že ovenčani s takšnimi ali drugačnimi nagradami. Poleg z oskarjem nagrajenega filma Edina zemlja palestinsko-izraelskega kolektiva sta tu denimo film Vlaki poljskega režiserja Macieja Drygasa, prejemnik glavne nagrade v jeseni na nizozemskem festivalu IDFA in Glasba za vojaški udar belgijskega umetnika Johana Grimonpreza, ki je bil med letošnjimi nominiranci za oskarja za najboljši dokumentarni film.

7 min 14. 03. 2025


Na Festivalu dokumentarnega filma tudi z oskarjem nagrajeni dokumentarec Edina zemlja

V Ljubljani se odvija 27. festival dokumentarnega filma, na njem pa si je moč ogledati z oskarjem za najboljši dokumentarni film nagrajeni palestinsko-izraelski dokumentarec Edina zemlja režiserjev Basla Adre in Yuvala Abrahama, ki je eden od filmov tekmovalnega programa festivala in obenem prihaja tudi na redni spored ljubljanskega Kinodvora.

3 min 13. 03. 2025


Mednarodni festival dokumentarnega filma v Solunu

V grškem Solunu od četrtka že sedemindvajsetič poteka eden od največjih festivalov dokumentarnega filma na Balkanu - mednarodni festival dokumentarnega filma v Solunu. Pogovarjamo se z Luukom Bouwmanom, režiserjem filma Propagandist, ki spremlja vzpon in padec nizozemskega filmarja Jana Teunissena, ki je med drugo svetovno vojno postal najpomembnejši človek v nizozemski filmski industriji in je kot vodja filmskega oddelka SS postal znan kot „nizozemska Leni Riefenstahl“ ter sorežiserjem filma Gospod nihče proti Putinu Davida Borensteina, ki spremlja mladega ruskega učitelja Pavla Talankina, ki se odloči svetu pokazati politično propagando, ki so jo v času po ruskem napadu na Ukrajino primorani izvajati v ruskih šolah.

5 min 12. 03. 2025


Igor Bezinović: "Želel sem si povedati zgodbo o okupaciji svojega mesta."

Igor Bezinović je eden najbolj plodovitih hrvaških režiserjev mlajše generacije. Na februarskem filmskem festivalu v Rotterdamu je za svoj najnovejši igrano-dokumentarni film Fiume o morte!, ki je nastajal več kot deset let in se posveča enemu izmed najbolj nenavadnih obdobij reške zgodovine, prejel glavno nagrado. Več o filmu - tudi na sporedu Festivala dokumentarnega filma - v pogovoru Petre Meterc z režiserjem Bezinovićem.

21 min 07. 03. 2025


Na 97. podelitvi Oskarjev slavil neodvisni film

Na 97. podelitvi Oskarjev v Los Angelesu je kar pet zlatih kipcev, za režijo, scenarij, montažo, najboljši film in najboljšo glavno igralko prejel film Anora Seana Bakerja, tri, za izvirno glasbo, fotografijo in glavnega igralca pa Brutalist Bradyja Corbeta. Najboljši celovečerni animirani film je Valovanje latvijskega avtorja Gintsa Zilbalodisa, najboljši mednarodni film brazilski Še sem tu Walterja Sallesa, najboljši dokumentarec Edina zemlja palestinsko-izraelskega dvojca Basla Adre in Yuvala Abrahama, najboljši kratkometražni igrani film, za katerega je bila nominirana tudi slovenska manjšinska koprodukcija Mož, ki ni mogel molčati Nebojše Slijepčevića, pa je pripadla filmu Nisem robot Victorie Warmerdam.

1 min 03. 03. 2025


Spomeniki, načrti in utopije Sama Duranta in bienalna pregledna razstava Društva arhitektov Ljubljane

Na letošnji bienalni pregledni razstavi Društva arhitektov Ljubljane Arhitektura inventura 2022–2024 v Cankarjevem domu si lahko ogledate vse od urbanističnega načrtovanja do arhitekturnih zasnov in prenov javnih zgradb, večstanovanjskih stavb, enodružinskih hiš in interjerjev, pa tudi projekte grafičnega in industrijskega oblikovanja ter zapise o arhitekturi. V Muzeju sodobne umetnosti Metelkova pa je na ogled razstava Sama Duranta Spomeniki, načrti in utopije, ki obravnava postkolonialno obdobje, gibanje neuvrščenih, življenja in smrti spomenikov ter presečišče med kulturno produkcijo in bojem za neodvisnost.

10 min 25. 02. 2025


Nika Autor, prejemnica nagrade Prešernovega sklada: "Muzeji in galerije so v zadnjih dveh desetletjih postali zatočišče političnemu, angažiranemu, eksperimentalnemu filmu."

Med letošnjimi Prešernovimi nagrajenci in nagrajenkami je prejemnica nagrade Prešernovega sklada tudi vizualna umetnica Nika Autor, ki je diplomirala in magistrirala na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, doktorirala pa na Akademiji za likovno umetnost na Dunaju. Njena praksa temelji predvsem na eksperimentalnih video in dokumentarnih filmih, filmskih esejih, fotografiji, kolažih, risbah in prostorskih video instalacijah, njena dela pa so bila prikazana na mnogih razstavah in filmskih festivalih tako doma kot v tujini. V središču njenega dela so zamolčane in spregledane zgodbe, prek njih pa raziskuje teme migracij, delavstva, politik spomina. Med drugim je z delom "Novicam se ne odpovemo!" in "Obzornik 63 – Vlak senc" leta 2017 zastopala Slovenijo na Beneškem bienalu. Z umetnico se je pogovarjala Petra Meterc.

19 min 22. 02. 2025


Začetek 19. festivala gorniškega filma in poročilo iz 75. filmskega festivala v Berlinu

Javljamo se vam iz Berlina, kjer od četrtka poteka že 75. filmski festival, na katerem se predstavljajo tudi slovenski filmski ustvarjalci, izvedeli pa bomo tudi več o filmih, ki si jih lahko ogledamo na že 19. festivalu gorniškega filma, ki se v več mestih po Sloveniji začenja prav danes.

12 min 17. 02. 2025


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt