Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.

Rezultati iskanja

Brez zadetkov.
Uredništvo za kulturo

Ana Rozman

517 prispevkov



Romana Ercegović: Tolmuni nežnosti

Romana Ercegović je doktorica znanosti na področju dramaturgije, gledališka in literarna ustvarjalka ter ustanoviteljica Obrednega gledališča Duša Zemlje. Vse svoje življenje teoretično in praktično raziskuje fenomen obrednega gledališča. Ustvarila je tudi nekaj tovrstnih avtorskih predstav, kot so Molitev Zemlji, Elektra, Bela Bizonka, Marija Magdalena in Persefona, zgodba o ljubezni do sebe. Tako kot v njenih predstavah jo tudi v pesniški zbirki z naslovom Tolmuni nežnosti, v kateri je združila moči z likovno umetnico Simono Čudovan, zanimajo globine ženske duše in njene raznovrstne osebnosti. Izbrali smo tri daljše pesmi iz zbirke Tolmuni nežnosti s tematiko o svetosti življenja, globini duševnosti, premisleku o ženski duši in ženskah prednicah. Interpretka Ana Facchini, režiserka Renata Vidič, asistent režije Alen Jelen, glasbena opremljevalka Nina Kodrič, mojster zvoka Jadranko Oblak, urednica oddaje Ana Rozman, Petra Tanko. Produkcija 2022.

11 min 08. 03. 2025


Študijski program Oblike govora na AGRFT

Tokratne Jezikovne pogovore namenjamo študijskemu programu Oblike govora, ki ga je mogoče obiskovati v sklopu druge stopnje študija na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo. Študijski program traja dve leti. Sestavljata ga smeri Govorno sporočanje in Oblikovanje govorjenih besedil. V oddaji je program podrobneje predstavila docentka za področje govora na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani doktorica Nina Žavbi.

16 min 25. 02. 2025


Razstava Težko je satire ne risati v Kranju

V Galeriji Prešernovih nagrajencev Kranj je na ogled razstava striparja in ilustratorja Cirila Horjaka z naslovom Težko je satire ne risati. Razstava lanskoletnega nagrajenca Prešernovega sklada daje vpogled v Horjakov ustvarjalni svet, od njegovih izobraževalnih stripov do kritičnih satir, ki skozi risbo osvetljujejo družbeno in politično dogajanje v Sloveniji in svetu. V oddaji boste izvedeli tudi več o knjižnih novostih založbe Škuc in Centra za slovensko književnost.

13 min 19. 02. 2025


Celoletni program Episkop mejnosti v sklopu EPK

Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti se je v program Evropske prestolnice kulture vključil s celoletnim programom Episkop mejnosti. Skozi vse leto bodo obravnavali različne teme, povezane s čezmejnim goriškim prostorom. V oddaji predstavljamo tudi novo razstavo o holokavstu, ki je na ogled v Deželnem muzeju v Celovcu.

10 min 12. 02. 2025


Film o slavljenju življenja

V oddaji Svet kulture smo se pogovarjali z Nino Blažin, režiserko dokumentarnega filma z naslovom V tišini življenja, ki govori o zadnjih letih življenja novinarke in publicistke Mance Košir in njenem soočanju s težko boleznijo. Kot je povedala režiserka, pa to ni film o smrti, ampak o slavljenju življenja. Predstavljamo tudi dve novi razstavi, ki si ju lahko ogledate v Zagorju in Mirnu.

16 min 05. 02. 2025


Najpomembnejša dela slovenskega realizma in impresionizma na ogled na Dunaju

V oddaji Svet kulture boste najprej izvedeli več o razstavi Svet v barvah, slovensko slikarstvo 1848–1918, ki se nocoj odpira v avstrijski galeriji Belvedere. Gre za prikaz najpomembnejših likovnih del slovenskega realizma in impresionizma. Pogovarjali smo se tudi z Igorjem Samoborjem, ki je na oder Štihove dvorane Cankarjevega doma ponovno postavil legendarno gledališko predstavo Igralec iz leta 1995.

