Zvočni kolaž izbranih pesmi Cirila Zlobca

Zvočni kolaž izbranih pesmi Cirila Zlobca vzpostavlja asociativne povezave med pesnikovim pričevanjem o nadčasovnem človekovem bivanju iz rodu v rod in zgodovinskim glasbenim spominom.

Pesnik Ciril Zlobec
Režiserka in avtorica kolaža in glasbene opreme Elza Rituper
Tonski mojster Miro Marinšek

Interpreti Pavle Ravnohrib, Miha Baloh, Marinka Štern, Vojko Zidar, Janez Hočevar, Jerca Mrzel

Produkcija Uredništva igranega programa
Posneto v studiih Radia Slovenija oktobra 1992

 

 

Ivo Čerle (1935): Starka s palico, 1970
Foto Damjan Švarc, © Umetnostna galerija Maribor
Ivo Čerle je bil član Mariborskega kroga, ki je kot skupek petnajstih fotografov s svojimi predstavami o fotografiji uveljavil pomemben premik, enakovreden sočasnemu fotografskemu dogajanju na tujem. Z izbiro vsakdanjih prizorov, ki so razgaljali njihovo banalnost, so ovrgli mnenje o nujni privlačnosti motiva, vrednega fotografskega zapisa. Črno-bela dramaturgija posnetkov je gradila svojo izraznost z obiljem črnine in sivine, kar ji je prineslo oznako črne fotografije. Zapuščina Mariborskega kroga je vrsta radikalnih sprememb, ki so dotlej zapostavljeni fotografiji zagotovile enakovredno mesto med mediji vizualne umetnosti. (tekst: Milojka Kline)

Likovno opremo spletnega članka so zasnovali kustosi Umetnostne galerije Maribor.

Umetnostna galerija Maribor je eden osrednjih muzejev za moderno in sodobno umetnost v Sloveniji z zbirko več kot 7.000 umetniških del slovenskih avtorjev od konca 19. stoletja do danes. Slikarstvu, kiparstvu in grafiki se pridružujejo fotografska dela, video umetnost, večmedijske instalacije in interaktivni projekti. V UGM lahko ob največjih imenih slovenske vizualne umetnosti zadnjih sto let sledite vplivnemu dogajanju na mednarodni umetniški sceni, prepoznavate mlade vzhajajoče zvezde sodobne umetnosti in raziskujete aktualne teme vizualne umetnosti. UGM s svojo zbirko ter programom, ki letno zajema okoli 20 raznolikih razstav − od retrospektivnih pregledov slovenskih avtorjev, do mednarodnih festivalov sodobne umetnosti ter arhitekturnih in oblikovalskih razstav − pomembno sooblikuje dogajanje v slovenskem in mednarodnem prostoru. Razvejan izobraževalni program v galeriji povezuje različne generacije, narodnostne skupnosti ter izobraževalne institucije. UGM je prostor za vsakogar!

Klemen Markovčič