Črtica Tišina je nastala takoj po Cankarjevi vrnitvi z Ljubljanskega gradu, kjer je bil zaprt ob začetku prve svetovne vojne, od 23. avgusta do 9. oktobra 1914. ?Staja?, ki jo opisuje v njej, je znamenita ?celica št. 4?, kjer je živel tiste tedne skupaj s prijatelji in znanci, pa tudi neznanci, bolj ali manj vidnimi javnimi delavci ? med njimi so bili Miha Čop, slikar Ferdo Vesel, politik dr. Gregor Žerjav, pravnik Vladimir Knaflič, časnikarji, pedagogi in drugi. Pozneje, v članku ?Ministerialna komisija? je zapisal, da mu je bila na Gradu velika in edina tolažba, da je ?preživel poldrugi mesec v tako sijajni družbi, kakor še nikoli v svojem življenju? in v teh besedah ni čutiti ironije, ki veje iz črtice Tišina. Vendar pisatelj že v črtici sami poudarja njen simbolični pomen: družba, ?od vseh strani z visoko mejo zastražena?, naj ne bi bila tista ali vsaj ne samo tista v grajski ječi ? popisati je hotel, ?kako je živel slovenski narod vse do avgusta leta 1914?. Interpretacija Ivan Rupnik.

Črtica Tišina je nastala takoj po Cankarjevi vrnitvi z Ljubljanskega gradu, kjer je bil zaprt ob začetku prve svetovne vojne

Črtica Tišina je nastala takoj po Cankarjevi vrnitvi z Ljubljanskega gradu, kjer je bil zaprt ob začetku prve svetovne vojne, od 23. avgusta do 9. oktobra 1914. “Staja”, ki jo opisuje v njej, je znamenita “celica št. 4”, kjer je živel tiste tedne skupaj s prijatelji in znanci, pa tudi neznanci, bolj ali manj vidnimi javnimi delavci – med njimi so bili Miha Čop, slikar Ferdo Vesel, politik dr. Gregor Žerjav, pravnik Vladimir Knaflič, časnikarji, pedagogi in drugi. Pozneje, v članku “Ministerialna komisija” je zapisal, da mu je bila na Gradu velika in edina tolažba, da je “preživel poldrugi mesec v tako sijajni družbi, kakor še nikoli v svojem življenju” in v teh besedah ni čutiti ironije, ki veje iz črtice Tišina. Vendar pisatelj že v črtici sami poudarja njen simbolični pomen: družba, “od vseh strani z visoko mejo zastražena”, naj ne bi bila tista ali vsaj ne samo tista v grajski ječi – popisati je hotel, “kako je živel slovenski narod vse do avgusta leta 1914”. Interpretacija Ivan Rupnik.

Matej Juh