14 min 29. 01. 2025


Profesor sodobne arheologije in kustos Dan Hicks v Sloveniji

V oddaji Svet kulture boste najprej slišali pogovor z Danom Hicksom, profesorjem sodobne arheologije na Univerzi v Oxfordu in kustosom za svetovno arheologijo, ki se trenutno mudi v Ljubljani. Na dveh dogodkih je predstavljal svojo knjigo Brutalni muzeji: beninski broni, kolonialno nasilje in kulturna restitucija. V oddaji poročamo tudi o 70. obletnici ustanovitve Pomurskega muzeja Murska Sobota.

12 min 22. 01. 2025


Slavna Cankarjeva igra spet na odru ljubljanske Drame

V SNG Drama Ljubljana bodo nocoj uprizorili Cankarjevo komedijo v štirih dejanjih Za narodov blagor. Režiser je Vito Taufer, slavna Cankarjeva igra pa se na oder ljubljanske Drame vrača po več kot treh desetletjih. Po mnenju direktorice SNG Drama Ljubljana Vesne Jurca Tadel je vprašanje, zakaj uprizarjati Cankarja danes, nepotrebno. Vsakič, ko ga beremo, je namreč bolj aktualen.

3 min 15. 01. 2025


Knjiga esejev Poskus vsakdanjosti in zbirka zgodb Steklene stene

Pesnica Anja Zag Golob, dvakratna Jenkova nagrajenka in prejemnica nagrade kritiško sito, je po petih pesniških knjigah, izdala prvo prozno knjigo, zbirko enajstih esejev oziroma »prostih spisov«, kot jih je imenovala, z naslovom Poskus vsakdanjosti. Ana Svetel pa je konec lanskega leta pri Beletrini objavila pripovedno zbirko Steklene stene. Zbirka vsebuje pet motivno zelo različnih zgodb, pripovedovanih v različnih registrih. Več pa v tokratni oddaji.

12 min 08. 01. 2025


"Brez Plesnega Teatra Ljubljana pri nas ne bi bilo sodobnega plesa." - Živa Brecelj

V prvi oddaji leta 2025 se posvečamo 40. obletnici Plesnega Teatra Ljubljana, ki jo je ta pomembna plesna ustanova zaznamovala lani. Leta 1984 je PTL ustanovila Ksenija Hribar kot prvo profesionalno sodobno-plesno skupino pri nas, ki jo je nasledil produkcijski zavod. V štirih desetletjih so ustvarili več kot 300 novih plesnih predstav, tam pa se je kalila tudi večina domačih uveljavljenih koreografov. Pred mikrofon smo povabili direktorico Živo Brecelj in producentko ter vodjo projektov Katjo Somrak.

37 min 07. 01. 2025


Knjiga FoMO in Noč kratkih filmov

V oddaji Svet kulture boste izvedeli več o najnovejši knjigi Marcela Štefančiča, jr. - FoMO: eseji o strahu, da ne bi česa zamudili. V svoji najnovejši knjigi esejev, je Štefančič zbral razmisleke o fenomenih našega časa in njihovi medsebojni prepletenosti – vse od podnebnih sprememb do umetne inteligence, popkulture in družbene neenakosti. Vabimo vas tudi na jutrišnjo Noč kratkih filmov, ki je posvečena kratkometražni formi domače in mednarodne filmske produkcije.

11 min 20. 12. 2024


Pregled slovenske ilustracije v Galeriji Cankarjevega doma

V Galeriji Cankarjevega doma so včeraj odprli 15. Slovenski bienale ilustracije. V sklopu odprtja so razglasili tudi nagrado, plaketi in priznanja Hinka Smrekarja. Gre za najvišja slovenska priznanja na področju ilustracije.

4 min 14. 12. 2024


15. Slovenski bienale ilustracije in fotografska razstava v Moderni galeriji

Najprej se bomo preselili v Galerijo Cankarjevega doma, kjer so včeraj odprli 15. Slovenski bienale ilustracije. V sklopu odprtja so razglasili tudi nagrado, plaketi in priznanja Hinka Smrekarja - gre za najvišja slovenska priznanja na področju ilustracije. V oddaji poročamo še o skupinski fotografski razstavi v Moderni galeriji z naslovom Prostor s potencialom premika ter vas vabimo na koncert iz cikla Obiski kraljice v živo.

15 min 13. 12. 2024


Vasarely v MGLC in 21. Animateka

Začenjamo v Mednarodnem grafičnem likovnem centru, kjer je na ogled razstava z naslovom Victor Vasarely v odmevu, ki ponuja izbor grafik, slik in objektov iz različnih obdobij madžarsko-francoskega umetnika. Predstavljamo tudi 21. mednarodni festival animiranega filma Animateka, ki tokrat prinaša okoli 300 filmov. Vabimo vas še na novogoriške odrske deske.

17 min 04. 12. 2024


Jubilejni 40. Slovenski knjižni sejem je odprl svoja vrata

Danes je na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani vrata za obiskovalce odprl 40. Slovenski knjižni sejem, ki ga prireja Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev. Sejem bo v šestih dneh na 5000 kvadratnih metrih ponudil več kot 280 dogodkov, letos pa poteka pod sloganom Knjigo moraš imeti rad. V okviru sejma bodo podelili številne nagrade. Prvo so podelili včeraj in sicer Schwentnerjevo nagrado za življenjsko delo na področju založništva in knjigotrštva.

4 min 26. 11. 2024


BIO28 - 28. bienale oblikovanja

Danes se začenja 28. bienale oblikovanja, ki ga prireja Muzej za arhitekturo in oblikovanje v sodelovanju s Centrom za kreativnost. Poglavitna rdeča nit tokratnega bienala je floriografija ali jezik rož, ki preizprašuje različne pomene, ki se skrivajo v rožah. Kustosinja je Alexandra Midal, profesorica na Univerzi umetnosti in oblikovanja v Ženevi.

4 min 21. 11. 2024


V iskanju izgubljenega jezika in filmov

Oddajo začenjamo na gledaliških odrih. Drevi bodo namreč v SNG Nova Gorica premierno uprizorili komično dramo V iskanju izgubljenega jezika, pod katero se podpisuje slovenski avtor Goran Vojnovič. Besedilo je nastalo posebej za prihajajočo Evropsko prestolnico kulture, in sicer v okviru trilogije Nezmožni umreti, ki je plod italijansko-slovenskega sodelovanja. Pod režijo novogoriške predstave se podpisuje poljski režiser Janusz Kica. Predstavljamo tudi današnje in jutrišnje dogajanje na 35. Ljubljanskem mednarodnem filmskem festivalu, ki je včeraj uradno odprl svoja vrata.

11 min 14. 11. 2024


100 filmov na 35. Ljubljanskem mednarodnem filmskem festivalu

Mesec november je v Ljubljani že tradicionalno v znamenju filma. S projekcijo filma Božansko usmiljenje Alaina Guiraudia se drevi v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma začenja 35. Ljubljanski mednarodni filmski festival – Liffe. Na ogled bodo dosežki svetovne kinematografije in nagrajenci najvidnejših festivalov, kot so Cannes, Rotterdam, Berlin, Locarno in Benetke. Liffe 2024 pa bo zaznamoval tudi obisk in retrospektiva režiserja Coste-Gavrasa. V oddaji poročamo tudi o festivalu Platforma malih umetnosti, ki ga prireja Zavod Emanat. Festival, ki poteka že osmo leto zapored, želi gledališkemu občinstvu predstaviti izveninstitucionalne umetniške prakse in različne uprizoritvene žanre, kot so stand up, kabaret, kvir burleska in improvizacijsko gledališče.

10 min 13. 11. 2024


46 let romunščine na Filozofski fakulteti v Ljubljani

Romunščina je uradni jezik Romunije in Moldavije. Spada v skupino romanskih jezikov, po nekaterih ocenah pa jo govori od 24 do 28 milijonov ljudi. V Sloveniji ima romunski jezik že dolgo zgodovino, na Filozofski fakulteti v Ljubljani ga poučujejo že 46 let. Ta zanimiv romanski jezik nam bosta v oddaji osvetlili lektorica romunščine, dr. Ioana-Carmen Jieanu in ena izmed nekdanjih študentk romunskega jezika, Klara Rus.

20 min 29. 10. 2024


Frankfurtski knjižni sejem, festival Cikl Cakl in razstava Erika Lovka

V oddaji beležimo utrip na Frankfurtskem knjižnem sejmu, poročamo pa tudi o mednarodnem lutkovnem festivalu Cikl Cakl na avstrijskem Koroškem ter o razstavi Erika Lovka v Kosovelovem domu v Sežani.

12 min 17. 10. 2024


Več epizod
Domov V živo Podkasti Spored Kontakt